Ali İsmail Korkmaz 1. yıl

“Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir seni unutmaz!”

Sol Defter- Haber - 11 Temmuz 2014 - #direngeziparkı / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz yaşamının yitirişinin birinci yılında Kadıköy’de Fenerbahçe taraftarları ve Yoğurtçu Parkı Forumu’nun çağrısıyla düzenlenen yürüyüşle anıldı. Kadıköy’de Fenerbahçe  Stadyumu önünde bir araya gelen kitle, “Ali İsmail Korkma ölümsüzdür” pankartı açarak Hasırcıbaşı ve Acıbadem caddeleri üzerinden Reşitpaşa mahallesinde bulunan Ali İsmail Korkmaz Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Taksim Dayanışması üyesi Mücella Yapıcı, Gezi direnişinde katledilen Berkin Elvan’ın annesi Songül Elvan, Ali İsmail Korkmaz’ın kuzeni Esra Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş’ın da katıldığı yürüyüşte Gezi direnişinde yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle sık sık , “Gezi şehitleri ölümsüzdür” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı. 

Yürüyüşün ardından Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda kitle önce Gezi direnişinde yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından Taksim Dayanışması üyesi Mücella Yapıcı, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz’ın kuzeni Esra Korkmaz söz alarak birer konuşma yaptı.

123

Ali İsmail Korkmaz, Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da da ailesi ve dostları tarafından  anıt mezarında anıldı. Anmaya Gezi direnişinde hayatlarını kaybeden Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert, Ethem Satısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’la birlikte CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’da katıldı. Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz anma törenine katılanlara teşekkür ederek Ali İsmail’in ölümünden önce 6 kişilik çekirdek bir aile olduklarını ancak yaşanan acı süreçle birlikte Gezi olaylarında hayatlarını kaybeden diğer gençlerin aileleri ile bir olarak ailelerinin genişlediğini söyledi.

1223

Ali İsmail Korkmaz’ın mezarı başındaki anmanın ardından Korkmaz ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın düzenlediği anma etkinlikleri kapsamında Antakya’daki Amfi Tiyatro’da Tolga Sağ, Pınar Aydınlar, İlkay Akkaya ve Barış Atay gibi isimler sahne aldı.

eskişehir-ali

Ali İsmail Korkmaz ölümünün birinci yılında Eskişehir’de de anıldı. Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin bulunduğu yere yürüyen kitle, mum yakıp heykelin avuçlarına karanfil bıraktı.

Espark Alışveriş merkezi yanındaki Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin önüne kadar yürüyen kitle adına basın açıklamasını okuyan İzzet Emre Can, Ali İsmail Korkmaz’ın geçen yılki protesto gösterileri sırasında saldırıya uğradığını söyleyerek “Birçok insanın biber gazından kaçarak girdiği sokakta AKP’nin polisleri ve eli sopalı siviller tarafından dövülen Ali İsmail, 10 Temmuz’a kadar yaşam savaşı verdi. Geçtiğimiz sene bugün hayatını kaybetti. Bizler Ali İsmail’in arkadaşları olarak bir senedir Ali’yi yaşatmak ve katillerinin cezalandırılmasını sağlamak için mücadele ediyoruz” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ail İsmail Korkmaz / Gezi İsyanı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.