Lice cenaze

Lice’de protestoya müdahale: 2 kişi öldü

Sol Defter- Haber - 9 Haziran 2014 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC – Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 15 gündür devam eden karakol-kalekol inşaatını protesto eylemine askerler silahla müdahale etti. Cumartesi akşamı saat 17:00 dolaylarında yapılan müdahalede 50 yaşındaki Hacı Baki Akdemir ve 26 yaşındaki Ramazan Baran hayatını kaybetti.

Ramazan Baran yaralandıktan sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Otopsi raporuna göre Baran, vücuduna isabet eden iki kurşun sonucu yaşamını yitirdi.

Eylemlerde çok sayıda kişinin yaralandığı, aralarında bir asker ve bir kadın olduğu belirtildi.

Baran’ın cenazesi Diyarbakır’daki yürüyüşün ardından Yenişehir Mezarlığı’nda toprağa verildi. “Şehit namirin” sloganları atılan yürüyüşe, HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sabahat Tuncel ile HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın aralarında olduğu binlerce kişi katıldı.

Akdemir’in cenazesi ise Lice’den defnedildiği Hedek köyüne konvoy eşliğinde götürüldü. Cenaze töreninde PKK adına yapılan açıklamada, ölümlerin “Başbakanın talimatı” ile meydana geldiği öne sürüldü.

Ağır yaralı var

Müdahalede ağır yaralanan Abdullah Akkulun, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi altına alınmıştı.

BBC’ye konuşan Abdullah Akkulun’un babası Ferman Akkulun, “Kurşun oğlumun boynundan girip sırtından çıkmış. Ameliyattan çıktı ancak hayati tehlikesi devam ediyor” dedi.

Baba Akkulun, hâlâ olayın şokunda olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da gerginlik sürüyor

Ramazan Baran’ın geçtiğimiz yıl Karakol protestoları sırasında askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’ın yanına defnedildi.

Cenazeye kalabalık bir kitlenin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Diyarbakır Büyükşehir Eş Belediye Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı da eşlik etti.

Defin işleminin ardından ardından polisle cenazeye katılanlar arasında çatışmalar çıktı.

BBC Türkçe’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Beştaş, “Gençlerin tepkisi meşru ve haklıdır. Polis tarafından gençlere yapılan müdahale tabloyu daha da büyütmektedir” dedi.

Kalekol ve karakol yapımlarının sürdürülmesinin süreçle bağdaşmadığını aktaran Beştaş, “Gereken hassasiyet gösterilseydi, bugün bunlar yaşanmayacaktı” şeklinde konuştu.

Akdemir’in cenazesi köyüne götürüldü

Baki Akdemir’in cenazesi ise Lice Devlet hastanesinden yakınları ve Liceliler tarafından devralındı.

Otopsi raporuna göre Akdemir, vücuduna isabet eden üç kurşun sonucu hayatını kaybetti.

Akdemir’in yakınları ve Liceliler, hastane bahçesinde bekleyen polis ve askere tepki gösterdi.

Konvoyla teslim alınan Akdemir’in naaşı Lice’nin Hedik köyüne defnedildi.

25 gündür Lice’de devam eden kalekol protestoları sırasında göstericiler ve asker arasında defalarca kez çatışma çıkmış, gerçek silahların kullanıldığı iddia edilmişti.

Olaylar sırasında bazı protestocular ve askerler yaralanmıştı.

Genelkurmay’dan açıklama

Resmi internet sitesinden bir basın açıklaması yapan Genelkurmay Başkanlığı, şu ifadelere yer verdi:

“Bölücü terör örgütüne müzahir bir grup tarafından, Diyarbakır-Bingöl karayolunun emniyetinin sağlanması maksadıyla, Diyarbakır’ın Lice İlçesi Çalıbükü Mahallesi mülki sınırları içerisinde bulunan Kevribel Tepe’de konuşlu Jandarma Komando Timlerine, ses bombası, molotof kokteyli, El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve havai fişek ile saldırılmış, eşzamanlı olarak grup içerisindeki bölücü terör örgütü mensubu üç şahıs tarafından unsurlarımıza ateş açılmıştır.”

“Saldırı sırasında saat 18.15 sularında atılan parça tesirli EYP’nin patlaması sonucu, bir Jandarma Astsubayımız hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır. Yapılan saldırıya unsurlarımız tarafından karşılık verilmiş, açılan karşı ateş sırasında, bölücü terör örgütünün şehir yapılanmasında faaliyet gösteren bir terörist mevzilere sızma girişimi esnasında yaralanmıştır.”

“Olay yerinde yapılan inceleme neticesinde; içerisinde EYP, molotof kokteyli ve boş Biksi kovanı bulunan ve saldırıda yaralanarak vefat eden şahsa ait bir adet sırt çantası bulunmuştur.”

“Olayların aralıklı olarak devam ettiği esnada, saat 19.30 sularında, bir şahıs, ateşli silah yaralanması nedeniyle, Kevribel Tepe bölgesinden 112 Acil Servisle, Lice Devlet Hastanesine sevk edildiği öğrenilmiştir. Söz konusu yaralı şahıs, helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesine sevk edilmiş olup, hayati tehlikesi bulunmaktadır.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu / Lice / müzakere süreci /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.