305 işçinin THY’ye geri dönüşü gündemde

Sol Defter - 19 Aralık 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

305 thy

Yeni sendika yönetimi, 24. Dönem TİS’i imzaladığı gibi sendikanın web sayfasından yapılan duyuruda 20 Aralık tarihine kadar başvurmaları halinde 305 işten çıkartılan işçinin işe iadesi için işverenle görüşmelerin başlayacağı duyuruldu.

305 işçinin tamamı olmasa da bir bölümünün sendikaya başvurarak işe geri dönme taleplerini ilettiler. Ancak işe dönüşün nasıl gerçekleştirileceği henüz kesinleşmedi.

Davaları devam eden işçilerin davalarını geri çekerek eski pozisyonlarından işe başlayabilecekleri mümkün olabilecek. Kıdem, ihbar ve işe iade tazminatı alan işçilerin ise, yeni iş başı yapmış işçi statüsünden işbaşı yapabilecekleri ileri sürülüyor. 305 işçi ise, işverenin işe iadeleri hangi koşullarda yapacağını somut ifade etmesini bekliyorlar.

Hatırlanacağı gibi, 29 Mayıs 2012’de havacılık işkolunda grev yasağı getirilmesi üzerine demokratik haklarını kullanarak basın açıklaması yapan 3 bine yakın Hava-İş üyesi işçi arasından rast gele seçilen 305 kabin memuru işten çıkartılmıştı.

Uzun süren yargılamanın ardından işe iade kararları alınsa bile Yargıtay 22.Dairesine rast gelen temyiz talepleri, işçilerin aleyhine sonuçlanmış, kıdem ve ihbar tazminatlarının dışında işe iade tazminatı alamamışlardı.

305 thy 29 mayıs birliği

Sendika eski yönetimi ile işveren arasında gerilim sorunun çözümünü mümkün kılmamıştı. Türk-İş genel merkezinin araya girmesiyle 305 işçiden bir bölümünün işe geri dönmesi mümkün olsa da Hava-İş yönetimi tümünün işe iadesi olmaksızın öneriyi kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Sendika 305 işçinin tamamının işe iadelerini, 24. Dönem TİS maddesi olarak işverenin önüne sürmüştü. Grev sona ermediği gibi 305 işçinin de işe iadesi konusu karara bağlanamamıştı.

Sendikanın üzerine düşeni yapmadığını düşünen bir grup işten atılan işçi “29 Mayıs Birliği” adıyla oluşturdukları birlikle işe iade için mücadele ettiler.

Bugün itibariyle 24. Dönem TİS’in hızla imzalanması ve 305 işçinin işe iadesinin gündeme gelmesinin esas nedeni ise, yeni sendika yönetimine itibar kazandırmaktır. 7/8 Aralık genel kurulunda 300 delegenin 133’ünün oyunu alarak seçilen yönetim kurulu, THY işçilerinin yüzde 10’unu temsil ediyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hava-İş / işe iade / THY /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.