Ali İsmail Korkmaz davasında polisler suçlamaları inkar etti

Sol Defter - 3 Şubat 2014 - #direngeziparkı / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

aliismaildava_manset

KAYSERİ –

Ali İsmail Korkmaz’ın katil zanlıları hakkında açılan davada savunma yapan sanık polislerin tümü iddiaları reddederken, sivil sanıklardan Ebubekir Harlar, polislerin “yakalayın” diye bağırmasının ardından Ali İsmail Korkmaz’a çelme taktığını fakat darp etmediğini söyledi. Harlar, Korkmaz’ın polisler tarafından darp edildiğini belirterek, “Polisin vurup öldüreceğini bilmiyordum” dedi.

Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesine ilişkin Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci duruşmasına öğle arasının ardından devam edildi. Duruşmanın öğleden sonra görülen oturumunda sanıkların ifadelerine geçildi. Duruşmada ilk olarak sanık polis Şaban Gökpınar savunma yaptı. Gökpınar, olay günü mesaisinin bittiğini ve eve gittiğini, olayların artması üzerine çağırıldığı için yeniden geldiğini söyledi. Ali İsmali Korkmaz’ın öldürüldüğü Yunus Emre Caddesi’nde görevli olduğunu belirten sanık polis, “Görevlendirme yazılı talimat ile değil şifahen yapıldı” dedi. Olay yerinde gruba müdahale için talimat aldıklarını belirten Gökpınar, Ali İsmail Korkmaz’a kendisinin herhangi bir müdahalesinin olmadığını iddia etti. Gökpınar’ın savunmasının ardından Avukat Mehmet Ümit Erdem sanık polise “Görüntülerde sağa sola doğru koştuğunuz gözleniyor. Neden koştunuz” diye sordu. Sanık polis Gökpınar ise “Amirlerim talimat veriyordu. Bu talimatlar doğrultusunda hareket ettim” diye cevap verdi. Avukat Erdem’in “Elinde sopalı bazı kişiler görülüyor. Neden bu kişilere müdahale etmediniz?” sorusuna ise Gökpınar, “Kimin polis olup olmadığını bilmiyorum. Oradakileri tanımıyorum. Sonradan öğrendim” dedi.

Ardından sanık polis Hüseyin Engin’in ifadesine geçildi. Şifahi talimatla görevlendirildiği belirten Engin, olay sırasında birlikte görev yaptığı polisleri hatırlamadığını iddia etti. Ali İsmail Korkmaz’a müdahale sırasında olay yerinde olmadığını iddia eden Engin, yaşananlarla bir ilgisinin olmadığını öne sürdü. Savunmasının ardından Engin’e avukat Engin Gökoğlu “Elinde sopalı birisini görseniz ve bunlar polis değilse ne yapardınız” diye sordu. Sanık polis Engin ise , “Talimat verilirse gereğini yaparım. Eğer talimat verilmemişse hiçbir şey yapmam” diye cevapladı. Duruşmada savunma yapan bir diğer sanık polis Yalçın Akbulut da olay günü izinli olduğunu fakat amirlerinin göreve çağırması sebebiyle görev yaptığını söyledi. Akbulut, “Ali diye belirtilen kişiyi kovalarken, 3-4 kişi karşıma çıktı. Bunların sivil polis olduğunu sandım. Kovaladığım kişi yere düştü. Yere düşünce küfür etmeye başladı. O yerdeyken ben yerden ayrıldım. Tekrar geri geldiğimde ise yere düşen kişi orada yoktu. Yere düşen çocuk Ali İsmail Korkmaz değildi. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Savunmasının ardından sanık Akbulut’a avukat Ayhan Erdoğan, “Görüntülerde Ali İsmail Korkmaz’a müdahale ettiğiniz görülüyor. Buna ne diyeceksiniz?” diye sordu Akbulut ise “Hayır ben değildim” diye cevap verdi.

Bir diğer sanık polis Mevlüt Saldoğan ise savunmasında, “Sadece gözaltı yapma talimatı verildi. Çevik kuvvetle birlikte harekete geçtik. Müdahale ettiğim kişi Ali İsmail Korkmaz değildi. Yere düşen kişiye kalkması için ayağımla vurmadım kalkması için dokundum. Bunun üzerine yerdeki şahıs bana küfür etti” diyerek iddiaları reddetti masum olduğunu savundu. Savunmanın ardından söz alan avukatlar görüntülerde kovaladığı kişinin Ali İsmail olduğunu ve iddia ettiği gibi ayağıyla dürtmediğini, göğsüne ve kafasına tekme attığını söyledi.

Daha sonra esnaf olan sanık Ebubekir Harlar’ın savunmasına geçildi. Harlar, olayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü, hatta bazı eylemcileri işyerine aldığını iddia etti. Harlar, “Polisler gittikten sonra fırına doğru birisinin koştuğunu gördüğüm. Polisler bağırarak koşan kişiyi tutmamı söyledi. Ayağımı uzattım. Genç de yere düştü. Yere düştükten sonra vurmadım. Gelen polisler yere düşen gence ayaklarıyla vurdu. Polisin vurup öldüreceğini bilmiyordum” dedi. Sanığın ifadeleri üzerine Ali İsmail Korkmaz’ın babası fenalık geçirdi ve duruşma salonundan çıkartıldı. Annesi Emel Korkmaz ise “Katilsiniz, işte” diye bağırdı.

Duruşma diğer sanıkların savunmaları ile devam ediyor. Sanıkların savunmalarının ardından avukatların taleplerinin alınması ve mahkeme heyetinin ara kararını açıklaması bekleniyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ali İsmail Korkmaz / Gezi İsyanı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.