Eskişehir’de #GelmeTayyip diyenlere polis saldırısı, 183 gözaltı, saatlerce direniş

Sol Defter - 7 Mart 2014 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

#GelmeTayyip ismiyle düzenlenen eylemde yüzlerce Eskişehirli, Ali İsmail’in memleketinde Tayyip Erdoğan’ı istemediğini duyurdu. Yürüyüşe saldıran polis onlarca kişiyi gözaltına aldı. Polis cami bahçesine girerek direnişçilere saldırdı, Eskişehir halkı saldırıya tepki gösterdi

Tayyip Erdoğan, AKP mitinginde ‘Biz mazlumların yanında olacağız’ dediği sıralarda polis saldırısına uğrayan onlarca kişi gözaltına alınan arkadaşları için barikat kurarak direndi. Direnişin kentteki etkisinden olacak ki Erdoğan’ın konuşurken dili sürçtü ‘Evlatlarıma helal lokma yedirmedim’ dedi

Elden ele kurulan ve Ali İsmail ile Berkin Elvan’ın adını taşıyan barikatlar yanarken derslerinden çıkan üniversitelilerin doldurduğu alan kalabalıklaştı. Polis geri çekildi. Eskişehirliler AKP seçim bürosuna yürüyerek ‘Hırsız var’ sloganlarıyla AKP ve polisini protesto etti

Polisin direnişçilere saldırdığı Hal Camii ve Haller Gençlik Merkezi arasında barikat kuran direnişçiler yakılan ateşlerin etrafında gözaltındakilerin serbest bırakılmasını bekledi. Gece geç saatlerinde tüm gözaltılar serbest bırakıldı

manset-eskisehir-7mart

Gece saat 2 civarında tüm gözaltındakiler serbest bırakıldı.

19.00 Eskişehir’de #GelmeTayyip direnişinde son durum:

Gözaltındakiler serbest bırakılana kadar, polisin direnişçilere saldırdığı Hal Camii’nden ve Haller Gençlik Merkezi’ne kadar barikatlarla çevrelenen alanda bekleyiş sürüyor. Barikatlarda Gezi’de hayatını kaybeden her bir direnişçinin ismi var.

Kafasına 3 cop darbesi alan ve gözaltına alınan bir kadın direnişçi müşahede altında.

Eskişehir Emniyeti gözaltındakilerin ifadesini avukatlarını ‘karıştırmadan’ almak istiyor. Yaklaşık 20 baro avukatı itiraz ediyor.

18.11 Tekrar Espark önüne gelen Eskişehirliler burada gözaltına alınan direnişçilerin çıkmasını bekliyor. Barikatlarda ateşler yanmaya devam ediyor.

#GelmeTayyip direnişinden fotoğraflar:

17.45 Eskişehir’de yürüyüş sürüyor. Çarşı Karakolu’ndan geçerken “Ali’nin katili AKP’nin polisi” sloganı atıldı. AKP’nin seçim flamaları söküldü. Eskişehir halkı otomobillerinden, evlerinden alkış ve kornalarla destek verdi.

17.39 Eskişehirliler AKP mitingi için şehirdeki polis terörüne karşı Kızılcıklı Caddesi’ne AKP’nin büyükşehir belediye başkanı Harun Karacan’ın seçim bürosuna yürüyor.

17.18 Eskişehir’de polis geri çekildi. Alanda bulunan yüzlerce kişi yürüyüşe hazırlanıyor. Ankaralı üniversiteliler ise Eskişehir’deki AKP faşizmine karşı herkesi Yüksel Caddesi’ne çağırıyor.

17.06 Eskişehirliler direniş alanında kalabalıklaşıyor. Dersinden çıkan üniversiteliler alana geliyor. Ali İsmail ve Berkin Elvan barikatları yan yana. Direnişin ateşi yanmaya devam ediyor.

16.29 Eskişehir’de direniş sürüyor. Direnişçiler barikatları güçlendiriyor. Barikatlar, polisin saldırdığı Hal Camii’nden Espark önüne kadar genişletiliyor.

Polis saldırısından fotoğraflar:

 

AKP mitingi için belediye otobüsleri seferber edildi. Polatlı-Eskişehir AKP seferi:

eskisehir-polatli

14.45 Eskişehir’de #GelmeTayyip barikatından: ‘Nerdesin babacım?’ ‘Burdayım babacım’

14.35 Eskişehir Emniyet Müdürü, kendisiyle görüşmek için gelenlere sarf ettiği cümlelerde Eskişehir’deki Haziran İsyanı eylemleri için “kara leke” ifadesini kullandı, polisin birazdan saldıracağını söyledi.

14.00 Gözaltındakilerin bulunduğu 5 otobüs Ertuğrul Gazi Karakolu’na geldi.

13.58 Bağlar’da gözaltındakilerin serbest bırakılması için direnenleri polis saldırmakla tehdit ediyor. Polis, Ali İsmail’in saldırıya uğradığı 2 Haziran gecesindeki eylemde işkence yaptığı Kolektif üyesi Caner Ertay’ı hedef göstererek gözaltı emri veriyor.

eskisehir-direnis

13.51 Polis gözaltındakileri otobüste darp ediyor.

13.50 Gözaltındakilerin serbest bırakılması için onlarca kişi Bağlar Mahallesi’nde barikat kurdu. Karşılarında polis ve akrep var. Gözaltına alınanlar Ertuğrul Gazi Karakolu’na götürülüyor.

13.36 Polisin onlarca gözaltı yapması direnişçileri engelleyemiyor. Espark önünde toplanan yaklaşık 100 kişi “Ali İsmail” sloganlarıyla yürüyüşe hazırlanıyor.

Polis camidekilere saldırdı

13.30 Polis cami bahçesindekileri de gözaltına aldı. Yüzün üstünde kişi gözaltında. Gözaltına alınanlar yerlerde sürüklendi, kadınlar taciz edildi.

13.13 Polisin eyleme çok sert saldırdığı, saldırıda plastik mermi kullandığı, onlarca kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

13.07 Polis direnişçileri camiye sıkıştırdı. Cami bahçesindeki direnişçilerin bir kısmını gözaltına aldı.

cami-eskisehir-polis

12.58 Polis yürüyenlere saldırdı, gözaltı yapıyor.

12.38 Espark önünde kalabalık giderek artıyor: “Diren Berkin Eskişehir seninle”

12.32 Eskişehirliler Bağlar’da trafiği durdurdu, polise rağmen yürüyeceklerini duyuruyor. “Hırsız vaar” sloganları atılıyor.

gelmetayyip

12.00 Tayyip Erdoğan’ın bugün Eskişehir Odunpazarı’nda yapacağı miting için günler öncesinde #GelmeTayyip ismiyle sosyal medya üzerinden bir eylem örgütlenmişti. Espark önünde 12′de toplanmaya başlayan yüzlerce Eskişehirli “Hükümet istifa”, “Katiller halka hesap verecek” sloganları atıyor. Espark çevresinde ise polis barikatı ve TOMA konuşlandırılmış durumda.

11.30 Anadolu Üniversitesi öğrencileri de sabah saatlerinde Yunusemre yerleşkesi önünde toplanarak Espark önüne yürüdü.

Sendika.Org/Eskişehir

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Eskişehir / Polis şiddeti / Tayyip Erdoğan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.