İsrail saldırısı

İsrail Gazze’deki saldırılarına yeniden başladı

Sol Defter- Haber - 15 Temmuz 2014 - Dünya / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC – Reuters haber ajansı, Kudüs’teki bir askeri sözcünün “İsrailli güçler yeniden saldırıyor” sözlerini aktardı.

AP haber ajansının İsrail ordusu sözcüsü Albay Peter Lerner’e dayandırdığı haberde, ‘altı saatlik ateşkes boyunca’ Gazze’den İsrail’e 50 roket fırlatıldığı belirtildi.

Peter Lerner, altı saatlik ateşkesin ardından ‘İsrail’in operasyonel faaliyetlerine devam ettiğini’ söyledi.

BBC’ye konuşan İsrailli bir yetkili, operasyona devam etme kararını İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun verdiğini belirtip “Hamas ve İslami Cihat’ın Mısır’ın ateşkes teklifini reddetmesi ve İsrail’e onlarca roket atması üzerine, Başbakan ve Savunma Bakanı orduya, Gazze’deki terör hedeflerine karşı şiddetle karşılık verilmesi talimatını verdi” dedi.

AFP de, İsrail’den atılan roketlerin Gazze’nin doğusuna, şehir merkezine, Nuseyrat’a ve güneydeki Han Yunus bölgesine isabet ettiğini aktardı.

İsrail sabah saatlerinde Mısır’ın önerdiği Gazze ateşkesi anlaşması önerisini kabul ederken henüz resmi açıklama yapmayan Hamas’ın ise ihtiyatlı yaklaştığı görüldü.

İsrail güvenlik kabinesi bugün Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında toplanarak Mısır’ın ateşkes önerisini onayladı.

“Gazze’nin diplomatik yollarla askeri unsurlardan arındırılmasına bir şans vermek için Mısır’ın ateşkes önerisini onayladık” diyen Netanyahu, “Hamas’ın öneriyi kabul etmemesi durumunda ise -ki görünen o ki kabul de etmeyecekler- İsrail’in Gazze’deki operasyonların şiddetini artırması için elinde her türlü uluslararası meşruiyet olacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Hamas sözcülerinden farklı açıklamalar

Gün içinde Hamas’ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri ve önde gelen yetkililerinden Musa Ebu Marzuk’tan ise farklı açıklamalar gelmişti.

Salı sabahı Gazze’de gazetecilere konuşan Sami Ebu Zuhri, Mısır’ın önerisinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Ebu Zuhri, “Filiştin direnişinin tüm unsurlarının kabul ettiği bir anlaşmaya varılana dek savaşmayı sürdüreceğiz. İşgalci İsrail’in tek taraflı ateşkes ilanının bizim için hiçbir değeri yoktur. Çünkü bizim istediğimiz şey, ateşkes değil özellikle Gazze’de Filistin halkına yönelik adaletsizliklerin son bulmasıdır” dedi.

Ebu Zuhri daha sonra BBC’ye yaptığı açıklamada ise ateşkes konusunda resmi bir teklif almadıklarını belirtti.

Hamas Sözcüsü, ateşkesi kabul etmeleri için tutsakların serbest bırakılması dahil tüm koşullarının yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas’ın önde gelen yetkililerinden Musa Ebu Marzuk ise yaptığı açıklamada daha uzlaşmacı bir üslup benimsedi.

Halen Kahire’de bulunan Ebu Marzuk, Hamas olarak ateşkes önerisi hakkında resmi ve nihai bir karar almadıklarını, öneriyi istişare ettiklerini söyledi.

Hamas’ın askeri kanadı ise, şimdiden öneriyi reddeti ve mevcut koşullarla ateşkese uymanın ‘teslim olmak’ anlamına geleceğini söyledi.

En az 192 kişi öldü

Mısır’ın başkenti Kahire’de her iki tarafın üst düzey yetkilileri ile yürütülen görüşmeler sonrasında hazırlanan ateşkes önerisi, tarafların askeri operasyonları ‘hemen’ durdurmasını öngörüyordu.

Filistinli yetkililer şu ana kadar İsrail’in 8 gün önce başlayan hava saldırıları nedeniyle Gazze’de 192 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler ölenlerin dörtte üçünden fazlasının sivil olduğunu söyledi.

1400 Filistinli’nin de yaralandığı düşünülüyor.

İsrail’den ‘taktik adım’

BBC’nin Orta Doğu muhabiri Kevin Connolly, İsrail’in ateşkesi kabul etmesini “Akıllıca düşünülmüş taktik bir adım” olarak yorumluyor.

Connoly, “Hamas’ın da ateşkese uyması durumunda İsrail, Gazze’deki roket stoklarının bir kısmını imha ettiği için memnun olacaktır” diyor.

Connolly, Hamas’ın ateşkese uymaması halinde ise, Netanyahu yönetiminin diplomatik anlamda daha güçlü bir pozisyona geleceğini düşündüğünü belirtiyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Filistin / HAMAS / İsrail / Mısır /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.