kristal iş grev3

Cam işçileri Grev yasağına karşı AKP’ye yürüdü

Sol Defter- Haber - 27 Haziran 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sermaye hükümeti AKP tarafından Kristal -İş sendikasının Şişecam Grevi’ni ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle 2 ay süreyle yasaklamasına karşı cam işçileri bugün Lüleburgaz, Yenişehir, Gebze, Eskişehir’deki AKP binaları önüne protesto yürüyüşleri gerçekleştireceklerini duyurdu

Şişecam fabrikasında çalışan 5 bin 800 işçinin 8 gündür devam ettirdiği ve Türkiye genelinde destek bulan direniş, Bakanlar Kurulu’nun 25 Haziran tarihinde aldığı ve 27 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre Şişecam Grevi hakkında “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle erteleme kararı çıktı.

“Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi’ne bağlı işyerlerinde Kristal-İş Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesi” kararının ardından cam işçileri cephesinden de görüşmeler başladı.

Grevin 8. gününde 2 ay süreyle yasaklanmasına karşın Kristal-İş sendikası açıklama yayımlayarak “AKP hükümeti grev hakkımızı gasp etti, sessiz kalmayacağız!” dedi.

Kristal-İş keyfi ertelemeye karşı Danıştay’a başvuracak

Kristal-İş Sendikası, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi’ne (ŞİŞECAM) bağlı işyerlerinde başlattığı grevin Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesi üzerine, Danıştay’a gitme kararı aldı. Kristal-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Ergev, ‘Genel merkez hukukçularımız çalışmalarını sürdürüyor. En geç yarın dava açılır’ dedi.

Grev yasağına karşı cam işçileri eylemde

Mersin’deki 3 fabrikada da bir haftadır grevde olan bin 350 cam işçileri karara tepki göstermek için fabrikadan AKP Akdeniz İlçe binasına yürüyüş düzenledi. AKP ilçe binası önünde polis işçilerin önüne barikat kurdu, barikatı aşan işçilere biber gazıyla saldırdı.

Saldırının ardından polis barikatını aşarak ilçe binası önünde cam işçileri adına açıklama yapan Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi Başkanı Ahmet Ergev, Bakanlar Kurulu’nun erteleme kararına tepki gösterdi. ’5 bin 800 cam işçisi çoluğunun çocuğunun vebali bu kararın altına imza atanlardadır’ diyen Ergev, kararın altında imzası olan herkesi kınadığını söyledi. Hükümeti eleştiren Ergev, ‘Bir daha televizyonlara, meydanlara çıkıp garip gureba, fakir fukara, tüyü bitmemiş yetim edebiyatı yapmasınlar. Bu kararın mantıklı ve makul açıklanacak hiçbir şeyi yok. Pencere camının, sürahinin, bardağın, kavanozun, şişenin milli güvenlikle ve genel sağlıkla alakalı neyi var bilmiyoruz, anlamış değiliz’ diye konuştu.

Kararın yanlı olduğunu öne süren Ergev, 2004′te aynı yönde karar alındığını ifade ederek, ”2014′te de zihniyette hiçbir değişiklik yok. 5 bin 800 cam işçisi adına, bu kararın altında kimin imzası varsa hepsini kınıyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından grevci cam işçileri sendikalarına doğru yürüyüşe geçti.

Grevde olan Çayırova Cam Elyaf fabrikası işçileri de öğlen saatinde Gebze Eski Çarşı içinde bulunan AKP İlçe binası önünde eylem gerçekleştirdi.
Tatlıkuyu Kiler önünde bir araya gelen cam işçileri AKP İlçe Binası’na yürüyerek, toplu sözleşme görüşmelerine müdahalede bulunarak grev kırıcılığı yapan hükümete tepki gösterdi.

Yürüyüş boyunca sloganlarla mücadelelerini anlatan işçiler AKP İlçe binası önünde basın açıklaması yaptı.
Bugün 16.00-00.00 vardiyası ile birlikte grevi sona erdirecek olan işçiler, grevin sona ermesine tepkililer. Birçok işçi, grevin sona ermesinin zamanı boşa uzatacağını, mahkemeden lehlerine çıksa da üretimden gelen gücü kullanmanın belirleyici olacağını, içeride üretimi yavaşlatmayı düşündüklerini ifade ettiler.

gebze

Eskişehir’de Şişecam’a bağlı iş yerlerinde uygulanan grevin 60 gün ertelenmesi nedeniyle, cam işçileri yürüyüş düzenledi.
Deliklitaş Mahallesi Hamamyolu Caddesi’ndeki Yediler Parkı önünde toplanan cam işçileri ve aileleri ile greve destek veren bazı sendika üyeleri ve demokrasi güçleri AKP İl Başkanlığı binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi’ne yürüdü.

Yunus Emre Caddesi’nde basın açıklaması yapan Kristal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı, yaklaşık 8 gündür devam eden grevin Bakanlar Kurulu kararı ile durdurulduğunu hatırlattı.

Bu karara karşı sessiz kalmayacaklarını anlatan Akyazı, şunları kaydetti:
“Cam işçisi hukuksuz ve gayri meşru grev erteleme kararına meşru ve demokratik tepkisini ortaya koyacaktır. Sendikamız AKP hükümetinin bu kararına karşı hukuki mücadelesini sürdürecektir. Bütün uluslararası zeminlerde bu hukuksuzluğu anlatacağız. Böyle bilinmelidir ki emeğe duyarlı, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan bütün toplum kesimlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından cam işçileri sloganlarla eylemini bitirdi.

Lüleburgaz’da bulunan Trakya Cam, Otocam ve Paşabahçe grevindeki işçilerde ilçede ki AKP binasına yürüyerek kararı protesto etti.

Lüleburgaz’da cam işçileri Kristal-İş binasında toplanarak buradan İstanbul Caddesi’nde bulunan AKP ilçe binasına yürüdü. Burada hükümet istifaya çağrıldı. İşçiler “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek!” ve “Hükümet istifa!” sloganları attı.

Kristal-İş Trakya Şube Başkan Hüseyin Selen ise şu açıklamalarda bulundu:
“5800 işçinin ve onların ailelerinin taleplerini dikkate almayan hükümet, işveren örgütlerinin taleplerini derhal yerine getirmiştir. Hükümet bu kararıyla anayasal hakkımızı çiğnemiştir. Grev ertelemenin keyfi bir mekanizma olduğu yargı kararıyla defalarca ortaya konmuştur. Nitekim 2003-2004 yıllarında ertelenen grevlerimiz için Danıştay, “yürütmeyi durdurma” ve “iptal” kararı vermiştir. Şişecam’a şunu hatırlatmak isteriz ki o fabrikalarda grevimizi ertelettiğiniz hükümet üyeleri değil, cam işçileri çalışacak. Zorbalıkla iş barışı sağlayacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Cam işçisi hukuksuz ve gayri meşru grev erteleme kararına karşı meşru ve demokratik tepkisini ortaya koyacaktır.”

lüleburgaz

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Grev / grev erteleme / Kristal-İş / Mill Güvenlk / şişecam işçisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.