lice ramazanbaran

Batıda ‘çapulcu’, doğuda ‘terörist’ – Ufuk Çalışkan

Sol Defter- Haber - 8 Haziran 2014 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Lice’de kalekol inşaatına yönelik protesto sırasında askerlerin sırtından vurduğu 26 yaşındaki Ramazan Baran’ı Diyarbakır Valiliği ‘saldırgan’, Türk Silahlı Kuvvetleri ise ‘terörist’ ilan etti. İki yurttaşın ölümünün ardından gelen bu resmi açıklamalar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başta 15 yaşındaki Berkin Elvan olmak üzere Gezi eylemcilerine yönelik ifadelerini hatırlattı.

TSK: Şehir yapılanmasında faaliyet gösteren bir terörist…

Genelkurmay Başkanlığı, Lice’de 26 yaşındaki Ramazan Baran ile 50 yaşındaki Baki Akdemir’in ölümüne neden olaylarla ilgili bir açıklama yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetler’in resmi sitesinden yayınlanan açıklamada, 7 Haziran akşamı, Diyarbakır’ın Lice ilçesi Çalıbükü mahallesi sınırları içerisinde bulunan Kevribel Tepe’de konuşlu Jandarma komando timlerine ses bombası, molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı ve havai fişekle saldırıldığı, eş zamanlı olarak PKK mensubu üç kişinin ateş açtığı savunuldu.

Açıklamada, ‘bölücü terör örgütünün şehir yapılanmasında faaliyet gösteren bir terörist’ olarak nitelendirilen Ramazan Baran’ın mevzilere sızma girşimi esnasında yaralandığı öne sürüldü. Diyarbakır Valiliği’nde dün akşam saatlerinde konuya ilişkin yapılan ilk resmi açıklamada da Ramazan Baran ile Baki Akdemir’den ‘saldırgan’ olarak bahsedildi.

Mevziye sızmaya çalışan ‘saldırgan’ nasıl ‘sırtından’ vuruldu?

ramzanbaranuc

Lice’de yaşananlar hakkında resmi makamlardan gelen ilk açıklamalarda, hayatını kaybeden iki yurttaşın herhangi bir kanıta ihtiyaç duymadan ‘saldırgan’, ‘terörist’ ve nihayetinde olayların sorumlusu ilan edilmiş olmaları soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

TSK’nın ‘Mevzilere sızmak isterken vuruldu’ açıklamasını yaptığı Ramazan Baran’ın otopsi raporunda sırt ve bel bölgesinden iki adet ateşli silah mermisinin vücuduna giriş yaparak ölümüne sebep olduğu, yani ‘sırtından vurulduğu’ belirtildi. Mevziye sızmak isteyen bir kişinin nasıl sırtından vurularak durdurulduğuysa anlaşılamadı.

otopsi rapor 2

Resmi açıklamalarda ‘örgüt üyesi’ ilan edilen Baran’ın üzerinde ‘silah’ olarak tanımlanabilecek herhangi bir unsura rastlanmazken, PKK’nın şehir kadrosunda yer aldığına dair bir kanıt gösterme ihtiyacı da duyulmadı.

Gezi eylemcileri ‘çapulcu’, Berkin Elvan ‘terör örgütlerinin içinde’

Berkin Elvan (15)

Gezi eylemcilerinin ‘masum çevre hassasiyetlerini‘ istismar eden ‘marjinal’ler olduğunu savunan Başbakan Erdoğan da, eylemciler hakkında ‘çapulcu’ ifadesini kullanmış, Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ı ‘terörist’ ilan etmişti.

14 Mart 2014′te Gaziantep’te konuşan Erdoğan, Berkin Elvan hakkında, hiçbir kayıt ya da delil bulunmamasına rağmen, ‘terör örgütlerinin içinde’ yorumunu yapmıştı.

Erdoğan, son olarak Uğur Kurt’un  22 Mayıs 2014′te Okmeydanı Cemevi’nde polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada polisi överek, “Polis bu yapılanlara karşı nasıl sabrediyor anlayamıyorum. Hiçbir medya yaralanan polislerin durumu ne olacak demiyor. Ellerinde molotof kokteylleriyle, havai fişeklerle polise esnafa saldıranları mı savunacağız?” demişti.

http://www.diken.com.tr/analiz/batida-capulcu-doguda-terorist/

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan / Lice / Ramazan Baran /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.