Dev sağlık iş ANkara taşeron Arzu gözaltı

DİSK Genel Sekreterine gözaltı

Sol Defter- Haber - 25 Haziran 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Taşeron işçinin hak kavgası Meclis kapısına dayandı, polis biber gazıyla saldırdı

AKP’nin taşeron işçilere “müjde” sözleriyle TBMM gündemine getirdiği torba yasada taşeron işçilerin sendika ve toplu sözleşme hakkının kurban edildiğini söyleyen Devrimci Sağlık-İş üyesi işçiler, taşerona karşı mücadelelerini ve taleplerini Meclis’e taşıdı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki 12 bin taşeron sağlık işçisini temsilen Meclis’in Dikmen kapısına gelen Devrimci Sağlık-İş üyeleri bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında taşerondaki sağlık işçilerinin farklı işkollarında gösterilerek sendika hakkının gasp edildiği, işçilerin kendi işkollarında gösterilmelerine ilişkin muvazaa kararlarının uygulanmadığı ve toplu sözleşme hakkının gasp edildiği belirtildi.

İşçilerin sendika üyeliklerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıtlarına göre değil, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre tanımlanmasıyla şirketlerin yetkili kılındığının altını çizen sağlık işçileri, “Taşeron şirketlerin, SGK’nin ve bakanlık bürokratlarının sendika, toplu sözleşme, grev hakkımızı birlikte gasp etmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Polis biber gazıyla saldırdı
Basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yapan sağlık işçileri, talepleri karşılanana kadar Meclis önünde eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu ve direniş çadırı kurmaya başladı. Meclis önüne çadır kurulmasının “yasak” olduğunu söyleyen polis ise işçilere biber gazıyla saldırdı.

Aralarında DİSK Genel Sekreteri ve Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Bir işçi fenalaştı, ilk müdahale arkadaşlarından geldi
Polisin saldırı sırasında yüzüne gaz sıktığı Kocaeli Üniversitesi İşyeri Temsilcisi Selçuk Öztürk, bindirildiği gözaltı aracında fenalaştı. Araçtan indirilen Öztürk’e ilk tıbbi müdahaleyi gözaltındaki diğer sağlık işçileri yaptı. Öztürk ambulansla hastaneye götürülürken, arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışan sağlık işçileri karakola götürüldü. (sendika.org)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Devrimci Sağlık-İş / polis terörü / Taşeron sistemi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.