Şişecam

Şişecam işçileri grev hakkı için ayakta!

Sol Defter- Haber - 18 Temmuz 2014 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Şişecam işçileri 12.00’de İstanbul Levent’teki Kanyon AVM önünde toplanarak İş Kuleleri’ndeki Şişecam merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş Kristal-İş’in Gebze ve Bursa şubelerinden gelen işçiler ile birçok sendika ve partinin de katılımıyla gerçekleşiyor. İsrail Konsolosluğu ve Şişecam önünde dört TOMA ve çok sayıda polisin beklediği görüldü.

 

Şişecam 3Yürüyüş kararı Bakanlar Kurulu’nun 27 Haziran günü aldığı grevi 60 gün erteleme kararına karşı, Kristal-İş’in Danıştay’a yaptığı grev ertelemesi için yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi üzerine alındı.

Hakları için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyleyen Şişecam işçilerinin yürüyüşüne farklı kesimlerden ve farklı şehirlerden insanlar desteğe geldi ve işçiler Şişecam holding binasının önüne geldi.

Burada Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, bir konuşma yaptı.

Ne olmuştu?

20 Haziran 2014’te Şişecam bünyesinde çalışan Kristal-İş’e bağlı 5800 işçi Kristal-İş ile Şişecam işvereni arasında sürdürülen 24. dönem toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine düşük ve adaletsiz ücret dağılımı, iş güvencesinin sağlanmaması ve kazanılmış sendikal hakların korunması talepleriyle greve başladı. Bakanlar Kurulu’nun 25 Haziran’da alıp 27 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınladığı karara göre grev “milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu için 60 gün süreyle ertelendi.

Grev uygulaması, Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi A.Ş. (Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. olmak üzere Şişecam’a ait 6 şirkete bağlı 10 işyerini kapsıyor.

bianet – (BK/HK)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: grev yasağı / şişecam /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.