Beltaş

BELTAŞ işçileri grev çadırı kurdu

Sol Defter- Haber - 23 Temmuz 2014 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

DİSK Genel-İş üyesi BELTAŞ işçileri işten çıkarmalara karşı belediye önünde greve başladı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar tarafından işten çıkarılmak istenen DİSK Genel-İş üyesi BELTAŞ işçileri, iş fesih bildirimlerinin geri çekilerek toplu sözleşme haklarını kullanmak ve başka bir taşeron firmaya geçmeden BELTAŞ işçisi olarak çalışmaya devam etmek için greve başladılar.

Bugün saat 12.30’da parkta toplanan BELTAŞ A.Ş. adlı belediyenin yan kuruluşunda çalışan park ve bahçeler işçilerinin yanına gelen Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, ‘’İş garantisinin yazılı olarak verilmesinin söz konusu olmadığını, ihaleyi alan firmanın işçilerle çalışmaya devam etmesi için çaba sarf edeceğini, ancak şirketin kısıtlamaya gitme yolunu seçmesi söz konusu olduğunda yapabilecek bir şeyinin olmadığını ve bu işçilerin tazminat ve diğer haklarının verileceğini’’ söyledi. Hazinedar ayrıca yazılı bir belge olamayacağını ve bu yazıyı belediyenin resmi sitesine koyacağını söyledi.

İşçilerse bu açıklamanın ardından belediye binası önünde çadır kurarak grev yapma kararı aldılar. Saat 14.00’de Genel-İş Sendikası’nın önlüklerini ve şapkalarını takan işçiler, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Sözleşme hakkımız engellenemez!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarıyla çevredekilerin alkışları eşliğinde belediye binasının önüne geldiler.

Burada konuşma yapan şube başkanı, ‘’Yaptığımız görüşmeler sonunda yeterli bir cevap alamadık ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi. Daha sonra belediye binası önüne “Sendika hakkımız engellenemez – Beltaş İşçileri” ve “DİSK Genel-İş Sendikası” pankartlarını asarak grev çadırlarını kurdular.

İşçiler iş fesih bildirimlerinin geri çekilip, toplu sözleşme haklarını kullanarak başka bir taşeron firmaya geçmeden BELTAŞ işçisi olarak çalışmaya devam etmek istiyorlar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BELTAŞ / DİSK / Genel-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.