Taksim Dayanışması mahkeme

Taksim Dayanışması savunması: #Geziyargılanamaz

Sol Defter- Haber - 12 Haziran 2014 - #direngeziparkı / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Taksim Dayanışması’ndan 26 kişinin yargılandığı ve iktidarın suç örgütü yaratma çabasıyla yürütülen dava bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Adliye önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçen Taksim Dayanışması üyeleri savunmalarını İsyan’ın talepleri, haklılığı ve meşruluğu üzerine kurdu. Mahkemede Taksim Dayanışması değil,  Taksim Dayanışması temsilcileri tarafından AKP iktidarı, kentlere, doğaya ve insan emeğine saldıran politikalar, direnişçileri öldürenler,  ölüm emri verenler yargılanıyor

Taksim Dayanışması üyeleri hakim karşısında. 26 kişinin yargılandığı ‘Gezi davasında’ İstanbul Tabip Odası Eski Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin,  EMEP GYK Üyesi Ender İmrek ve HDK üyesi Haluk Ağabeyoğlu, ‘örgüt kurmak ve yönetmekle’ suçlanıyor.

Dava için ilk iddianame Gezi sürecinde özel olarak görevlendirilen Nazmi Okumuş tarafından hazırlandı. Ancak bu iddianame kabul edilmedi. İkinci iddianamede ise Ali Çerkezoğlu hakkında çıkarılan tüm arama kararları iptal edilmesine rağmen arama tutanaklarından delil üretilmeye çalışıldı.

12.35 Çerkezoğlu; Savunmaya her yer taksim her yer direnişle başladık şöyle bitirelim: bu daha başlangıç mücadeleye devam. Ali Çerkezoğlu’nun savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

ali-cerkez12.17 İddianamede yazıldığı gibi bizler 8 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun il Emniyet Müdürü ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek Gezi Parkı’nın “yeniden halkın hizmetine” açıldığını ilan ettikleri gün İstiklal Caddesinden parka giderken gözaltına alındık. Bir an için Vali ve Emniyet Müdürü tarafından bir parkın açılıyor olmasındaki garipliği görmezlikten gelelim, bizlerin “açılışı yapılan parka gitmek suçundan” gözaltına alınmış olmamızın akılla bir izahı olabilir mi? Burada yalan söyleyerek bizleri kandırmaya çalışmış olmuyorlar mı? Sonrasında daha büyükleri çok daha büyük yetkilere sahip kişiler tarafından söylenip doğallaştırılan ve toplumda ciddi ahlaki deformasyona yol açan “yalanları” nereye koyacağız!

Çocukluğumuzdan bugüne anne ve babamızın bizlere söylediği gibi, bizlerin çocuğumuza, örneğin benim kızıma sıklıkla söylediğim gibi yalan söylemek ayıptır! Ülkeyi yönetenlerin yalanları ise sadece ayıp değil aynı zamanda suç oluşturur.

Bu nedenle ben ve bu davada yargılanacak olan arkadaşlarım, sadece hukuki kural gereği “namusumuz ve şerefimiz üzerine” değil, bu ülkeye, kaybettiğimiz canlara ve uğruna mücadele ettiğimiz değerlere saygımız gereği yalansız ve hesapsız olarak gerçekleri konuşacağımızı ilan ediyoruz.

12.14  Ali Çerkezoğlu; Bu yargılanmanın yapıldığı tarihsel kesitte herkesin farkında olduğu gibi, kültürel ve doğal zenginliklerin ranta kurban edildiği, her yeşil alanın beton yığınına çevrildiği, insanların tümüyle doğadan soyutlandığı bir dönemden geçiyoruz. Son birkaç yılımız bu konuda pervasızlık boyutuna varan, Başbakan ve Bakanların helikopterle dolaşarak milyonlarca ağaçlık yeşil alanları gözüne kestirdiği, kasaba politikacısı belediye başkanları ve partili ilçe başkanlarının sokak aralarındaki koruluklara göz diktiği günler olarak yaşandı. Oysa Taksim Meydanı ve Gezi Parkı, tıpkı devamında Diyarbakır’da yurttaşları ayaklandıran Hevsel Bahçeleri, Edirne’de Kıymet Teyze’nin torunları oynasın diye sandalyesini alıp oturarak yıkımını engellediği Belediye parkı ve şimdi hala gece gündüz yüzlerce insanın nöbet tuttuğu Amasya’daki yeşil alan gibi kamusal alanlardır.

12.01  İstanbul Tabip Odası Eski Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu savunmasına başladı. Çerkezoğlu ”Bilinsin ki Gezi’nin bu sistemle mahkemelerde değil, meydanlarda görülecek bir “Davası” var.” diyerek savunmasına başladı.

11.53 Yapıcı’nın savunmasından; İndiği yerde yangın çıkaran gaz fişekleri sadece insan öldürmüyor doğayı da katlediyor. Bütün açıklamalarımız 6 Haziran’daki nazik davette ombudsmana verilmiştir. Bir kentin meydanı biz kullanalım diye var. Canımız nasıl isterse ne zaman istersek toplanalım diye var. Gezi parkı deprem bölgesi olan İstanbul’un çadır kurma alanıdır. Hiçbir park valinin keyfine göre açılıp kapanamaz. Gezi parkı bir açılıyor bir kapanıyor, hava durumu gibi. Gözaltına alındığımızda çıplak arandık. İki saate bir içmem gereken ilaçları “biz senin hizmetçin miyiz” diyerek polis vermedi. Kadınları erkek tuvaletine götürdüler. Orada da kamera tespit ettik. Polise mukavemet ettiğimi polis kabul ediyorsa ben de ediyorum. Suç dediğiniz anayasal görevimi yerine getirme suçu mu mesleğe etiğe uygun davranma suçu mu?

11 çocuğu öldüren peki hangi suç örgütüdür? Biz hiçbir suç işlemedik. Bizim yerimize o çocukları öldürenlerin burada yargılanmasını istiyorum. Yapıcı’nın alkışlanması üzerine hâkim salonu boşaltmakla tehdit etti.

11.34 Mücella Yapıcı Taksim Dayanışması’ndan ‘suç örgütü’ yaratılmasın karşı savunma veriyor. Yapıcı’nın savunmasından; ”Taksim Dayanışması gönüllü örgütlerin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir platformudur. Ortada ne suç işlemek için kurulmuş örgüt var ne de kanuna aykırı toplantı. Bütün bilimsel ve mesleki kural ve esaslara aykırı olarak Gezi Parkında plan değişikliği yapılarak talan edilmeye çalışıldı, tüm insanları bir araya getirecek bir bileşen oluşturmak istedik. Ve 128 bileşenli Taksim Dayanışmasını kurduk. Kuruluş aşamasında Kadir Topbaş’ı dahi çağırdık.

Bilimsel ve etik kurallara aykırı plana karşı elimizden geleni yaptık. Başbakan kendisini yasaların ve bilimsel doğruların üstüne koydu. 15 Şubat 2012′den beri Taksim Dayanışması yüz bini askın imza toplamış, gerekli yerlere iletmiştir. Suç işlemek bir yana yüksek yargı tarafından haklılığımız onaylanmıştır. Sadece üstten ve meslekten olmayan bir siyasetçinin emriyle yapılmak istenen Topçu Kışlası hukuka aykırıdır. 27 Mayıs 2013 gece yarısına doğru yasal olmayan inşaat başlatılmıştır. Bunun üzerine halk orada bu işlemi yapan inşaat yetkililerine herhangi bir ruhsat olup olmadığını sormuştur. Ama yoktur. Bir gecede kanunlar ve kurallar oluşturulmuştur.”

11.20 Mücella Yapıcı savunmasına devam ediyor.

11.13 Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Yüksek Mimar Mücella Yapıcı savunmasına başladı. Yapıcı: İddianameyi okurken fark etmişsinizdir Türkiye’deki Gezi Parkı direnişini anlatmıyor.

adliye1

11.04 Hakim polis fezlekesini okuyor. “Uzerinde limon suyu bulunduğu” ve marjinal, terör örgütü mensubu dedikçe salonda gülüşmeler oluyor.

10.55 İddianamenin okunmasına geçildi.

10.35 Kimlik tespiti ardından ifadeler alınmaya başlandı.

10.28 Çağlayan adliyesinde yargılananların kimlik tespiti devam ediyor, kimlik tespitinin ardından ifadeler başlayacak.

10.21 Davanın hakimi isimleri okumaya başladı. Hakim yasada karşılığı olmamasına rağmen vekaletnamesi olmayan avukatlara “vekaleti olmayanı gelecek celse almam” dedi.

DİSK, TMMOB, KESK ve TTB yöneticileri ile CHP ve HDP milletvekilleri de duruşma salonunda.

10.03 Duruşma salonu tamamen doldu. Davayı takip etmek isteyenler ayakta kaldı.

caglayan

9.54 Taksim Dayanışması’nın yargılandığı davanın duruşması başlamak üzere.

 

9,30 Taksim Dayanışması üyeleri duruşmanın görüleceği salona geçerken, adliye önünde emek ve demokrasi güçleri tarafından açıklamalar yapılıyor.

dayanisma

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gezi İsyanı / Taksim Dayanışması /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.