Eğitim Sen genel kurulu

Eğitim Sen’de sadece ittifaklar değişti!

Kaya İlhan - 4 Haziran 2014 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail


Eğitim Sen 9. Olağan Genel Kurulu 19 Mayıs Pazartesi günü Türkiye Barolar Birliği`nde başladı ve beş gün sürdü. Genel Kurulu’un geleceği bu aşama, kongreler sürecinden de belliydi.
KESK’in en çok üyeye sahip sendikası Eğitim Sen’in Genel Kurulu, Yurtsever Emekçiler’in, (YE, BDP), HDP içinde ittifak ettiği siyasi grupları, “ulusalcı sol” Sendikal Birlik grubuyla ittifak yaparak genel merkezi şekillendirdiler.

Genel kurul öncesinde tüzük kurultayı gerçekleşti. KESK’in bütün sendikalarında daralma ve sendikal etkinliğinin zayıflaması söz konusu. Eğitim Sen özelinde tüzük kurultayı, sendikal sorunlara çözüm yolunda bir imkan olabilirdi.

Yapılan tartışmalar ve oylamalar sonucunda (siyasi gruplar ittifak durumlarına göre oy kullandılar), şubelerde ve işyerlerinde Eğitim Sen Kadın Meclisleri oluşturulması, disiplin, denetleme gibi üst kurullarda ve yürütme kurullarında yüzde 40 kadın kotasının konulması gibi, kadın sorunu açısından önemli değişikliler gerçekleşti.

Buna karşılık, “doğrudan seçim” ilkesi YE ittifakının karşı çıkması üzerine kabul edilmedi. Büyük bir süpriz değildi. Çünkü bugün “doğrudan seçim” ilkesini savunan siyasetler (örneğin ÖDP vb.), geçmişte YE ile ittifak yaparak sendika yönetimlerine geldiği için, bu ilkeyi savunmuyordu. YE açısından da ilkenin savunulması mümkün değildir, KESK’in başından beri siyasi pazarlıklarla yönetimler belirlendiği için, “doğrudan seçim”, bu siyasete zarar verebilir, en azından şube yönetimlerine üyelerin isteği doğrultusunda adaylar girebilirler.

Genel Kurul tartışmalı ve karşılıklı eleştirilerle geçti. Gerçek de, genel merkez yöneticilerinin belirleneceği seçime kadar, ortamın ısıtılmasına hizmet etti.
Eğitim Sen Genel Kurulu’nun son gününde yeni yönetimi belirleyecek seçim yapıldı. 538 delegenin 309’unun oyunu alan YE-EMEP oluşan HDP bloğu ile Sendikal birlik ittifakı şeçimi kazandı (blok bir kadın yürütme üyesini içinden çıkaramayınca, ESP’den almak zorunda kaldı!). Geçen dönem Yürütmede olan ÖDP, Halk Evleri ve Halk Cephesi, yönetim dışında kaldılar.

Eğitim Sen yönetimine üç kişi ile katılan YE, gelebilecek eleştirileri ve sonuçlarını dengelemek adına, sendika için çok küçük bir delege desteğine sahip olan Sendikal Birlik’ten yönetime giren kişiyi, Genel başkan olarak “atadı”. Sendikal Birlik sendika içinde, Türk milliyetçisi ve ulusalcı zihniyetteki CHP’li eğilimli üyeleri temsil eden bir gruptur. Geçmişte, Eğitim Sen’in “anadilde eğitim hakkını” savunması üzerine, sendikadan ayrılıp Eğitim-İş kurulması gibi bir deneyim söz konusu olduğu için, YE’nin kendisine yönelecek eleştilere karşı bunu tedbir olarak yaptığı anlaşılıyor.

YE’nin, KESK yönetimleri belirleyici bir gücü ulaştığı için onu eleştirmek anlamsızdır. Sendikal yaklaşımını ve taktiklerini pragmatist bulabiliriz. YE’nin sendikal alana ilişkin yaklaşımı ve siyaseti, verdiği siyasi mücadele nin ihtiyaçlarına göre belirleniyor ve değişiyor.

Mesele sendikal alanda sözde iddialı olan KESK içindeki siyasetlerin, kendi program ve mücadeleleriyle değil, YE ile ittifak yaparak yönetimlere gelmeyi alışkanlık haline getirmelerindedir. Bu yaklaşımları değişmediği müddetçe, sendikal mücadelede yardımcı oyuncu rolü oynamaktan kurtulamayacaklar.

İşçilerin Sesi Gazetesi, Haziran 2014, sayı 27’den alınmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Eğitim Sen 9. Genel Kurulu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.