MÜSİAD, Memur Sen ve Hak-İş’ten AKP’ye destek yürüyüşü

Sol Defter - 11 Ocak 2014 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kocaeli’de, zamanlaması manidar yürüyüş

Kocaeli'de, zamanlaması manidar yürüyüş

Arzu ERKAN 

Kocaeli/Evrensel

Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin çağrısıyla binlerce emekçinin ‘Bozuk Düzende Sağlam Çark Olmaz, Bu Pisliği Halk Temizler’ sloganıyla yolsuzluk, rüşvet ve yağmaya karşı alanlara çıktığı saatlerde Kocaeli’de de AKP’ye yakınlığı ile bilinen kimi dernekler, patron örgütleri, kimi işçi ve memur sendikalarının katılımıyla ‘Hükümete destek yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

Ankara’da binlerin yolsuzluklara karşı alanlara çıktığı günde, zamanlaması son derece manidar olan bu yürüyüş Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri tarafından ‘Küresel Operasyona karşı Kardeşlik Yürüyüşü’ adıyla yapıldı. Günler öncesinden ilan edilen yürüyüşe 50’e yakın kurumun katılacağı ilan açıklanmış, bu kurumlar arasında MÜSİAD, KARSİAD, KOTO gibi patron örgütleri ile HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK’e bağlı Lastik-İş gibi işçi sendikaları ve Memur-Sen gibi memur sendikaları, yöre dernekleri, hükümete yakınlığı ile bilinen dernekler ve siyasi partilerin katılacağı duyurulmuştu.

İlk çatlak yürüyüşe katılacağı ilan edilen kurumların duyurulması ile kendini gösterdi. Konuya ilişkin görüşlerini almak üzere aradığımız Türk-İş’e bağlı sendikalardan bazıları bu eyleme katılmayacaklarını, Türk-İş’in imzasının kullanılmasını doğru bulmadıklarını ifade etti. Nihayetinde yürüyüşe sadece AKP’liliğiyle bilinen ve her platformda da bunu ifade etmekten imtina etmeyen Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar katılırken, Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar da eylemde yerini almıştı. Yine katılacağı ilan edilen DİSK’e bağlı Lastik-iş sendikasının katılacağına ilişkin bilgi ise hem DİSK Kocaeli temsilciliği, hem de DİSK Genel Başkanı Kani Beko tarafından yalanlanmıştı. KOTO ve Saadet Partisi de yaptıkları açıklama ile bu eyleme katılacakları yönünde bir beyanlarının olmadığını ifade etti. Haberin yerel basına düşmesinin ardından ise eyleme ilişkin tepkiler de gecikmemiş, çok sayıda vatandaş yaptıkları yorumlarla yürüyüşün yolsuzlukların üzerini örtmek üzere yapılmak istendiğini ifade etmişti. Yine yürüyüşe katılacağı ve imzacılar arasında olduğu söyleyen Erzurumlular Derneği de gelen tepkiler üzerine eyleme katılmadı.

Yürüyüş öncesi camilerde bildiriler dağıtılırken, İzmit Belediyesi’ne ait olan billboardlar yürüyüşe çağrı afişleri ile donatılmıştı. 2011 genel seçimlerinde Kocaeli’nde yüzde 52.6 oy alan, yaptığı mitinglerle 60 bin insanı toplayan AKP’nin, gövde gösterisi niteliğinde yapılan, çok sayıda kurumun katıldığı yürüyüşte ise sayı 8 binde kaldı. Memur-Sen ve Hizmet-İş Sendikası yöneticilerinin görevli olarak öne çıktığı yürüyüşte, Hizmet-İş şapkaları takan işçilerin eylemi kenardan izlemeleri ise dikkat çekiciydi. Yine yerel basına düşen yürüyüşe ilişkin haberlere yapılan yorumlarda ise Belde A.Ş.’de çalışan işçilerin eyleme katılımlarının zorunlu tutulduğu, birçok işçinin de işten atılma kaygısı ile eyleme katıldıkları ifade ediliyordu. Eyleme katılan işçilerin iş elbiseleri ile katıldıkları ve eylemi kenardan izlemeleri bu yorumları kuvvetlendirir nitelikte.

Kocaeli’nin tüm ilçelerinden kaldırılan araçlarla eyleme insan taşınırken bu sayının 8 binlerde kalması ise AKP’nin Kocaeli’nde yaptığı en zayıf yürüyüş yorumlarına neden oldu. Yine eylemi dışardan izleyen yurttaşların basın mensuplarının yanından geçerken Hükümete destek amaçlı yapılan bu yürüyüşe tepki gösterdiklerini belirtmek gerekiyor. Kısacası AKP’nin beklediğinin aksine zayıf bir katılımla geçen yürüyüş, Kocaeli’nde önümüzdeki günlerde çokça tartışılacağa benziyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hak-İş / Memur Sen / MÜSİAD /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.