HSBC Bank 100 taşeron güvenlik işçisini işten çıkarttı

Sol Defter - 16 Aralık 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

hsbc_suc_isleyecegini_ilan_etti_h25761

Geçen yıl sonunda da HSBC bankası İnsan Kaynakları Departmanı banka çalışanlarının erken emeklilik taleplerine geçtiğimiz hafta cevap verdi. Banka departmanı, çalışanlarına yasal hakları olan “15 yıl veya 3600 gün çalışmış olmak” koşullarını yerine getirseler dahi kıdem tazminatlarını ödemeyeceğini ilan etmişti. http://www.yurtgazetesi.com.tr/ekonomi/hsbc-suc-isleyecegini-ilan-etti-h25761.html

HSBC Bank’ın bu yıl sonundaki icraatı ise,  taşeronlaşma ve güvencesizleştirme saldırısının kurbanları arasına uzun yıllardır HSBC Bank çalışanı olan 100’ün üzerinde güvenlik görevlisini işten çıkartmak oldu.

DİSK Bank Sen‘den yapılan yazılı açıklama şöyle;

Banka yönetimi, Türkiye’nin birçok ilinden kadrolu banka personeli statüsündeki güvelik görevlilerini aynı anda işten çıkardığını cumartesi günü bildirmekte bile hiçbir sakınca görmemiştir. Bu kıyım ilk değildir. Diğer çalışanlar da benzer bir tehditle karşı karşıyadır. Banka emekçileri kendi işi ve geleceği için mücadele etmedikçe son da olmayacaktır.

HSBC Bank, doyumsuz kâr hırsıyla bankacılık sektöründe giderek yaygınlaşan taşeronlaşmanın yeni bir örneğini sergilemektedir. Bankacılık hizmetlerinin ve banka müşterilerinin güvenliği için her türlü düzenlemeyi yapanlar, sıra çalışanların iş güvencesine ve özlük haklarına geldiğinde onlara güvencesizliği reva görmektedir.

Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANK-SEN) olarak, HSBC Bank bünyesinde çalışırken bir anda işten çıkarılan 100’den fazla banka personelinin yaşadığı kıyım kabul edilemez!

Sendika olarak, işten çıkarılan işçilerin yanında olduğumuzu belirtirken bu haksızlık karşısında ortak bir mücadele için her tür desteği vereceğini bir kez daha belirtmek isteriz.

HSBC Bank yönetimi bu yanlıştan derhal dönmeli ve işten çıkarılan banka personelinin tüm özlük haklarıyla birlikte yeniden istihdam edilmesini güvence altına almalıdır.

Bankacılık sektörü başta olmak üzere ülkemizde emekçilerin taşeronlaşmaya ve güvencesizleştirmeye mahkûm edilmesine karşı asıl güvencesi çalışanların örgütlülüğü ve ortak mücadelesidir. Bu mücadele büyütülmeden emekçilerin bu ülkede rahat nefes alması mümkün olmayacaktır.

BANK-SEN, bu doğrultuda mücadelesini büyütecek; tüm banka, sigorta ve finans emekçilerinin işi, ekmeği, ülkesi ve geleceği için sürdürdüğü haklı kavganın tarafı olacaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bank Sen / HSBC / taşeron işçilik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.