Berkin’in katillerinden hesap sormak için, alanlara!

Sol Defter- Haber - 11 Mart 2014 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Berkin’in cenazesi Cemevi’nde

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan [Kemal Soğukdere – Al Jazeera]

Berkin Elvan’ın sabah saatlerinde Adli Tıp Kurumu’na gönderilen cenazesi, ailesi ve kalabalık bir grup tarafından teslim alındı.

Cenazenin bulunduğu aracı Adli Tıp Kurumu çıkışında durduran bir grup, ‘Berkin Elvan umudun çocuğu’, ‘Berkin Elvan 15’inde bir fidan’ ve ‘Berkin Elvan onurumuzdur’ sloganları attı. Cenaze aracı karanfillerle kaplandı.

“Milyonlarca Berkin’im var”

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan [AA]

Cenaze aracından inen Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan şöyle konuştu:

”Bugün biz Berkinimizi sonsuzluğa uğurladık ama ben sadece şunu söyleyeceğim. Benim geniş bir ailem var. Bu saatten itibaren çok candan hissediyorum, milyonlarca Berkin’im var. Türkiye’nin her yerinde insanlar sokağa dökülmüşler. Herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah Berkinimiz hepimize umut ışığı olacak.”

Cenaze aracı Okmeydanı Cemevi’ne geldiğinde Elvan ailesine destek için gelenler göz yaşlarını tutamadı.

Berkin Elvan için çarşamba günü saat 12.00’de Okmeydanı Cemevi’nde tören düzenlenecek, ardından vurulduğu yerde anma olacak.

Saat 15.00’te Şişli Camisi’nde toplanıldıktan sonra Feriköy Mezarlığı’na kadar yürüyüş yapılacak. Berkin’in cenazesi Feriköy mezarlığına defnedilecek.

Berkin’in cenazesi Cemevi’ne kalabalık bir grupla getirildi. [Kemal Soğukdere – Al Jazeera]

269 gün komada

İstanbul Okmeydanı’nda, geçen Haziran ayındaki Gezi parkı eylemleri sırasında evinden ekmek almak için çıkan Berkin Elvan, polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanmıştı. Berkin Elvan, 16 Haziran’dan bu yana komadaydı.

Ailesi oğullarının iyileşmesi için başında umutla bekledi ama salı sabahı 7’de ölüm haberi geldi. Ailesinin 45 kilodan 16 kiloya kadar düştüğünü söylediği Berkin Elvan’ın sağlık durumu, cuma günü kötüleşmişti. Duran kalbi müdahale ile çalıştırılan Berkin, yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşatılıyordu.

Ailesi Berkin Elvan’ın ölümünü, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, “Halkımıza: Saat 07:00 Berkin Elvan evladımızı kaybettik, başımız sağ olsun” mesajıyla duyurdu.

Berkin Elvan’ın ablası Gamze Elvan [Kemal Soğukdere – Al Jazeera]

Aile sorumluların bulunmasını istiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül pazartesi günü Berkin Elvan’ın sağlık durumunu öğrenmek için babasını telefonla arayarak bilgi almıştı.

Ailenin avukatı Evrim Deniz Karatanı, Berkin’in ölüm haberinin ardından ailenin ayakta kalmaya çalıştığını söyledi. Avukat, ısrarlı takipleri sonucu olay günü bölgede görevli 20 kadar polisin ifadesine başvurulduğunu ancak bu polislerin ‘gaz kullanmadık’ dediğini anlattı. “Kimin kullandığı, kimin gaz atılması emrini verdiği hâlâ belli değil. Devlet koruyor” dedi.

Berkin’in ailesi de, cumartesi günü Al Jazeera’ya yaptığı açıklama “Devletten çocuğumuzu istiyoruz” demişti.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.