tkp_bayrak

TKP bölündü: KP ve HTKP kuruldu…

Sol Defter- Haber - 24 Temmuz 2014 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tarafların açıklamalarını özetleyerek paylaşıyoruz:

TKP 12. Kongre’nin açıklaması:

“Türkiye Komünist Partisi’nin 13 Temmuz 2014 tarihinde yapılan iki eşdeğer kongresinden biri olan TKP 12. Kongresi, aldığı siyasi ve örgütsel kararlarla yoluna yeni bir siyasal irade olarak devam edeceğini ilan eder.

Bu açıklama 12. Kongre adıyla yapılan son açıklama olacak, yarından itibaren siyasi mücadelemiz Halkın Türkiye Komünist Partisi adıyla sürdürülecektir.

12. Kongre tarafından görevlendirilen Merkez Komitesi ve Parti Meclisi çalışmalarına başlamış bulunuyor. 19 Temmuz Cumartesi günü yapılan Merkez Komitesi ve 20 Temmuz Pazar günü yapılan Parti Meclisi toplantılarında ülke ve dünya siyasetine müdahalede bulunmak üzere araçlar, yol ve yöntemler ele alınmıştır. Başarıyla tamamlanan bu toplantılarda, yol haritamız belirlenmiş, bu amaçla “Yeniden Kuruluş Seferberliği” ilan edilmiştir.

Merkez Komitesi ve Parti Meclisi toplantılarında, hareketimizin yüzünü bir an önce topluma dönmesi gerektiği konusunda ortaklaşılmış, bizi Türkiye ve dünya siyasetinden uzaklaştıran tartışmalardan uzak durulması gerektiğinin altı çizilmiştir.

Türkiye Komünist Partisi 12. Kongresini örgütleyen irade, gücünü Türkiye’nin bereketli topraklarından aldığının farkındadır, hedefini de Türkiye’de sosyalizmin iktidarı olarak sadeleştirmiştir.

Kapitalizme ve emperyalizme karşı, sosyalist devrimci bir hattı, Leninist ilkeler etrafında örgütlenmeyi, sosyalist Türkiye hedefini ve sosyalist bir cumhuriyeti savunuyoruz! Başta işçi sınıfımız olmak üzere ilerici, yurtsever, eşitlikten, özgürlükten ve emekten yana bütün yurttaşlarımızı sosyalizm bayrağı altında güçlerimizi birleştirmeye çağırıyoruz!”

TKP atılım grubunun açıklaması ise, şöyle: 

“Türkiye Komünist Partisi’nin Nisan ayından beri bir kriz yaşadığını, bu krizin boyutlanarak bir bölünmeye vardığını ilerici kamuoyu izlemiş bulunuyor.

Bu krizin sonucunda TKP adının bir süre bölünmenin iki tarafınca da kullanılmaması birlikte karar altına alınmıştır.

TKP Atılım Kongresini düzenleyen hareketimiz Komünist Parti adıyla yoluna devam etmektedir. Komünist Parti, hiç kuşkusuz TKP’nin gerek 1920’ye uzanan köklerini, gerek 1970’lerin sonundaki Sosyalist İktidar çıkışını, Gelenek hareketini ve gerekse 2001’den bu yana TKP adıyla bugüne taşınan değerlerini tereddütsüz sahiplenmektedir.

Komünist Parti, aynı TKP gibi, bu toprakların, ülkemizin komünist partisidir. Geçmişimizde bizi bölünmeye sürükleyen yanlışların sorumluluğundan kaçmıyoruz ancak partili mücadelemizi her şeyiyle gurur duyarak sahipleniyoruz…

Kamuoyunun yakından tanıdığı soL dergisi haftalık periyotla Ağustos ayında yayınına yeniden başlayacak.

soL portal yoluna devam ediyor ve yakın zamanda tasarım ve içeriğiyle gözle görülür bir hamle yapacak.

Gelenek dergisinin yeni sayısı kısa süre içinde okuruna ulaşacak.

Partinin doğrudan veya dolaylı kurumları görevlerinin başında.

Partili mücadelenin her bölgede sürekliliği sağlanmış durumda…”

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HTKP / KP / TKP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.