ethem_dava_7tem_2

Ethem’in katili polis, tutuklandı

Sol Defter - 7 Temmuz 2014 - #direngeziparkı / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Duruşmadan önce, erken saatlerde mahkemenin önünde toplanan kitle, bu davanın peşini bırakmayacağını birkez daha yüksek sesle haykırdı.

Ankara Dayanışması ve Taksim Dayanışması temsilcileri, sendikaların, meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri, HDP ve CHP milletvekilleri de duruşma salonuna alındı.

Polisin avukatları duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Mahkeme heyeti reddeti.

Ethem’in avukatları, vur emri verenin bizzat başbakan olduğunu, bunu da kendisinin “Polise emri ben verdim” diyerek belirttiğini, polisin eylemleri hakkında “Destan yazdılar” diyerek öldürmeye teşvik ettiğini ifade eden avukatlar, “Erdoğan’ın ‘Polisimiz nasıl sabrediyor’ dediği gün Okmeydanı Cemevinde Uğur Kurt’un öldürüldüğünü belirttiler.

Savcı söz alarak, Ahmet Şahbaz’ın meşru müdafaa kapsamında hareket etmediğini, kasten öldürmek suçunu işlediğini söyledi ve Şahbaz’ın tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasına karar verdi. Salondan alkışlar yükselidi.

Savcının istediği cezanın toplamı 36 yılı bulurken, mahkeme heyeti sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmasını yapmaları için duruşmayı 3 Eylül’e erteledi.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ethem Sarısülük / Gezi İsyanı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.