Paris Katliamı protestosuna, İstanbul’da polis saldırısı

Sol Defter - 9 Ocak 2014 - Kadın Hareketi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Paris katliamı protesto

ANF – Demokratik Özgür Kadın Hareketi ( DÖKH) ve BDP Kadın Meclisi öncülüğünde Kadınların, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in infaz edildiği Paris katliamını protesto etmek için Galatasaray meydanından Fransız konsolosluğuna yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırdı. Taksim’in dört bir yanını OHAL ‘a çeviren çevik kuvvet ve sivil polis ekipleri, önce yürüyüşe geçen HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekillisi Sebahat Tuncel, içinde bulunduğu DÖKH üyesi kadınlara daha sonra kitleye saldırdı. Polisin kitle’ye biber gazı, plastik mermi sıkıldığı eylemde, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül, iki Barış Annesi inisiyatifinden iki kadın ve Turan Dilek isimli bir genç fenalık geçirdi.

Polisin kitleye yaptığı saldırıyı, “Ancak anlaşılan o ki paralel devlet zaten burada” diyerek tepki gösteren Tuncel, “Türkiye Cumhuriyeti devleti Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in katillerinin ortaya çıkmasını istemediğini bir kez daha bu meydanda ispatlanmıştır. Dün Roboski katliamını gizleyenler bugünde Sakine’lerin katliamının gizli kalması için devreye girmiş durumdalar” dedi.

ÇOLUK YAŞLI DEMEDEN SALDIRDILAR

Fransız konsolosluğu yürümek üzere Galatasaray meydanında bir araya gelen Kadınlar, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in fotoğraflarının yer aldığı ‘Kadın mücadelesiyle katliamcıların hesabı sorulacak’ pankartını ile üç devrimci kadının fotoğraflarını taşıdı. Barış Anneleri ön saflarda yerini aldığı eylemde, zafer işaretleri eşliğinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dev posterini açan Kadınlar hep bir ağızdan, “Jin jiyan azadî”, “Katliamcıların hesabını kadınlar soracak”, “Bê serok jiyan nabe” sloganlarını attı. TOMA, çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından ablukaya alınan meydana HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Arife Çınar, DÖKH ve BDP Kadın Meclisi sözcüleri geldi. Kol kola girerek polis ablukasını aşmaya çalışan Sebahat Tuncel ve beraberinde ki kadınlara polis kalkanlarla ve biber gazıyla saldırdı. Bunun üzerine meydanda kitle ile polisler arasında harbede çıktı. Kadın çocuk demeden kitleye tazyikli su ve içinde toz bulunan plastik mermi sıkan polisler, gençler şişlerle ve taşlarla karşılık verdi. 3 kişinin gözaltına alındığı olaylarda, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingöl, Barış İnisiyatifinden 2 kadın ile Turan Dilek isimli genç fenalaştı. KOAH hastası olduğu öğrenilen Bingül Şişli Etfal Hastanesine kaldırdı.

UZAKTA ARAMA PARALEL DEVLET BU MEYDANDA!

Bu keyfi saldırıyı kınayan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Güvenlik Şube Amiri arasında yaşanan kısa bir tartışma sonrası bir yaşlı annenin polise ,“ Bizleri alın çocuklarımızı rahat bırakın. Bu sokaklar bizimdir bizim kalacak” feryatları içinde Tuncel bir açıklama yaptı. Bir yıl önce 9 Ocak 2012 tarihinde Paris’in göbeğinde katledilen üç kadın devrimciyi anmak ve Fransa’ya bir kere daha sorumluklarını hatırlatmak için Fransız konsolosluğuna yürümeyi istediklerini belirterek sözlerine başlayan Tuncel, ”Oradan bu katliamın sorumlusunun Fransa olduğunu, Fransa’nın bunu çözmesi gerektiğini aksi taktirde kadınların elinin Fransa’nın yakasında olacağını hatırlatacaktık. Aynı zamanda da bu katliamın sadece Fransa’nın işlediği bir katliamın değil Türkiye’nin de bu konuda rolü olduğunu, ülkede tartışılan bu paralel devlet yaklaşımının aslında orada da kendisini gösterdiğini bir kez daha ifade edecektik” diye konuştu. Polisin kitleye yaptığı saldırıyı kastederek,”Ancak anlaşılan o ki paralel devlet zaten burada” diyen Tuncel, kadınların bu taleplerini dile getirmesini, proteston etmesine yine polisin engellinin takıldığını hatırlattı.

ROBOSKİ’Yİ GİZLEYENLER BUGÜN ÖNÜMÜZE BARİKAT KURDURUYOR

Polislerin yürümek isteyen kadınlara yine müdahale ettiğini belirten Tuncel, polislere şöyle seslendi: “ Müdahale edin. Biz kadınlar sizin müdahalenizi biliyoruz .Yaşamadığımız bir şey değil. Her gün bu sokaklarda gaz yedik, tazyikli su ile ıslandık. Faşizmin ne olduğunu en iyi biz kadınlar biliriz. Şimdi burada bizim yürüyüşümüzü engelleyerek mi sesimizi kesebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Burada bir kez daha açığa çıkmıştır ki, Türkiye Cumhuriyeti devleti Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in katillerinin ortaya çıkmasını istemediği bir kez daha bu meydanda ispatlanmıştır. Katillerin ortaya çıkmasını istemiyorsa demek ki buna ortaktır. Daha dün Roboski katliamını gizleyenler bugünde Sakine’lerin katliamının gizli kalması için devreye girmiş durumdalar.”

SAKİNE’YE SIKILAN KURŞUN HEPİMİZEDİR

Kadınlar adına devleti uyaran Tuncel, “Biz faşizme karşı mücadelemizi her düzeyde yükselteceğiz. Biz bu ülkede gerçek anlamda kardeşliğin korunmasını ancak Kürt sorunundan geçtiğini her defasında dile getireceğiz.Kürt sorunu çözülecekse, Kürt halkı özgür olacak. Kürt halkını özgürlük yoluna götüren Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ile yapılan diyalogu müzakereye çevirmekle olur. Biz biliyoruz ki Sakine Cansız tam da bu nedenle katledilmiştir. Sayın Öcalan Sakine Cansız’ın katliamı için, ‘ Ha bizi öldürdüler ha Sakine’yi’ demiştir. Bunun ikinci bir Dersim katliamı olduğunu ifade etmiştir.”

KADINLARA DEĞİL SAVAŞ YANLILARINA BARİKAT!

Paris katliamın sadece Kürt kadınlara yönelik değil, aynı zamanda Türkiye’li kadınlarına yönelik de bir katliam olduğunu altını çizen Tuncel, “ Savaşın devam etmesini isteyen, bu ülkede barışın gelmesini istemeyen güçlerin devreye girdiği bir dönemdir” diye konuştu. Bu ülkede beraber yaşanacaksa barışın önündeki tüm engellerin kaldırması gerektiğini vurgulayan Tuncel, “ Barikatları kadınlara, Paris katliamının hesabını soranlara değil, bu ülkeyi savaşa sürükleyenlere, hırsızlara kurulmalıdır” dedi.

Açıklamadan sonra Tarlabaşında bulunan BDP İl Örgütüne yürüyen kitle ile polis arasında ikinci bir çatışma çıktı. Polisin sıktığı tazyikli su, gaz ile plastik mermilere gençler kurdukları barikat arkasından fırlattıkları taşlarla karşılık verdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Paris Katliamı / Sakine Cansız /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.