HDP milletvekilleri açlık grevine başlıyor

Sol Defter - 17 Aralık 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

HDP milletvekilleri açlık grevine başlıyor

BDP’li milletvekillerinin ‘uzun tutukluluk’ gerekçesiyle tahliye taleplerinin reddedilmesine tepki gösteren HDP’nin ‘olayı izlemekle yetinmeyeceğiz’ açıklamasından sonra Sırrı Süreyya Önder açlık grevine başlayacağını duyurdu.

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, twitter sayfasından BDP’li 2 milletvekilinin tahliye taleplerinin reddini protesto etmek için açlık grevine başlayacaklarını duyurdu. Önder desteklemek isteyen tüm vekilleri açlık grevi eylemine beklediklerini söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin hakkında verdiği kararın ardından Ergenekon davası kapsamında yargılandığı mahkemece CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesinin ardından BDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım için yapılan tahliye başvurusuna 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ret kararı verildi. 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı beklenirken, sabah saatlerinde mütalaasını veren savcı, “AYM’nin kararının bağlayıcı olmadığı” gerekçesi ile tahliye edilmemeleri yönünde Kemal Aktaş, Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak için olumsuz görüş bildirdi. Karara yönelik kamuoyunun tepkileri sürerken, HDP’li vekiller açlık grevine girme kararı aldı.

Alınan kararı HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, twitter sayfasından duyurdu. Önder resmi adresinden geçtiği tweette “Tutuklu vekillere karşı gelişen ayrımcı yaklaşımı protesto için HDP li 4 vekil TBMM de yarın süresiz açlık grevine başlıyoruz” ifadesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise, “Verilen karar Türkiye’de iki ayrı hukuk düzeni olduğuna dair net bir göstergedir. Bir tanesi Türkiye’nin batısında bir tanesi de Kürdistan’da olmak üzere iki hukuk düzeni olduğu ortaya çıktı. Tutuklu vekillerin serbest bırakılması konusunda Anayasa Mahkemesi kararının batıda göz önünde bulunacağını Kürdistan’da göz önünde bulunamayacağını mahkemeler ilan etti. Bunu Kürdistan’a ceza sömürüsü olarak görüyoruz. Türkiye’de yeni darbe süreci başlattıkları ortadadır. Bu çözüm sürecine karşı bir darbedir” dedi.

Kürkçü, yarın 4 HDP’li vekil olarak açlık grevine başlayacakların belirterek, “Öğlen başlayacağız. Bitirme süresi belli değil. Ne zaman durum olumluya evrilirse o zaman bakacağız” diye konuştu.

Kişisel açıklamalardan sonra HDP kısa bir açıklama yayınlayarak “Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin, Anayasa Mahkemesi kararını yok sayarak tutuklu BDP-Blok vekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım, Kemal Aktaş, Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız’ın tahliye taleplerini reddetmesi karşısında, Eşbaşkanlarımız Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, vekillerimiz Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel, 17 Aralık 2013 Salı gününden itibaren TBMM’de açlık grevine başlayacaklardır” dedi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDP / Tutuklu Vekiller /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.