Bilal Erdoğan arazi pazarlığında

Sol Defter - 15 Ocak 2014 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 Etiler’deki arazi daha ihaleye bile çıkmadan, Bilal Erdoğan’ın Yasin El Kadı’nın şirketinde çalışan İtalyan Mimar Federico’yu Kadı’nın adamı Usame Kutub aracılığıyla İstanbul’a getirip KİPTAŞ’da projeyi hazırladıkları iddia edildibilal-erdogan 4

Yurt gazetesinin haberine göre, soruşturmada yer alan iddialara göre, arazi hakkında çok fazla sayıda görüşme ve toplantı yapıldı. Toplantı kararları ise, Başbakan Erdoğan tarafından verildi. Hatta işlemlerin de bu şekilde hızlandığı kaydedildi. Arazide yapılacak olan binalarla ilgili imar planları ve projelerin ise, henüz ihale gerçekleşmeden bu görüşmelerde yapıldığı ve yaptırılan proje firmalarından da bu hususun gizli tutulmasının istendiğine dikkat çekildi. Tüm bu görüşmeler de teknik takip sırasında görüntülendi.

Bilal’in kaçmasının sebebi ortaya çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, skandalın ortaya çıkmasının ardından arazinin “tapusunu” göstermişti. Ancak soruşturma dosyasında arazinin Bosphorus 360’a devredileceğine ilişkin onlarca toplantı yapıldığı, İtalyan Mimar’ın KİPTAŞ’a getirilişi ve ilgili yapılan toplantıların görüntüleri, Bilal Erdoğan’ın neden ifadeye gitmediğinin ve hakkında yakalama kararı olmasına rağmen korunduğunun göstergesi.

Bakanlar kurulu kararı

Ayrıca iddiaya göre, Başbakanın talimatı ile hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın hem de İBB yetkililerinin takip ettiği ve yapılacak ihaleyi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında tutarak soruşturma kapsamında takibi yapılan rüşvet çarkı üyelerine devretmeye çalıştıkları belirtildi. Bu kapsamda Etiler Polis Okulu’nun “Riskli Alan” olarak ilan edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldığı da soruşturma dosyasına girdi. Ancak polis okulu arazisinin “Riskli Alan” olmadığı da soruşturmada adı geçen şahısların kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde konuşulduğunun tespit edildiği öne sürüldü.

bilal-erdogan 1bilal-erdogan 2bilal-erdogan 3

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bilal Erdoğan / kentsel dönüşüm / yolsuzluk /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.