soma614x340

6 ayda bine yakın iş cinayeti… susma, haykır!

Sol Defter- Haber - 18 Temmuz 2014 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporunu göre; 2014 yılının ilk altı ayında en az 978 işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin 40’ı kadın, 19’u çocuk, 18’i göçmen ve 150’si emeklilik çağında çalışıyordu.

Yaşamını yitiren işçilerin 325’i maden, 187’si inşaat, 122’si tarım ve 79’u taşımacılık işkolunda çalışırken 324’ü Manisa, 82’si İstanbul, 34’ü Kocaeli, 31’i Ankara ve 31’i Bursa’da çalışıyordu. Yaşamını yitiren işçilerin 889’u işçi, kamu çalışanı/memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 89’u çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve kendi hesabına çalışanlardan/esnaflardan oluşuyordu.

2014 Yılının İlk Altı Ayında Kronolojik Olarak İşçi Katliamları

3 Ocak’ta Kocaeli Gebze Cumaköy’de Nedim Öztürk’e ait ‘Yunus Palt’ ahşap fabrikasında kaçak çalışan 4 Gürcü ağaç işçisi, yılbaşı gecesini geçirdikleri işyerinde kendilerine satılan kaçak ispirtodan zehirlenerek can verdi. Gürcü işçiler 30 Aralık’ta bazı aracılar tarafından Tuzla üzerinden çalıştırılmak üzere getirilmişlerdi.

19 Mart’ta Kars TÜİK’te Sosyolog Veysi Erim, kendisine mobbing yapıldığı ve ırkçı baskı uygulandığı gerekçesiyle bir süredir psikolojik tedavi görüyor ve tayinini istiyordu. TÜİK’te çalışan 6 kamu çalışanını öldürüp intihar etti…

20 Mart’ta Mersin Akdeniz’de OSB’deki Acar Makina Sanayi Fabrikası işçilerini taşıyan minibüse hemzemin geçitte yolcu treniyle çarpıştı. 12 metal işçisi can verdi. Bilirkişi bariyer bekçisi ve minibüs şoförünün kusurlu olduğunu belirtirken; Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) hemzemin yerine alt-üst geçit yapılmasının daha güvenli olduğunu belirtirken özelleştirme süreciyle hemzemin geçitte çalıştırılan bekçilerin de hizmet alım yolu ile çalıştırıldığını, demiryolu personeli olmadığını ve bu yüzden işin önemi ve tehlike boyutunun TCDD’nin uyarılmasına rağmen gözardı edildiğini açıkladı.

13 Mayıs’ta Manisa Soma’da Eynes Ocağı’nda kömür yangını, peşinden göçük ve karbonmonoksitin 10 kat fazla olması sonucu 301 maden işçisi can verdi. Coğrafyamızda yaşanan bu en büyük işçi katliamında arama kurtarma zaafiyetinden genel işçi sağlığı güvenliği önlemlerine ve çalışma koşullarına kadar her şey sorunluydu.

30 Mayıs’ta Adıyaman Çelikhan’da 4 tütün işçisi tarlada dikime giderken bindikleri aracın devrilmesi sonucu can verdi.

Aylara Göre İş Cinayetlerinin Dağılımı

Rapora göre 2014′ün ilk 6 ayındaki 978 iş cinayetinin aylara göre dağılımı şöyle: Ocak ayında 92 işçi, Şubat ayında 82 işçi, Mart ayında 121 işçi,

Nisan ayında 121 işçi, Mayıs ayında 416 işçi, Haziran ayında 146 işçi yaşamını yitirdi.

İşkollarına Göre İş Cinayetlerinin Dağılımı

1- Madencilik işkolunda 325 işçi can verdi: 325 işçinin 301’i Soma madenci katliamında aramızdan ayrılırken Soma’yı Şırnak Cudi Dağı eteklerindeki bidonla girilen madenler ve Zonguldak izledi.

Soma katliamının sigortalı, sendikalı çalışanların olduğu ve işçi sağlığı bakımından örnek gösterilen bir büyük işletmede meydana gelmesi ve katliam sonrası her gün öğrendiğimiz insanlık dışı çalışma koşulları ve katliamın göz göre göre geldiği gerçeği; ülkemizin her bölgesindeki madenlerin işçiler açısından birer tabutluk olduğunu da gösterdi.

2- İnşaat, Yol işkolunda 187 işçi can verdi: 187 işçinin sadece 3’ü kendi işinde çalışırken 184’ü ücretli işçi…

Ülke ekonomisinin lokomotifi olarak adlandırılan inşaatlar her geçen gün daha fazla işçi kanı üzerinden yükseldi. Duble yol, köprü, viyadük, tünel ve hızlı tren hattı gibi ulaşım projeleri; baraj, su ve kanalizasyon gibi hizmetler ile başta TOKİ olmak üzere özellikle AKP’ye yakın sermaye grupları tarafından yürütülen rezidans ve kentsel dönüşüm projeleri sonucu ülkemizin dört bir yanında işçiler ölmeye devam ediyor. 187 işçinin 109’u çok basit önlemlerle önü alınabilecek yüksekten düşme sonucu, 36’sı ise ezilme sonucu yaşamını yitirdi.

3- Tarım, Orman işkolunda 122 işçi can verdi: 122 emekçinin 73’ü geçimlik üretim için sabahtan akşama kadar aile emeği veren çiftçi ve 49’u mevsimlik olarak yollara düşen ücretli işçi…

49 ücretli işçinin 22’si tarla ve bahçe işçisi, 16’sı artık ‘sürü yönetim elemanı’ adı verilerek sertifikalandırılan çoban, 9’u ormancı ve 2’si balıkçı. Çiftçilerde en çok ölüm tarlayı sürerken traktörün devrilmesi sonucu ezilme ve kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) olurken, ücretli işçilerde kapalı kasa kamyonetlerin devrilmesi nedeniyle gerçekleşti. Yine çalışırken yıldırım düşmesi sonucu ölümler yaygın olarak görülüyor.

4- Taşımacılık işkolunda 79 işçi can verdi: Şehirlerarası otobüs, taksi, tır, yolcu minibüsü, moto kurye, yük ve kargo kamyonu şoförleri ve makinistlerden oluşan işçilerin ölüm nedenleri şöyle sıralanıyor: Uzun çalışma saatleri, yollarda zor çalışma koşulları, ekonomik olarak övünülen fakat uygun yapılmayan yollar, sendikasız ve sigortasız çalışma. Özellikle emeklilik çağındaki işçiler yoksulluk koşullarından dolayı çalışmaktalar. 79 işçinin 56’sı trafik kazası sonucu ve 13’ü kalp krizi ve beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

5- Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 43 işçi can verdi: 43 emekçinin 8’i sabahtan akşama kadar geçimlik ticaret yapan küçük esnaf ve 35’i ücretli işçi ve bu 35 ücretlinin 18’i kamu çalışanı/memur. 43 emekçinin 17’si trafik kazası sonucu; 22’si ise kalp krizi, intihar ve silahlı vurulma gibi diğer nedenlerden dolayı yaşamını yitirdi.

6- Metal işkolunda 39 işçi can verdi: 39 işçinin 3’ü demir doğrama ve oto tamirci gibi küçük esnaf, 36’sı ise ücretli işçi. Sanayi sitesinden orta ve büyük ölçekli fabrikalara kadar çeşitli işyerlerinde çalışıyorlar. Çoğunluğu trafik kazası, ezilme, elektrik çarpması ve düşme sonucu yaşamını yitirdi.

7- Belediye, genel işler işkolunda 28 işçi can verdi:Temizlik işçisi, itfaiyeci, seyyar satıcı, atık toplayıcısı ve ev işçisi olarak çalışıyorlar. Trafik kazası ve ezilmeler ölümlerin temel nedenleri.

8- Savunma, güvenlik işçisi 27 işçi can verdi: 27 işçinin 20’si emniyet, 2’si askeriye çalışanı, 4’ü özel güvenlikçi, 1’i gardiyan. Trafik kazası ve adli olaylara müdahale sonucu yaşamlarını yitirdiler.

İş cinayetlerinin diğer işkollarına göre dağılımı şöyle:

9- Enerji işkolunda 18 işçi can verdi…

10- Ağaç, Kağıt işkolunda 17 işçi can verdi…

11- Konaklama, Eğlence işkolunda 17 işçi can verdi…

12- Petro-Kimya, Lastik işkolunda 16 işçi can verdi…

13- Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 13 işçi can verdi…

14- Tekstil, Deri işkolunda 12 işçi can verdi…

15- Çimento, Toprak, Cam işkolunda 9 işçi can verdi…

16- Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 8 işçi can verdi…

17- Gıda, Şeker işkolunda 7 işçi can verdi…

18- Can veren 8 işçinin işkolu belirlenemedi.

Meclis’in notu: “Soma madenci katliamının da gösterdiği üzere iş cinayetleri sendikalı, sigortalı ve daha formel diyebileceğimiz çalışma koşullarında da gerçekleşiyor. Ancak bu çalışma koşullarının da Soma özelinde incelendiğinde sendikanın işlevsiz ve işveren yanlısı konumlanan, iç taşeron “dayıbaşı” sisteminin olduğu ve bu anlamda formel çalışma koşullarına da güvencesizliğin hakim olduğu bir biçime dönüştüğü gerçeğini görüyoruz. Bu noktadan hareketle iş cinayetlerinin “taşeron” ve “iş tanımının belirsizleştiği ve çalışma koşullarının esnediği”  koşullarda yoğunlaştığını belirtmeliyiz.”

Nedenlerine Göre İş Cinayetlerinin Dağılımı:

1- Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 338 işçi…

2- Trafik, Servis Kazası nedeniyle 180 işçi…

3- Düşme nedeniyle 135 işçi…

4- Ezilme, Göçük nedeniyle 118 işçi…

5- Elektrik Çarpması nedeniyle 38 işçi…

6- Patlama, Yanma nedeniyle 22 işçi…

7- Nesne Düşmesi, Çarpması nedeniyle 14 işçi…

8- Kesilme, Kopma nedeniyle 3 işçi…

9- Diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, intihar, yıldırım düşmesi, saldırı vb.) 130 işçi can verdi…

Meslek hastalıkları kaynaklı ölümleri de diğer nedenlerden dolayı ölümler başlığı altında değerlendirildi. 2014 yılının ilk altı ayında yaşamını yitiren 978 işçinin 8’i meslek hastalığı (5’i KKKA ve 3’ü silikozis) nedeniyle yaşamını yitirdi.

Toplumsal Cinsiyetlerine Göre İş Cinayetlerinin Dağılımı ve Kadın İşçiler: 40 kadın işçi ve 938 erkek işçi can verdi. Yaşamını yitiren kadın işçilerin çalıştıkları işkolları ve isimleri ise şöyle:

Çiftçiler: Satılmış Kırca, Safiye Peşmen, Ayşe Zehir, Saniye Karahasanoğlu, Ayşe Yeşilyaprak, Gülsüm Melik, İpek Kaya, Ayşegül Ataseven, Fatma Savaş, Gülsüm Paker, G.Y., Asiye Dağdelen, Halime Sevim. Mevsimlik tarım işçileri: Hanife Coşkun, Kibariye Öksüz, Çiçek Ayaz, Yıldız Kaplan, Harfiye Ataş, Ayşe Arı, F. Y., Sebahat Ö., Elif A., Sibel Can Polatlı. Reklam ajansı işçisi Özlem Yavuz. Çocuk giyim satış elemanı Derya Borçin. Öğretmenler: Seda Akal ve Gamze Filiz Arslan. Adli tıp teknikeri Arzu Ayyıldız. Acil tıp teknisyenleri: Sema Kurt ve Nazan Erdoğan. Hemşire Meryem Çelik. Müzisyenler: Gizem Gürşah Doğa ve Ceylan Aygün. GazeteciŞahiye Say. Metal işçisi Mine Serten. Belediye işçisi Zeynep Bilici. Tekstil işçisi Fatma Ünlübaş. Elektrik teknisyeni Figen Budak. Bakıcı Inna Zubakova…

Yaş Gruplarına Göre İş Cinayetlerinin Dağılımı ve Çocuk İşçiler

14 yaş ve altında 7 çocuk işçi, 15-17 yaş arasında 12 çocuk/genç işçi, 18-27 yaş arasında 165 işçi, 28-50 yaş arasında 471 işçi, 51 yaş ve üstünde 150 işçi iş cinayetlerine kurban gitti. Can veren 173 işçinin yaşı belirlenemedi.

Yaşamını yitiren çocuk işçilerin çalıştıkları işkolları ve isimleri ise şöyle:

6 yaşındaki atık kağıt işçisi Yücel Arı, Bursa Yıldırım’da ağabeyleri ile birlikte sokakta karton ve kağıt topluyordu, kamyonetin altında kalarak yaşamını yitirdi…

12 yaşındaki çiftçi Ahmet Güneysu, Malatya Yazıhan Durucasu Beldesi’nde ahırlarındaki hayvanları bağlamak için kullanılan kancaları babasıyla birlikte kaynak makinesiyle tamir etmeye çalışırken…

13 yaşındaki atık metal işçisi İbrahim Bozkurt, Şırnak Cizre’de demir parçaları toplamak için girdiği bir inşaatın bodrum katında bulunan içi su dolu havuza düştü. Hurdaları satarak aile bütçesine katkıda bulunup okul harçlıklarını çıkarıyordu…

13 yaşındaki çiftçi Resul Yılmaz, Adana Seyhan’da babası ve kardeşleriyle tarlaya gübrelemeye giderken traktör devrildi…

13 yaşındaki Yavuzhan Gemici, İstanbul U14 Ligi ekiplerinden Sultanbeyli Belediyespor’un futbolcusu, antrenman esnasında karnında ağrı hissetti, yolda yaşamını yitirdi…

14 yaşındaki çoban Yasir Geylani, Mardin Nusaybin’de yol kenarında koyun otlatırken kamyon çarptı…

15 yaşındaki kır pidecisinde çalışan Hüseyin Demir, Ağrı’da bisikletiyle servis yaparken halk otobüsü çarptı…

15 yaşındaki çiftçi Hamitcan Aslan, Kilis Polateli Ürünlü Köyü’nde tarlayı sürerken devrilen traktörün altında kaldı…

15 yaşındaki çoban Seyrani Köstü, Osmaniye Sumbas Çiçeklidere Köyü’nde başından vurulmuş halde bulundu…

16 yaşındaki Yılmaz İdareci, Ankara Eryaman’da çalıştığı inşaatın 8.katından düştü. Babası sara hastası olduğu için çalışamıyordu, Sivas’ta üniversitedeki ablasını okutmak için liseyi bıraktı…

16 yaşındaki mevsimlik tarım işçileri F. Y. ve Sebahat Ö., çalışmak için geldikleri Hatay’da servis minibüsünün üst geçitten düşmesi sonucu can verdi…

16 yaşındaki metal işçisi İbrahim Can Duran, Bursa İnegöl Metal Sanayi Sitesi’ndeki bir demir doğrama atölyesinde işyerine malzeme getiren kamyondan demirleri indirirken devrilen 2 ton demirin altında kaldı…

16 yaşındaki inşaat işçisi Ali Fırat Belder, Şanlıurfa’da çalıştığı inşaatın 9.katından düştü…

16 yaşındaki inşaat işçisi Abdul Hakim, Adana Çukurova’da inşaattan düştü. Suriyeli, sigortasız işçi ve günlük 30 TL’ye çalışıyordu…

17 yaşındaki inşaat işçisi Emre Aksüt, Karaman OSB’de bisküvi fabrikasının inşaatında çalışırken 2 metre yükseklikten düştü…

17 yaşındaki çoban Mehmet Öztürk, Gaziantep İslahiye Çınarlı Köyü’nde koyun otlatırken yaban domuzu saldırdı…

17 yaşındaki Ulusoy yolcu otobüsü muavini Serdar Özdemir, Ankara Kızılcahamam’da trafik kazası…

17 yaşındaki akaryakıt istasyonunda garson Osman Avcı, Konya Kulu’da zincirleme kazada yardım ederken…

Şehirlere Göre İş Cinayetlerinin Dağılımı:

324 işçi ölümü Manisa’da, 82 işçi ölümü İstanbul’da, 34 işçi ölümü Kocaeli’nde, 31’er işçi ölümü Ankara ve Bursa’da, 21 işçi ölümü Konya’da, 19 işçi ölümü İçel (Mersin)’de, 17’şer işçi ölümü Hatay (Antakya) ve İzmir’de, 16 işçi ölümü Antalya’da, 15’er işçi ölümü Adana ve Muğla’da, 14’er işçi ölümü Kayseri ve Tekirdağ’da, 13’er işçi ölümü Gaziantep ve Samsun’da, 12 işçi ölümü Sakarya’da, 11’er işçi ölümü Kahramanmaraş ve Zonguldak’ta, 10’ar işçi ölümü Adıyaman, Aydın ve Edirne’de, 9’ar işçi ölümü Isparta ve Şırnak’ta, 8’er işçi ölümü Diyarbakır, Kars ve Mardin’de,

7’şer işçi ölümü Balıkesir, Çorum ve Karaman’da, 6’şar işçi ölümü Elazığ, Erzurum, Karabük, Kastamonu ve Trabzon’da, 5’er işçi ölümü Bingöl, Burdur, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Kırşehir, Malatya, Ordu, Rize, Sivas, Şanlıurfa ve Tokat’ta, 4’er işçi ölümü Ağrı, Bilecik, Kırklareli, Kütahya, Nevşehir ve Osmaniye’de, 3’er işçi ölümü Afyon, Aksaray, Artvin, Batman, Bolu, Çankırı, Giresun, Kilis, Tunceli (Dersim) ve Yozgat’ta, 2’şer işçi ölümü Bartın, Gümüşhane, Kırıkkale, Muş, Niğde, Siirt, Sinop ve Yalova’da, 1’er işçi ölümü Amasya, Bitlis, Düzce, Erzincan, Hakkâri, Iğdır ve Uşak’ta,  8 işçi ölümü de yurtdışında gerçekleşmiştir.

Yerlerinden Yurtlarından Olanlar… Göçmen İşçiler…

Elimizdeki bilgiler ışığında 2014 yılının ilk altı ayında yaşamını yitiren 978 işçinin 18’i göçmen işçidir…

Gürcü işçiler Archıl Gegıdze, Nikolozi Janalitze, Leyani Tchıtashvıcı, Mamvka Gabelala, Ramını Tsomaıa ve Gersamıa Malkhazı…

Suriyeli işçiler Mustafa ., Halil A., Zeki Cuma Ahmed, Ghaıyath Alezza, Abdul Hakim, Cesim El Musd, Mustafa Javuer ve Ahmed Melli…

Mısırlı işçi Abdalla Hassan Abdalla Abdelbaky…

İranlı işçi Nebi . …

Afgan işçi Salman Muhammad Jawad…

Türkmenistanlı işçi Inna Zubakova…

Meclis’in göçmen işçilerle ilgili notu şu şekilde: “Bu noktada iç göçün en temel unsuru olan Kürt işçilere dair sağlıklı bir bilgi verememekteyiz. Çünkü Türk ve Kürt işçiler yaşamsal olarak özellikle Batı’da o kadar içiçe geçmiştirler ki herhangi bir ayrım yapma imkanı yoktur. Yine de 2014 yılının ilk altı ayında Doğu’dan Güney’e, Batı’ya ve Kuzey’e doğru çoğunluğu mevsimlik olmak üzere büyük bir işgücü göçü yaşanmıştır. Mevsimlik tarım ve inşaat sektörlerinde yoğunlaşan, özellikle Mayıs ayı ile birlikte Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan başlayan işgücü göçü – Kürt işçi göçü, ölümlü iş cinayetlerine maruz kalmaktadır. Zorunlu işgücü göçü 30 yılın genel bir görüntüsü olarak her sene yaşanmaktadır”

Bir Mezar Taşı Bile Olmayan Kardeşlerimiz… Unutmadık..

Cuma Yıldırım, Turhan Gökhan, Halil Tatlı, Nail Yılmaz, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Adnan Demir, Aydoğan Polat, Mehmet İpek… 10 Şubat 2011’de Afşin-Elbistan’da meydana gelen göçükte 9 maden işçisi arkadaşımız hayatını kaybetmişti. Devlet ve Ciner Grubu cenazelerini 3,5 yıldır çıkarmadı…

Yine 24 Şubat 2012’de Kozan Gökdere Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin tünel kapağının patlaması sonucu 10 işçi arkadaşımız sulara kapılmıştı. Eyüp Altuntaş, Cumali Değirmenci, Erkan Yeğen, Erdal Demirelli ve Hasan Bolat’ın cenazelerine ulaşılmıştı. Ancak aradan 2,5 yıl geçmesine rağmen Devlet, EnerjiSA ve Cengiz-Özaltın Konsorsiyumu Latif Değirmenci, Mehmet Yılmaz, Veli Damaksız, Selahattin Aral ve Necmettin Karayiğit arkadaşlarımızın cenazelerini bulmadı ve aramalara son verildi…

Rapor, ‘Adalet Talebi ve İşçi Aileleri’ne de yer veriyor

“Adalet Arayan İşçi Aileleri” İstanbul’da her ayın ilk Pazar günü saat 13.00-14.00 arasında bir saatlik “vicdan ve adalet” nöbetlerine devam ettiler. Esenyurt, Kozlu, Davutpaşa, OSTİM-İvedik, Erkan Keleş, Bayram Otel, Selin Erdem, Güllük, Doğa Hastanesi, Soma  davalarında sorumlulardan hesap sordular.

Gelinen noktada Davutpaşa Davası’nın karar duruşması 14 Temmuz’da görüldü. Buna göre; Zeytinburnu Belediyesi görevlileri ve bina sahiplerinden oluşan 7 sanık, 2 ila 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi ise beraat etti. Dava avukatları kararı “Müdürlerin ceza aldığı bir yerde belediye başkanının ceza almaması kabul edilebilir değildir. Böyle bir durum için temyize başvuracağız. Denetim görevini yerine getirmemek için sebep olunan cinayetler bakımından da başlangıç niteliğinde bir karar olarak düşünmekte fayda var. Bu dolayısıyla Soma’yı da, Esenyurt’u da, Ostim’i de etkiler. İşçilerin toplu olarak hayatını kaybettiği bu davalarda denetim sorumluluğunun cezalandırılmasının altını çizen bir karardır. Biz bunu hafif bulmamıza, bütün sorumluların yargılanmadığı itirazlarımıza rağmen kararın bu tarafını da görmek lazım” diyerek değerlendirdi…

Raporun ‘İşçi Sağlığı İş Güvenliği Mücadelesi ve Sendikalar’ başlıklı bölümü şöyle:

2014 yılının ilk altı ayında DİSK, SGBP, KESK, TTB ve TMMOB; bağlı sendika ve odalar; bağımsız sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler… işçi sağlığı mücadelesinde birçok açıklama ve eylem gerçekleştirdi. Bunlardan öne çıkan bazıları ise şöyle:

Soma madenci katliamı sonrası sendikalar, meslek odaları, kitle örgütleri, forumlar, siyasi partiler tarafından bir bütün birçok yerde protestolar, yürüyüşler, oturma eylemleri ve örgütlenme faaliyetleriyle kolektif hak arama mücadeleleri verildi, verilmeye devam ediliyor.

Petrol-İş Sendikası; İzmir, Konya ve Ankara’da işçi sağlığı eylemleri yaptı. Ankara MKEK Barutsan’da meydana gelen patlama sonrası üretim durduruldu ve Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmelere başlandı.

Birleşik Metal-İş işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yaptığı eğitim çalışmalarıyla öne çıktı. Konu üzerine birçok akademisyen, doktor, iş müfettişi, mühendis ve sendikal kadronun katıldığı bir çalıştay düzenledi.

BATİS’in takip ettiği Satiye Gür Davası’na ikinci duruşma ile devam edildi. Dava Tekirdağ Çerkezköy’de emekçiler için önemli bir mücadele mevzisi durumunda.

DİSK Basın-İş Sendikası kamburluğun meslek hastalığı sayılması için kampanya başlattı. Basın-İş ve TGS, gazetecilerin hak ihlalleri raporlarını yayınlamaya başladılar.

Arçelik’te çalışan Adnan Çakal’ın “İşyerinde mobbing uygulandı” şikâyetini değerlendiren Anadolu 15. İş Mahkemesi, Arçelik’te mobbing uygulandığını karara bağladı.

BTS’nin raylı taşımacılıkta yaşanan işçi sağlığı sorunlarına karşı çözüm adımları ve konu üzerine örgütlenme çalışmaları devam ediyor.

Enerji-Sen üyesi enerji işçileri VEDAŞ’ta an itibarıyla 6331 sayılı İSG Kanunu’nun 13. Maddesi’nde tarif edilen karşı karşıya oldukları “ciddi ve yakın tehlike nedeniyle çalışmaktan kaçınma haklarını” kullanıyorlar.

Limter-İş’in Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde iş cinayetlerine karşı mücadelesi devam ediyor. Bu yıl Liman-İş de Kumport’ta yaşanan iş cinayetlerine karşı yürüyüş ve yol kesme eylemleri yaptı.

Sağlık örgütlerinin mücadelesi de devam ediyor. TTB ve Gaziantep Tabip Odası’nın müdahil olduğu davada Dr. Ersin Arslan’ı öldüren kişiye 24 yıl hapis cezası verildi.

TTB, SES ve Dev Sağlık-İş sağlıkta şiddete karşı mücadele ederken, Dev Sağlık-İş bu yıl mücadelesinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurullarına aktif müdahil olma talebini öne çıkardı.

Tek Gıda-İş, DERİTEKS, Dev Turizm-İş, Güvenlik-Sen, Güvenlik-İş, çalışma koşullarına bağlı olarak sektörlerdeki iş cinayetlerine dikkat çekiyor ve örgütlenme mücadelelerini sürdürüyorlar.

İmece Ev İşçileri Sendikası’nın kadın işçilerin sağlık sorunlarına karşı oluşturduğu hukuksal ve fiili mücadele dikkat çekti.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi; 3.köprü ve kentsel dönüşüm projelerine karşı Kuzey Ormanları Savunması ile ortak eylemler yaptı. Diğer yandan çocuk işçiler konusunda 12 Haziran’da üç günlük bir etkinlikler dizisi düzenledi. Aylık iş cinayetleri raporları, etkili bir bilgi ağı oluşturma, köşe yazıları vb. birçok faaliyet gerçekleştirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi Çorlu, Tuzla ve Çağlayan’da farklı sektörlerden kadınların katıldığı atölyeler örgütlerken Çerkezköy’de de bir kadın çalıştayı düzenledi.

Milletvekilleri birçok eyleme destek ve TBMM’de konu ile ilgili önergeler verdiler. Yine siyasi partiler, örgütler eylemlerde aktif olarak yer aldılar.

Son olarak DİSK, SGBP, KESK, TTB ve TMMOB; bağlı örgütleri, kurumsal ve bireysel olarak mücadelenin içindeydiler. Özellikle TTB ve TMMOB konu ile ilgili uzman desteğiyle önemli roller üstlendi.

Raporda yer alan ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ talepleri:

1- Çıkartılan yasalarla her geçen gün kısıtlanan sosyal güvenlik sisteminin tüm çalışanları kapsayıcı bir hale dönüşmesi; iş yasalarının ev hizmetleri, güvenlik, esnaf, çiftçi, göçmen işçi gibi tüm çalışan kesimlerin yaşadığı iş kazalarını kapsaması için…

2- Sadece sigortalı işçilerin değil; sigortalı, sigortasız tüm işçilerin/çalışanların ölümlerini; işyeri içinde veya dışında; çalışırken, işe gelip giderken, barınırken, beslenirken… yani “iş süreçlerinin bütününde” yaşanan iş kazalarının kayıt altına alınması için…

3- İşçinin değil işin sağlığını yani işletmenin verimliliğini, kârlılığını hedefleyen bir anlayışı ifade eden “iş sağlığı” kavramı yerine; işçilerin sağlığının her türlü ekonomik çıkardan, büyümeden önce geldiğini ifade eden “işçi sağlığı” hakkını savunmak için…

4- Bütün iş kazalarının önlenebilir olduğunun bilinciyle, yaşanan işçi ölümlerinin “iş kazası” değil “iş cinayeti” olarak tanımlanması için…

5- Her yıl iş cinayetlerinde ölenlerin altı katı kadar meslek hastalığından can kaybının gerçekleştiği ve ILO’ya göre her yıl çalışan nüfusun binde 4’ü ila binde 8’i arasında yeni meslek hastalığı tanısı konması gerektiği bilinciyle, meslek hastalıklarının gizlenmesinden vazgeçilmesi ve bu noktada sağlık örgütlerimizin yürütücülüğünde tespit eden/önleyen bir yaklaşımın hayata geçirilmesi için…

6- Trafik, servis kazalarında yaşamını yitirenlerin yüzde 18’inin iş başında ya da işe gelirken, giderken öldüğü bilinciyle sorunun bir iş cinayeti ve halk sağlığı sorunu olarak da ele alınması için…

7- İşsizliğin işçi sağlığı talebini savunmanın önüne bir engel olarak çıkarıldığını ve işçi sağlığı talebi ile iş güvencesi talebinin birbirinden ayrılmaz olduğunu haykırmak için…

8- Emeğin korunmasının yolunun insanca yaşayacak bir ücret almaktan geçtiğini, işçi sağlığı talebi ve asgari ücret mücadelesinin içiçe geçtiğini vurgulamak için…

9- İşçilerin sağlıklı yaşam ve can güvenliklerinin sağlanmasının insanca ulaşım, barınma ve beslenme hakkı olduğunu savunmak için…

10- Güvencesiz çalışmanın işçileri korunmasız bıraktığını ve en somut olarak taşeron çalıştırmanın işçi sağlığı kayıplarının en görünür biçimi olan ölüm ve hastalık riskini artırdığını belirtmek ve “taşerona hayır” demek için…

11- Ailelerin yoksulluğunun, köyden kente göçün, eğitime ulaşamamanın, 4+4+4 eğitim sisteminin ve sermayeleştirme süreci ile kapitalizmin duyduğu ucuz emek gücü ihtiyacının sonucu olan çocuk işçiliğinin güvencesizliğin kaynağı haline geldiğini söylemek ve “çocuk işçiliğe son” demek için…

12- Sermayenin büyümesiyle beraber yoksulluğun her geçen gün derinleştiği ülkemizde küçük yaşlarda çalışma hayatının başladığını ve neredeyse ömür boyu sürdüğünü; emekçilerin belli bir çalışma yılından sonra emekli olma hakları olduğunu ve bunun da çalıştıkları meslek ve toplumsal cinsiyetleri gözetilerek belirlenmesi ve “mezarda emekliliğe son” vermek için…

13- Tarımda, sanayide, hizmet sektöründe ve evde çalışırken görünmeyen emek olan kadın emeğinin görülmesi; sosyal güvence, eşdeğer işe eşit ücret, iş güvencesi, çalışma saatlerinin azaltılması, aşağılamaya-tacize-mobbinge son verilmesi, bütün işçiler için kolay ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli  kreş hakkı ve kadın işçileri de temel alan bir işçi sağlığı ve güvenliği hakkı için…

14- Başta sağlık hakkı olmak üzere temel düzenlemelerden mahrum bırakılan göçmen işçilerin hakkını savunmak ve özelde mevsimlik, taşeron işçiliğin temel çalıştırma biçimi olduğu tarım ve inşaatlarda çalışan Kürt göçerlerin güvenli çalışma ve sağlıklı yaşamasını sağlamak için…

15- 3 yılı aşkın süredir Afşin-Elbistan madencilerinin ve 2 yılı aşkın süredir Kozan-Gökdere baraj işçilerinin çıkarılmayan cenazelerini istemek ve yaşamını yitiren tüm işçi arkadaşlarımızı unutturmamak için…

16- Yaşanan işçi ölümlerinde adaletin sağlanması, sorumluların en ağır biçimde cezalandırılması için…

2014 yılının ilk altı ayında yaşamını yitiren işçiler; Ferhan Yazar, Gültekin Gencer, İbrahim Yılmaz, Hacı Mehmet Çiftçi, Şenol Nur, Hüseyin Şirin, Murat Hamarat, Murat Özer, İsmet Tülübaş, Ahmet Kozan, Aşkın Karataş, Mustafa Konanç, İhsan Tunç, Enver Balaban, Erkan Evren, Cemal Yorulmaz, Satılmış Kırca, Nurettin Aktaş, Safiye Peşmen, Mehmet Sıddık Tecirman, Sezai Atış, Barış Çiftçi, Ayşe Zehir, Ahmet Şengül, Taner Yaman, Hanife Coşkun, Şaban Akkoç, Archıl Gegıdze, Ali Özdemir, Ömer Özgün, Erdem Çelikmen, Süleyman Akay, Mustafa Yirik, Musa Seven, A.A., Ahmet Baysal, Emin Baysal, Selahattin Uçar, İbrahim Sağnak, Ali Çankay, Ömer Faruk Genç, Zekeriya Akkabak, Ayhan Arı, Muhammet Nur Belen, Halil İbrahim Dursun, Satılmış Mercan, Fahrettin Fırat, Hüseyin Genç, Özlem Yavuz, Rıdvan Sevinç, Ayhan Çetinkaya, Ali Osman Aksu, Murat Kendirli, Şehmuz Günel, Celalettin Özdemir, Ahmet Küçük, Hasan Demir, Fatih Kara, İbrahim Zabin, İsa Temizel, Mahmut Yılmaz, Mustafa Nallı, Muharrem Cıvak, Duray Oruç, Mehmet Ali Mestan, Mehmet Ali Yılmaz, Mehmet Vapur, Hüsnü Akboğan, Ali Yılmaz, Adnan Karlıdağ, Mehmet Emin Çalhan, Sercan Ergün, Turan Çiçek, Şener Öztürk, İsa Göktürk, Yusuf Öztürk, Mustafa ., Mehmet Yavaş, Mahmut Yücel, Selahaddin Uysal, Turan Kaya, İbrahim Öztürk, Naci Ayvalıoğlu, Baki Güneş, Lazgin Kezer, Aydın Erten, Şahin Akkoyun, Hasan Ateş, Murat Arkaya, Zülfü Yıldırım, Yılmaz Öztürk, Nurettin Koza, Hayrettin Kara, Mehmet Kormalı, Hasan Pala, Uğur Avcu, Musa Yiğit, Mehmet Ali Yaman, İsmail Akçakaya, Fuat Taş, Ümit İnal, Halil Gül, Şükrü Ergin, Orhan Gönültaş, Zeki Şen, Ahmet Cömert, Ali Kıllı, Hıdır Teber, Mahmut Cem Kırılmaz, Ramazan Turan, Mustafa Açıkgöz, H.Ş., Aşır Ahmet, Ferdi Aydın, Doğan Gür, Mesut Altınay, Saadettin Çimen, Hüseyin Şen, Necati Uçtu, Hacı Arap Aktaş, Ahmet Keleşoğlu, Gürkan Kazel, Battal Ersoy, Bülent Han, Osman Okyay, Hasan Topuzoğlu, Abdalla Hassan Abdalla Abdelbaky, Burak Yıldırmış, Şahabeddin Ökmen, Arzu Ayyıldız, Gizem Gürşah Doğa, Mesut Turan, Fatih Selim Aladağ, Ali Uğur Şen, Ahmet Maraşlı, Hacı Canan Coşkun, Mikdat Ataş, Hüseyin İmrag, İsmail Kuyzu, Ömer Kesim, Ahmet Çıldır, Mahmut Uzun, Mehmet Dinç, Samet Hasırcı, Hasan Gölbaş, Zafer Karaaslan, Şeyho Öksüz, Kibariye Öksüz, Çiçek Ayaz, Yıldız Kaplan, Saniye Karahasanoğlu, İsmail Atar, Sezer Ceritçi, Yahya Sarıkaya, Ekrem Çağlayan, Kurtbet Köse, Nizamettin Açan, Özgüner Yeşilyurt, Ayşe Yeşilyaprak, Gülsüm Melik, Ali Sevinçer, Sadık Balta, Yaşar Carti, Zülfü Kınık, Oğuz Kınık, Mustafa Çiçek, Bayram Kaygısız, İpek Kaya, Ahmet Tekeci, Ayşegül Ataseven, M.G., Yusuf Sansıkçı, Bekir Yüce, Yasir Geylani, Mehmet Yüncü, Kahraman Büyükkafes, Mustafa Ünal, Ahmet Ağaç, Ali Ataş, Harfiye Ataş, Hüseyin Alparslan, Ünal Töre, İbrahim Çetin, Tunahan Gürocak, Mehmet Aygün, Abdullah İnal, Abdullah Özdemir, Abdullah Sivri, Abdülmüttalip Akay, Adem Abokan, Adem Çetiner, Adem Varol, Ahmet Akbulut, Ahmet Akdemir, Ahmet Ali Aslan, Ahmet Avcu, Ahmet Bal, Ahmet Çelik, Ahmet Ergün, Ahmet Erol, Ahmet Gülcü, Ahmet Güven, Ahmet Kaya, Ahmet Soluk, Ahmet Şen, Ahmet Varal, Akif Doruk, Ali Biçak, Ali Çiftçi, Ali Gül, Ali Kavas, Ali Kilit, Ali Şahin, Ali Şentürk, Ali Yanar, Ali Yüksel, Arif Demir, Aşkın Koyun, Aydın Özgün, Ayhan Avcı, Bayram Ali Dağlı, Bayram Bayındır, Bayram Erol, Bayram İndirik, Bayram Parça, Beytullah Çakır, Bilal Ay, Bilal Bilgi, Bilal Malkoç, Burak Karayel, Celal Sevinç, Cemal Kaya, Cemal Yıldız, Cemil Taşdemir, Cengiz Çantal, Cengiz Kargı, Cengiz Şimşek, Davut Ağız, Davut Çeçen, Davut Duran, Davut Köse, Doğan Yıldırım, Dursun Demircan, Emin Esen, Emin Kurt, Emin Mazı, Emrah Çakır, Emrullah Armut, Engin Yıldırım, Ercan Cezeli, Erdal Demirel, Erdoğan Köse, Erdoğan Merdim, Erdoğan Sevben, Ergun Koyakkaya, Ergün Akkuş, Ergün Sidal, Erkan Altuntaş, Erkan Doğdu, Erol Işık, Erol Uysal, Ersin Çetin, Ersin Keçeli, Evren Sarı, Faruk Karahan, Fatih Köse, Fedai Bozdağ, Ferhat Avkaş, Ferhat Canbaz, Ferhat İren, Ferhat Tokgöz, Feridun Çelik, Gafur Şen, Gazi Osman Sümer, Gökhan Yılmaz, Göknur Kocagedik, Güngör Kayrak, Hakan Taşdemir, Hakan Uçkun, Hakkı Doğan Sal, Halil Ergöz, Halil İbrahim Doğan, Halil İbrahim Hamurcu, Halil Koca, Halil Şevik, Harun Keskin, Hasan Akkaş, Hayri Türker, Hayrullah Baygül, Himmet Anaçlı, Hüseyin Avkaş, Hüseyin Dalbudak, Hüseyin Demir, Hüseyin Kılıç, Hüseyin Kılıç, Hüseyin Top, İbrahim Biçer, İbrahim Çelik, İbrahim Çelik, İbrahim Duman, İbrahim Gezer, İbrahim Gökçe, İbrahim Kutbey, İbrahim Salgın, İbrahim Sungur, İdris Arslan, İdris Duran, İlkay Yıldırım, İlyas Özkan, İlyas Yıldırım, İsa Aldemir, İsa Çalış, İsa Sadan, İsa Sevben, İsmail Aslan, İsmail Aslan, İsmail Canbal, İsmail Çata, İsmail Çoşkun, İsmail Değirmen, İsmail Gezer, İsmail Gürpınar, İsmail Kalkan, İsmail Kutlu, İsmail Öztürk, İsmail Şengür, İsmail Tulum, İsmail Yıldırım, İsmet Yılmaz, Kader Yıldırım, Kadir Özel, Kamber Çağlar, Kamil Çal, Kasım Softa, Kazım Karaçoban, Kemal Çoban, Kenan Akdeniz, Kenan Aksoy, Kenan Avcı, Koray Karadağ, Mahmut Akbulut, Mehmet Akif Günaydın, Mehmet Ali Özcan, Mehmet Ateş, Mehmet Azman, Mehmet Çelik, Mehmet Efe, Mehmet Emin Çardak, Mehmet Eser, Mehmet Gülşen, Mehmet Şentürk, Mehmet Yavaş, Mehmet Yetim, Mesut Memiş, Mesut Özkoç, Metin Burmalı, Metin Uslu, Mithat Özdirik, Muhammed Arslancan, Muhammed Çağan, Muhammed Girgin, Muharrem Çiçek, Muharrem Şen, Muhsin Taş, Murat Avcı, Murat Gezgin, Murat Gümüş, Murat Kandemir, Musa Kara, Musa Karaçoban, Mustafa Çalı, Mustafa Dağlı, Mustafa Fenerli, Mustafa Kaya, Mustafa Kocabaş, Mustafa Korkmaz, Mustafa Sedat Toprak, Mustafa Türkhan, Muzaffer Eren, Mücahit Yardımcı, Nihat Kayrak, Niyazi Bayram, Niyazi İzmir, Niyazi Kurban, Numan Kandemir, Nurhan Yankın, Nurettin Kara, Nurettin Yıldız, Nurullah Köse, Okan Merdim, Orhan Öksüz, Osman Fındık, Osman Özgün, Osman Şam, Ömer Afacan, Ömer Elibol, Ömer Özcan, Özay Eren, Özcan Bozdağ, Özcan Öncü, Özcan Sarı, Özgül Çiftçi, Özgür Çevirgen, Özgür Şen, Ramazan Aldemir, Ramazan Çakır, Ramazan Çatar, Ramazan Doğan, Ramazan Kökçü, Ramazan Mercan, Ramazan Savaşan, Ramazan Sökmen, Ramazan Şahin, Ramazan Uçkun, Ramazan Ünal, Ramazan Yavaş, Recep Aldemir, Recep Gümcür, Recep Terzi, Recep Türk, Remzi Artar, Rıdvan Kazancı, Rıdvan Koçhan, Ruhi Dağlı, Sadettin Yılmaz, Sadık Akdağ, Sadık Çakır, Sadi Almaz, Sadrettin Güngör, Saffet Şahin, Saim Özcan, Sait Karaca, Sami Yıldırım, Sebahattin Aydın, Sefer Hazar, Sefer Yayla, Selahattin Kayrak, Selami Tizel, Semai Aktaş, Serkan Buran, Serkan Güneş, Seyit Ali Çetin, Sezai Kılıç, Sinan Yılmaz, Suat Esen, Süleyman Akcan, Süleyman Aldemir, Süleyman Çata, Süleyman Kandemir, Süleyman Tunahan Ulusoy, Şaban İlçi, Şahin Aydın, Şavki Değirmen, Şenay Baygül, Şerafettin Girgin, Şerif Genç, Şerif Gezgin, Şevket Saban, Şinasi Tokmak, Tebib Kaska, Talip Özten, Tayyip Şenlik, Tezcan Şentürk, Tolga Özcan, Tuncay Sidal, Tuncay Şahin, Tuncer Ülhan, Turgay Yağcı, Turgut Yılmaz, Uğur Canbey, Uğur Çolak, Veysel Arkan, Yahya Aybak, Yıldırım Güney, Yılmaz Çiftçi, Yılmaz Erol, Yunus Yılancı, Yüksel Akcan, Yüksel Cangül, Yüksel Yaşar, Zabit Ataş, Zekeriya Kuzu, Zeki Coşkun, Zeki Gezer, Zeynel Uzar, Zühtü Yıldırım, Cem Özkök, Nebi ., Hakan Çırpan, Alim Aralı, Murat Sevgial, Hikmet Aydın, Türkyaşa Sönmez, Özkan Köse, İsmail Varol, Ercan Gece, F.S.C., Hilmi Kırgil, Murat Ayyıldız, Hasan Doğan, Sinan Doğan, Salih Karayalı, Necmettin Güngör, Fatih Altıntop, Ömer Yılmaz, Hakan Tek, Cevdet İyin, Tuncer Temiz, Ferhat Aygül, İlyas Aksoy, Ali Gezer, Ramadan Ocaktan, Abdulbari Gözateş, Yılmaz İdareci, M.T., Murat Dağdelen, Mehmet Taşçı, Turgut Kavak, Muzaffer Kalkan, Mehmet Ataklar, Turan Alkış, Şefa Doğru, Ali Altınışık, Nimet Kalay, Taner Akar, Maksut İsmail, İsmet Töngel, Salih Geçen, Celal Ürün, İbrahim Akman, Selçuk Güncel, Yaşar Tavukçu, Sedat Aytan, Hamza Kozlu, Necmi Yılmaz, Necdet Karapehlivan, Mehmet Aslan, Raif Önç, Ahmet Ali Çınar, Ahmet Çelik, Ömer Üçgün, Celil T., Yusuf Karahan, Recep Tepe, Ceylan Aygün, Necmettin Gişçi, Mustafa Bavagra, Ömer Bademci, Ayhan Uludoğan, Şahin Sevilmiş, Sadettin Tuzcu, Vedat Türan, Serdar Arlan, Veysel Budalcin, Şahin Dikyol, Emin Çitil, Hüseyin Topçu, Fatma Savaş, Sadık Kebapçı, İbrahim Özçelik, Fuat Gökçe, Burhan Evin, Ayşe Arı, Hamitcan Aslan, Ahmet Özdemir, İsmet Şahin, Gülsüm Paker, Ali Sağır, Mahmut Üncal, F. Y., Sebahat Ö., Elif A., Haşim Koç, Ali Yılmaz, Mehmet Zahir Ekin, Mustafa Mercan, Hasan Hüseyin Candan, Mustafa Gezici, Muzaffer Altındaş, Mustafa Şahin, Mehmet Kökten, Selçuk Öztürk, İsmail Gedik, Muharrem Dönmez, Mehmet Avcı, Cuma Cılır, Mustafa Ok, Ferdi Gürlek, İbrahim Akar, Ekrem Alma, Mehmet Yolcu, Naim Caner, Tanju Akıncı, Gökhan Çakır, Sezer Öztürk, Ali İhsan Yiğit, Zeki Yarin, Şahiye Say, Arif Engin Kaftancıoğlu, Refik Doğan, İbrahim Maruf Sönmez, Kaan Okay, Uğur Oruç Körkün, Gökhan Gök, Ramazan Aksoy, Özgür Dilek, İbrahim Can Duran, Recep Kesici, Recai Çolak, Şerafettin Tarakçı, Duran Top, Kenan Ünal, Burhan Karahasan, Mehmet Şah Demir, Abdülkadir Can, Metin Kaptan, Mithat Kocatepe, İdris K., Adem Bademoğlu, Seyit Sazak, Hayri Arslan, Duran Bolat, Metin Kayrak, Mehmet Çelikoğlu, Adem Arı, Ali Gönülkırmaz, Erkin Sevinç, Ayhan Şenyer, Cengiz Korkmaz, Kadir Yıldırım, Erdoğan Polat, Abdullah Ömer Süllü, Ahmet Ada, Lütfi Bulut, Yaşar Bulut, Kahraman Baltaoğlu, Mevlüt Yıldırım, Mehmet Sözcü, Kazım Taş, Seyit Ali Kılıç, Bahattin Bilgiç, Mehmet Esen, Hakan Karaca, Cemil İba, Ahmet Avşar, Mehmet Küçükyılmaz, Mehmet Çelik, Mustafa Gürkoyun, Hüseyin Temiz, Burhan Üçyol, Bünyamin Dervişoğlu, Mustafa Deren, Garip Unat, Sebahattin Özçıray, Osman Demirkol, Halil İbrahim Esen, Uğur Uzun, Mustafa Çimen, Kamil Müftüoğlu, İbrahim Kayhan, Süleyman Avundu, Mustafa Ateş, Selçuk Kemer, Şenol Erdoğdu, Meryem Çelik, Murat Altay, Erkan Bektaş, Osman Aydoğdu, Serkan Yaşar, Ahmet Er, Ertan Nezih Turan, Faik Deniz, Kamil Topal, Mehmet Başer, Mustafa Çalışkan, Feyzullah Çakıroğlu, Osman Akyurt, Mustafa Erdal, Cengiz Demir, G.Y., R.K., Resul Yılmaz, Ali Dağdelen, Asiye Dağdelen, Halil İbrahim Bulut, Halime Sevim, Ali Kırgan, Akif Öz, Kazım Yolcu, Mesut Çankaya, Coşkun Özdemir, Ali Kınalı, Erman Çetin, Satılmış Karaduman, Soner Şencan, Tuncay Güryıldız, Şevket Özcan, Osman Ceylan, Hakan Günal, Seda Akal, Eyüp Özdemir, Nurcan Satılmış, Mehmet Bora Yakar, Fatih Alperen Argin, Mehmet Tolon, Osman Ay, Ramazan Haydar, Abdulnaci Çolak, Ahmet Onur Banker, Safet Karaçay, Veysi Erim, Murat Önder, Cihan Atasoy, Mehmet Taha Demir, Cevdet Borazan, Hüseyin Demir, Mehtap Akkuş, Resul Uysal, Recep Koca, Ali Diler, Adil Korucu, Haydar Tomruk, Harun Salık, Sinan Özpolat, Oğuzhan Beyazıt, Ayhan Akkoç, Kenan Erdinç, Mehmet Akşam, Cavit Yılmaz, Onur Atlı, Ünal Acar, Mine Serten, Halil Demir, Halil A., Gamze Buran, Murat Taş, Yunus Kurt, İbrahim Akkuş, Muhittin Göven, Şirin Bulduk, Adem Bayraktutan, Mahmut Aslan, Salman Muhammad Jawad, Nevzat Temur, Celil Memişoğlu, Ali Şener, İhsan Uysal, Yasin Gökdemir, Sabri Kaya, İ.T., Ali Fırat Belder, Mustafa Taştan, Osman Özdemir, Bayram Taşçı, Hasan Solmaz, Nihat Özkan, Ömer Ceylan, Şenel Ayazoğlu, Rüstem Dağ, Ramiz Arı, Ünal Barış Coşkun, Murat Akdoğan, Mikdat Akdağ, Mehmet Kavaş, Savaş Oğuz, Y.S., Mehmet Ali Soykan, Osman Kocakır, Selman Şimşek, Mesut Yaltı, İsmail Kaya, Ahmet Çağlı, Murat Vatansever, Ahmet Gökkaya, Cuma Kılıç, Yaşar Gölpek, Orhan Gül, Ahmet Saral, Mehmet Dukan, İsmail Hakkı Kaya, Ramazan Balcı, Tamer Şeyhun, Niyazi Uçar, Sema Kurt, Sertan Köymen, Tolgahan Önal, Ahmet Küçüktağ, Emrah Taşdemir, Gökhan Emre Örül, Abdullah Kılıç, Ömer Aktaş, Resul Erdal Aytemir, Enver Karakaya, Mücafer Baş, Avni Varol, Zeynep Bilici, Kemal Altınok, Mehmet Devran, Hakan Dağ, Hasan Akar, Hasan Tahsin Güneysu, Ahmet Güneysu, Sibel Can Polatlı, Turan Temiz, Seyrani Köstü, Osman Durgun, Hüseyin Bayrak, Ersin Erdoğan, Recai Akol, Şaban Adıgüzel, Hayati Sönmez, Hayrettin Balık, Fatma Ünlübaş, Ahmet Bilir, Arif Güzelsu, Murat Doğancı, Gamze Filiz Arslan Minnet Poyraz, Nizam Arslanoğlu, Erdem Cenk Döndü, Muharrem Çınar, Mehmet Ceylan, Derya Borçin, Kadir Ustael, Şükrü Şimşek, Necmettin Lafcı, Hacı Mustafa Köse, Emre Aksüt, Halil Akkaş, Zeki Cuma Ahmed, Ali Saba Güneş, Hamit Değirmenci, Gürkan Ünal, Orhan Bulut, Temel Şahin, Mustafa Ay, Ercan Özbahçeci, Volkan Karakaya, Mehmet Koçak, Cemal Üstündağ, Mustafa Gözcü, Fikret Yazar, Celal Kocakaya, İsmail İnderes, Ghaıyath Alezza, Abdul Hakim, İrfan Yenibolat, Yunus Demir, Tayfun Kızılkanat, Kamil Şafak, Cesim El Musd, Mustafa Javuer, Necati Parlak, Yaşar Erdiner, Ahmet Salih, Hüseyin Al, Zeki Alkanlı, Metin Arslan, İlhami Nergiz, Yener Oktan, Hakan Alev, Hayrettin İyiyazıcı, Selami Kubilay, Mehmet Koç, U.A., Bayram Altundal, Mehmet Sabih Akın, Zülküf Temur, Salih Adıyan, Şahin Burhan Tekin, Nazan Erdoğan, Yavuzhan Gemici, Seyithan Akbalık, Mehmet Coşkun, Mehmet Emin Aydın, Murat Meşin, Ahmed Melli, Recep Korkmaz, Yusuf Atay, Erol Karaman, İsmail A., Ramazan Çimen, İzzet Duran, Süleyman Davut, Mehmet Öztürk, Hasan Kalkan, Mehmet Aslan, Cömert Yeşilırmak, İsmail Kaya, S.Ç., Ahmet Yiğit, Cevdet Kozluca, Bayram Şeker, Hüseyin Günenç, Abdülkerim Kahraman, Selim Onbay, Nikolozi Janalitze, Leyani Tchıtashvıcı, Mamvka Gabelala, Ramını Tsomaıa, Gersamıa Malkhazı, Şahin Kozca, Bülent Yakut, Adem Taştekin, Huban Öztoprak, Murat Şimşek, Kamuran Gümüş, Emre Doyar, Nedim Ekinci, Ali Türk, Osman Bozdemir, Ramazan Birol, Recep Çavuşoğlu, Yavuz Akman, Nusret Ulugöl, Hasbi Üstündağ, İbrahim Avcı, Abdullah Güneş, Metin Güvercin, Mustafa Kışanak, Ahmet Altun, Osman Koç, Kemal T., Bülent Özsoy, Rahmi Öz, Ahmet Gökçe, Ahmet Doğmuş, Emrah Öcalan, Serdal Aykut, Feridun Güneş, Nihat Akyüz, Recai Çetin, Mustafa Ilgaz, Engin Uğurlu, Figen Budak, Ahmet Şahin, Bestami Uzun, Muhammet Hüseyin Coşkun, Serdar Özdemir, Hayrettin Yenilmez, Mehmet Tuçel Lima, Erdinç Sever, Ahmet Olgar, Fikret Böcek, Tahsin Ataseven, Ahmet Ataseven, Volkan Nuhoğlu, Harun Ömür, Vladimir Nikolov Petrov, Mehmet Marat, Haydar Akyürek, Harun Karaman, Pervil Çetin, Rasim Ala, Osman Avcı, Yusuf Cemal Bayır, İrfan Yay, Bayram Çiftçi, Hüseyin Burhan, Fayat Toy, Inna Zubakova, Musa Baydemir, Özcan Beler, Ali Ülkü Gül, İbrahim Bozkurt, Yücel Arı, Ali Koçan, Beyazıt Kaçkın, Ali Barış Çiğdem, Adem Erik, Suat Gültekin ve ismini öğrenemediğimiz yedi işçiyi Saygıyla anıyoruz!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2014 / iş cinayeti / İşçi sağlığı iş güvenliği / İSİG Meclisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.