Figen Yüksekdağ HDP

Yüksekdağ: “Demokrasiyi kuracak bir hareketin öncülüğüne soyunuyoruz”

Sol Defter- Haber - 24 Haziran 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ortadoğu, Türkiye ve Kürdistan’da halkların kendi seçeneceklerini yaratmaya başladığını söyleyen HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, kongreyle birlikte HDP’nin halklar adına tarihsel bir rol üstlendiğini vurguladı. Yüksekdağ, “Demokrasiyi kuracak bir hareketin öncülüğüne soyunuyoruz” dedi.

Halkların öncülüğünü yapacağız

HDP 2’inci Olağanüstü Kongresi’nde Selahattin Demirtaş ile birlikte partinin Eşbaşkanlığına seçilen Figen Yüksekdağ, HDP’nin 2’inci Olağanüstü Kongre’sini, HDP’yi bekleyen tarihsel görevleri ve önlerinde duran ilk seçim durağı olan cumhurbaşkanı seçimine dair partilerinin alacağı pozisyona dair ilk değerlendirmeleri yaptı.

Kongre süreciyle birlikte zorlu bir yolu geride bıraktıklarını belirten Yüksekdağ, HDP’nin Türkiye’nin son 50 yıllık tarihinde örneğine rastlanmayan bir birlik hareketi olduğunu vurguladı. HDP’nin kongreyle birlikte kendisini yeniden yapılandırma sürecine soktuğuna da dikkat çeken Yüksekdağ, HDP’nin Türkiye ve Kürdistan halkları adına üstlendiği temel rolü ise “Barışı, özgürlüğü, eşitliği, adaleti ve demokrasiyi kuracak bir hareketin öncülüğüne soyunuyoruz” biçiminde değerlendirdi.

Rojava’dan Gezi’ye

Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar uzanan geniş bir bölgede, Kürdistan’da yeni bir seçeneğin ortaya çıkmaya başladığını belirten ve bütün bir bölgenin alternatifi haline gelecek bir halk yönetimi oluşmaya başladığını söyleyen Yüksekdağ, Rojava halk devrimini de buna örnek göstererek Licê’de, Gezi’de yaşanan halk hareketlerinin ise bu alternatifin tohumunun filizlenmesine tanık olunan gelişmeler olduğunun altını çizdi. HDP’nin güç alacağı temel kaynakların bu gelişmeler olduğuna işaret eden Yüksekdağ, “HDP kongresine de esas olarak bu ruh, bu motivasyon damgasını vurmuştur” diye konuştu.

HDP, değişim cephesi

Türkiye siyasi sahnesinde iki temel cephenin belirgin hale geldiğini belirten Yüksekdağ, birincisinin mevcut siyasi düzenin devamını sağlayan ve değişime kapalı siyasi bir kanal olduğunu söyledi. Diğer cephenin ise değişim isteyen toplumsal kesim olduğunu belirten Yüksekdağ, bu cephenin de HDP’yi oluşturan güç olduğunu söyledi. Yüksekdağ, “Biz bu ikinci safın güçlenmesi büyümesi ve Türkiye’nin ve Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin önünü açabilmesi için yüksek bir sorumluluk gösterme iddiasıyla kendimizi ortaya koyuyoruz” dedi.

Halk devrimi büyütüyor

HDP tabanını da zorlu ve onurlu bir süreç beklediğini, hakların kaderinin yeniden yazılacağı bir sürece eskisinden çok daha güçlü ve avantajlı olarak girdiklerini söyleyen Yüksekdağ, “Halklarımızın dönüşüm ve hareketi genişledi, büyüdü. Artık Rojava’da yükselen bir devrimden bahsediyoruz. Artık Türkiye cephesinin, batı cephesinin eskisi kadar suskun olmadığı, isyanın ayak seslerinin her gün kedisini daha fazla hissettirdiği bir dönemden bahsediyoruz” dedi. Yüksekdağ, halkları tarihsel ve onurlu bir görevin beklediğini de vurgulayarak demokrasi ve özgürlük güçlerini HDP’yi büyütmeye davet etti.

‘Seçimlere aktif müdahale edeceğiz’

HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için tutumunu da değerlendiren Yüksekdağ, seçimlere aktif müdahale edeceklerini ve çıkaracakları cumhurbaşkanı adayının Türkiye halkların geleceğini temsil eden bir aday olacağını söyledi. Yüksekdağ, “Biz cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde kendimize güveniyoruz, kendi gücümüze dayanarak, halkımızın HDP ile HDK ile oluşturduğu bağımsız seçeneği güçlendirerek yol almanın en doğru yol olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Yüksekdağ, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turu da zorlayacaklarını, bu konuda iddialı olduklarını sözlerine ekledi. (Özgür Gündem)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDK / HDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.