“Berkin defnedildi emniyete teşekkür ederim” ve sahne…

Sol Defter- Haber - 12 Mart 2014 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

pangaltı berkin

Yüz binler Berkin’i uğurlamak için “Hırsız, katil Erdoğan” sloganlarıyla Okmeydanı’ndan Osmanbey’e yürüdü. Berkin’i uğurlamaya gelenlerin bir bölümü Feriköy mezarlığına cenaze töreni için yürürken binlerce kişi Berkin’i Taksim’de uğurlamak için  Osmanbey Pangaltı’da törenin sonlanmasını beklemeye geçti. Taksim Dayanışması’nın aracı polisin çok sayıda TOMA, akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polisiyle oluşturduğu barikatın önüne konuşlandı.

Taksim Dayanışması ses aracından bu büyük kalabalığın Feriköy’e sığmasının mümkün olmadığı, kitlenin bir bölümünün Pangaltı’da bekleyeceği, defin töreninin ardından Berkin’i uğurlamak için her şeyin başladığı yere, Taksim’e gidilerek karanfil bırakılacağı anons edildi. Direnişçiler “Berkin’i uğruna öldüğü Taksim Meydanı’nda uğurlayacağız” diyordu.

Mezarlıkta tören bitmeden (ama Vali Mutlu twitterda “Berkin defnedildi emniyete teşekkür ederim” dedikten hemen sonra) Osmanbey’de polis aniden harekete geçerek bekleyenlere saldırdı. TOMA’lar etraftaki lokantaların ikinci katları dahil olmak üzere insanların sığınabileceği her yere, bütün açık alanlara kimyasal katkılı tazyikli su, gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Binlerce kişi dakikalarca kesintisizce süren bu ani ve vahşi saldırı nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi. İnsanlar üst üste yığıldı. (sendika.org)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan / Polis şiddeti /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.