katil erdoğan

Mahkeme: Katil Erdoğan sloganının dayanağı var

Sol Defter- Haber - 30 Haziran 2014 - #direngeziparkı / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gezi parkı eylemleri sırasında “Katil Erdoğan” sloganı attıkları gerekçesiyle yargılanan iki kişi, Aydın mahkemesi tarafından suçsuz bulundu. Mahkeme heyeti bu sloganın yaygın olarak kitleler tarafından söylenmesi için “yeterli ölçüde olgusal dayanağın” olduğunu belirtti.

Haziran 2013’te Aydın’da Gezi Parkı eylemlerinde polisi şiddeti ve ölümleri protesto etmek için bir düzenlenen bir gösteride “Katil Erdoğan” diye slogan attıkları ileri sürülen Cem Türkoğlu ve ve Zafer Kasap hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. maddesine göre “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da davacı olarak anıldığı bu dava, 29 Mayıs’ta beraatla sonuçlanmıştı.

İnternet üzerinden yayın yapan Radikal gazetesinin haberine göre Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Fethiye Bilici, sanıkların “Katil Erdoğan” diye slogan attığının sabit olduğunu fakat bu söylemin suç içermediğini vurguladı.

Gezi Parkı gösterilerinde çok sayıda kişinin polis şiddetiyle öldürüldüğünü ve yaralandığını, sanıkların bunun üzüntüsüyle hareket ettiğini belirten Bilici, “Katil Erdoğan’ sözünün provokatif olduğu kabul edilse bile bunların Gezi olayları olgusuna dayandığı, bu sözlerin slogan şeklinde yaygın olarak kitleler tarafından söylenmesi için yeterli ölçüde olgusal dayanağın bulunduğu” gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Hakim Bilici, “Gezi olaylarında polisin ölçüsüz şiddet kullanması sonucunda ölüm ve yaralanmaların meydana geldiğine dair kamuoyunda yaygın bir kanaatin oluştuğu, sanıkların da polisin ölçüsüz şiddet kullanması sonucunda ölümlerin meydana geldiğine dair bir kanaatle bu sloganı attıklarını” ifade etti.

Bu ifadenin Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi’ne göre düzenlenen ‘ifade özgürlüğü hakkı’ çerçevesinde ele alınması gerektiğini kaydeden Bilici, Aydın’da yapılan Roboski katliamı protestosuna ilişkin bir davada da benzer karar vermişti.

“Katil Erdoğan” sloganı attıkları iddiasıyla yargılanan yedi kişi hakkında açılan davada, 29 Ocak 2013’te beraat kararı verilmişti.  Bilici, “Katil Erdoğan” sloganın bir hakaret olmadığını ve Başbakan’ın olayın çözülmesiyle ilgili sorumluluğunun vurgulandığını belirterek,  “(Uludere’deki) olayın aydınlatılarak faillerinin tespitinden sorumlu olduğunu, sanıkların da bu sorumluluğu hatırlatmak için bu sözü söylediklerini…” karara geçirmişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gezi İsyanı / Katil Erdoğan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.