Çatışma bilgisini AKP İl Başkanlığı kamuoyuna açıkladı…. Tesadüf mü?

Sol Defter- Haber - 12 Mart 2014 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Okmeydanı’nda geceyarısına doğru çıkan silahlı çatışmaya dair haberlerin yayılmasının ardından, resmi kanallardan uzun süre sağlıklı bir açıklama yapılmaması ve sosyal medyada çelişkili iddiaların dolaşıma girmesi nedeniyle provokasyona açık bir ortam oluştu. İtidal çağrısı yerine hedef gösterme işine girişen tek “ciddi” isim ise AKP il başkanı Aziz Babuşçu oldu. Olaylar öncesinde ve sırasında Facebook’tan kışkırtıcı mesajlar geçen “Kasımpaşa 1453 Grubu” da dikkat çekiyor

Berkin Elvan’ın cenazesinin kaldırıldığı Okmeydanı’nda geceyarısına doğru silahlı çatışma yaşandı. Resmi kanallardan bir süre açıklama gelmezken, AKP il başkanı Aziz Babuşçu televizyonlara korsan bağlantılar yaparak bir kişinin öldüğünü ifade etti ve olayı  ”eylemcilerin vatandaşı öldürmesi” şeklinde servis etmeye başladı. Hürriyet ve Haber Türk başta olmak üzere bazı internet sitelerinde de Burak Karamanoğlu isimli bir kişinin eylemcilerin ateş açması sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi.

MHP’liler ise olaylarla ilgileri olmadığını ve AKP tarafından özellikle olaylara dahil edilmek istediklerini aktarıyor. MHP ve Ülkü Ocakları adına yapılan açıklamalarda olayın kendileri ile ilgisi olmadığı belirtilerek, itidal çağrısı yapıldı.

Karakol teyit etmedi

Konuyla ilgili bilgi almak üzere gece 12.05′te aradığımız Şişli Emniyet Müdürlüğü ise ellerinde “eylemcilerin bir mahalleliyi öldürdüğü” şeklinde bir bilgi olmadığını söyledi. İstanbul Emniyet Müdürü ve İstanbul Valisi de uzun süre konuyla ilgili bir açıklama yapmazken ilerleyen saatlerde Valilik internet sitesinde bir açıklama yapıldı.

burakcankaramanoglu-660x330

AKP il başkanı Babuşçu fırsat bildi

AKP il başkanı Aziz Babuşçu da CNN Türk’te telefonla bağlandığı Tarafsız Bölge programında canlı yayında ”1 saat önce 22 yaşında bir genç Okmeydanı’nda öldürüldü. Polis yapmadı” dedi.

“AKP il başkanı sıfatıyla aramadım,  sıfatımı kaldırın” diyen Babuşçu’nun programa korsan katılımı ve müdahalesi program katılımcısı gazetecilerin tepkisini çekti.

Facebook’ta bir provokasyon sayfası: “Kasımpaşa 1453 grubu”

Olaylarında öncesinde yaşandığı saatlerde Facebook’taki “Kasımpaşa 1453 grubu” hesabında paylaşılan mesajlarda, Berkin Elvan için düzenlenecek eylemin ve katılımcıların hedef gösterildiği, akşam saatlerinde “Çeşme durağı geçilmez… Kısa sürede 1000 kişi olduk” gibi kışkırtıcı ifadelerle durakta toplanma çağrısı yapıldığı ve bir süre sonra da ölüm haberinin paylaşıldığı görülüyor.

İstanbul Valiliği’nden açıklama

Valilik ilerleyen saatlerde şu açıklamayı yaptı:

“Bu akşam saat 22.30 sularında Beyoğlu ilçesi, Kulaksız Dörtyol mevkii, Çeşme Durağı mıntıkasında iki gurup arasındaki sözlü sataşmaların daha sonra silah kullanılan bir kavgaya dönüşmesi sonucunda 1992 doğumlu Burak Can Karamanoğlu adlı genç hayatını yitirmiş, yine bu silahlı saldırı sonucu 1983 doğumlu Hüseyin Taşbaşı el ayasından, Ramazan Gün ise karın boşluğundan yaralanmış olup yaralıların hayati tehlikeleri bulunmamaktadır.

Fail ya da faillerin yakalanması yönünde emniyet birimlerimiz tarafından çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

Hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileklerimi paylaşıyor, yaralı yurttaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimle acil şifalar diliyorum.”

Sosyal medyada iddialar

Beyoğlu Ülkü Ocakları facebook sayfasında geceyarısı geçen mesajda kendilerinin bu yaşananlarla ilişkisinin olmadığı ifade ediliyor. “Okmeydanı Dörtyol’da çıkan çatışmaların Beyoğlu Ülkü Ocakları’yla ilişkisi yoktur. Ülkücü Camia’nın ismini bu tür provakatif eylemlere karıştıranları şiddetle kınıyor, ülküdaşlarımızın bu tür asılsız haberlere itibar etmemesini rica ederiz.”

Gece boyunca bazı sosyal medya paylaşımlarında çatışmanın AKP ve MHP üyeleri arasında olduğu iddia edildi.

Sokağı susturmak için gerekçe

AKP il başkanı Aziz Babuşçu’nun televizyonlara bağlanıp “eylemciler öldürdü” demesinin ardından sosyal medyada AKP’liler tarafından başlatılan “katilgezicilerburakıöldürdü”, etiketi altında Gezi direnişine katılanlara dönük hakaretler ve suçlamalar yağdırıldı. “Sokağaçıkmakanaengelol” etiketi ile ise tıpkı Haziran İsyanı’nda başlatılan “evedön” etiketinde olduğu gibi sokağa çıkmama çağrısı yapıldı.  Haziran İsyanı’nda 8 gencin ölmesine neden olan şiddetin “emrini veren”, son üç aydır 11 yılda kurduğu talan düzeninin yolsuzlukları, hırsızlıkları ortaya dökülen AKP iktidarına yönelik öfke yeniden sokakla buluşurken Okmeydanı’nda yaşananlar üzerinden sokağı susturmaya yönelik  bu hamle bildik kontrgerilla tekniklerini andırıyor.  Ancak “Geziciler” bu psikolojik harp tekniğine “Ölümlerin sorumlusu AKP” diyerek cevap veriyor.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan / Burak Can Karamanoğlu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.