rand paul ABD senatör

ABD’li Senatör: Suriye’de IŞİD ile birlikteyiz, aynı taraftayız

Sol Defter- Haber - 24 Haziran 2014 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ABD’li Senatör Rand Paul, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) bu kadar hızlı güçlenmesinin nedeninin ABD’nin Suriye’de bu grubu silahlandırması olduğunu söyledi.

ABD Kentucky Senatörü Rand Paul, CNN‘e konuştu. “Önce buraya nasıl geldiğimizi anlamamız gerektiğini düşünüyorum” diyen Paul, “Sanırım IŞİD’ın bu kadar palazlanmasının nedenlerinden biri, bizim onların müttefiklerini silahlandırmamız. Biz Suriye’de İŞİD’le müttefiktik” vurgusunu yaptı.

Paul ABD’nin odağını Suriye’ye kaydırması gerekip gerekmediği şeklindeki bir soruya da, “Biz El Kaide’nin yanında, IŞİD’ın yanında savaşıyorduk. IŞİD artık iki ülkede güçlendi. Ama burada bir anormallik var. Suriye’de IŞID’le birlikteyiz. Savaşın aynı tarafındayız. Yani, Irak’taki IŞİD’ı durdurmak için harekete geçenler, Suriye’de IŞİD’le müttefik. Bu politika tamamen çelişkili. (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’dan kurtulursak, Suriye’de cihatçılar içi bir harikalar dünyası olacak” dedi.

IŞİD’ın şu anda ABD için acil bir tehdit olmadığını savunan Paul, “IŞİD’in tam şu anda mücadelenin ortasındayken, ‘Amerika’ya kıtalar arası balistik füze atmamız gerekiyor’ diyeceğini sanmıyorum” dedi. (soL)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / Irak / IŞİD / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.