polise operasyon

AKP’den emniyete “rövanş” operasyonu…

Sol Defter- Haber - 22 Temmuz 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıkladı: Tevhid – Selam (Kudüs Örgütü) soruşturmasında 251 kişiye takipsizlik kararı çıktı. Söz konusu soruşturmada 76 emniyet görevlisi hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Emniyet’te yürütülen operasyon hakkında açıklama yaptı. Açıklamaya göre ortada terör örgütü (Selam Tevhid) olmadığı halde bir kurgu oluşturarak soruşturma başlatıldı. Selam -Tevhid soruşturmasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı ve bakanlarının diğer ülke yetkilileri ile olan görüşmeleri kaydedildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan örgüt üyesi olarak dinlenip, kaydedildi. Soruşturmada 3 yıl süreyle 251’i hedef kişi, toplam 2280 kişi dinlendi. Emniyet İstihbarat Şubesi’nde görevli 39 şüpheli hakkında 21 Temmuz tarihli arama yakalama gözaltı talimatı verildi. Şu ana kadar 15 kişi gözaltına alındı. İstanbul istihbarat şubesinde görevli 39 şüpheli hakkında verilen arama, yakalama ve gözaltı talimatının gerekçesi çok sayıda kişinin özel amaçla dinlenip kayda alındığı iddiası. Gerçek amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 76 Emniyet görevlisi hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildi. 52 şüpheli gözaltına alındı, diğer şahıslarla ilgili uygulamalar devam ediyor.

‘Selam terör örgütü’ 
2011’de dört sayfalık bir ihbar mektubu üzerine başlayan Selam Terör Örgütü soruşturması eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen’in talimatıyla hayata geçti. Soruşturmayı daha sonra TMK Savcısı Adnan Özcan sürdürdü. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın açıklamasına göre 2280 kişi soruşturma kapsamında dinlendi. Efkan Ala, MİT müsteşarı Hakan Fidan, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan gibi isimlerin yanı sıra Mithat Sancar, Mehmet Bekaroğlu, Temel Kotil, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Ahmet İnsel, Hakan Çelik, Ali Bayramoğlu, Ertuğrul Özkök, Nihal Bengisu Karaca, İsmail Küçükkaya gibi toplumun farklı kesimlerinden gazeteci, STK temsilcisi, akademisyenin de dinlendiği öne sürülüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla onlarca polis müdürüne yapılan büyük operasyonda eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in evi de aranıyor. Yılmazer Ergenekon, Odatv ve Balyoz gibi davaların mimarı olarak biliniyor.

İstanbul polisinin aralarında emniyetin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu isimlere düzenlediği operasyon kapsamında eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de evi aranıyor.

Sabah erken saatlerde geldiği belirtilen polislerin evdeki araması devam ediyor.

Evinde arama yapılan kişiler “ Resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, bilişim sistemini engelleme- bozma, delilleri yok etme, değiştirme, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal” iddiası ile suçlanıyor.

Ergenekon, Odatv, Balyoz ve KCK gibi davaların mimarı olarak bilinen eski polis müdürü kısa süre önce katıldığı bir televizyon programında tüm operasyonların Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını söylemişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Balyoz Darbe Planı / Cemaat / Ergenekon /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.