HDP’nin İstanbul adayı Sırrı Süreyya Önder

Sol Defter - 5 Aralık 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

sırrı süreyya

HDP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın Sırrı Süreyya Önder olduğunu açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Ankara’da Hamamönü’ndeki yeni genel merkezinin açılışında yerel seçim hazırlıklarına ilişkin açıklamalar yaptı. Sebahat Tuncel yeni anayasa ihtiyacının, çözüm ve barış sürecinin devamının yerel seçimlere kurban edilmemesi gerektiğini ifade ederken Ertuğrul Kürkçü de HDP olarak 60 kentte aday göstereceklerini belirtti.

HDP ile CHP’nin İstanbul adaylıkları üzerine görüşmeler yaptığı iddialarına herhangi bir ortaklığın parçası olmadıklarını söyleyerek yanıt veren Kürkçü, “Düzenin iki partisi AKP ve CHP karşısında farklı halkların ve inançların, ezilenlerin, mağdurların temsilcileri ile çıkacağız” dedi.

‘Kepçenin önüne çıkan adamı aday yaptık’

Konuşmasının devamında İstanbul için adaylarının Sırrı Süreyya Önder olduğunu açıklayan Kürkçü “İstanbul’da ‘O iş kepçesinin önüne çıkan adamı aday yapın’ diyen halkın taleplerine de cevap vermiş oluyoruz. Yerel demokrasi ve yerinden yönetim politikasını Türkiye’nin her yanında yükselteceğiz. İzmir ve Ankara’da da adaylarımız var, bu isimler önümüzdeki günlerde halkın inisiyatifi ile belirlenecektir” dedi.

Kürkçü, seçimlere Malatya, Erzincan ve Maraş’ta HDP, Mersin’de ise BDP’nin gireceğini söyledi.

Önder: ‘El altından destek isteyenlere cevap adaylığımdır’

Sırrı Süreyya Önder de ittifak iddialarının olduğu CHP’ye yüklendi. Önder, “CHP kadar emek harcamadan, beleş oylara konan, solun oylarına ipotek koymuş bir parti daha yoktur. Hiçbir solcu emek, kent hakkı, Kürt sorunundaki CHP riyakarlığını daha fazla kaldıramaz. ‘El altından bizi destekleyin ama bizim yanımızda görünmeyin’ diyenlere cevap adaylığımdır” dedi.

Demirtaş: ‘Muhalefet birleşmek istiyorsa Sırrı Bey’i desteklesin’

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da HDP’nin İstanbul adayının Sırrı Süreyya Önder olduğunu açıkladı. AKP’nin oylarını bölebileceklerini söyleyen Demirtaş, “Sırrı Süreyya Önder tek aday olarak çıkarsa şansı daha yüksek. Sırrı Bey’i desteklesinler. Biz tek aday çıkmasında fayda görüyoruz ama o da HDP’nin adayı olarak çıksın. AKP’ye karşı birleşmek istiyorsa muhalefet, onun adresi Sırrı Süreyya Önder olabilir, HDP olabilir” dedi. Demirtaş, Önder’in ve HDP’nin çekilmesine yönelik baskılara da tepki gösterdi.

Demirtaş, Diyarbakır’da Gültan Kışanak’ın kesin adayları olduğunu, Fırat Anlı’nın eş başkan olabileceğini söyledi. Ahmet Türk’ün Mardin için başvurduğunu ancak önseçim ve tartışmalardan sonra karar verileceğini ifade eden Demirtaş, seçimdeki beklentilerini de şu sözlerle açıkladı:

Sayısal olarak belediyelerimiz düşebilir ama etki, coğrafi alan ve nüfus itibariyle artacaktır. Asgari hedef yüzde 80 olarak koyduk fakat yüzde 100′e ulaşmayı, yani iki katına çıkmayı hedefliyoruz. 100 belediyemiz 200′e çıkacak demiyorum ama etki alanı itibariyle iki katına yakın artış bekliyoruz.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2014 Yerel Seçimler / İstanbul / Sırrı Süreyya Önder /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.