cemaat polis yurt

Emniyet’teki Cemaat operasyonunda 11 polise tutuklama

Sol Defter- Haber - 30 Temmuz 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Tayyip Erdoğan’ın “İnlerine gireceğiz” dediği Cemaat’e yönelik Emniyet üzerinden başlayan operasyonların ilk dalgası sonuçlandı. 22 Temmuz günü gözaltına alınan 49 polisten 38’i serbest bırakılırken, aralarında eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de bulunduğu 11 polis tutuklandı.

Karar, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İslam Çiçek’in saat 21.00’a kadar verileceği söylemesine karşın gece yarısı açıklandı. Gözaltındaki 49 polisten ancak 32’sinin ifadesini alan mahkeme, 17 polis hakkında ise dosya üzerinden işlem yaptı ve ifade almadan karar verdi. İfadeleri alınmayan 17 polis hakkında da serbest bırakılma kararı çıktı.

Mahkeme, 8 şüphelinin denetimli serbestlik ve yurtdışı yasağı şartıyla serbest kalmasına karar verdi.

Mahkeme kararıyla tutuklanan 11 polisin adları şöyle: Yurt Atayün, Serdar Bayraktutan, Erhan Körtek, Ensar Doğan, Aytekin Kum, Ali Fuat Altuntaş, Abdülkadir Ağır, Yunus Emre Uzunoğlu, Şahin Akdeniz, Muhammed Taş ve Mehmet Öz.

‘Algı operasyonu’ vurgusu

Kararın açıklanmasının ardından ilk açıklama Cemaatçi polislerin avukatı Kemal Şimşek’ten geldi. Yedi günlük operasyon süresince algı operasyonu yürütüldüğünü söyleyen Şimşek, gözaltında metrelerce uzunlukta iftar sofraları kuran, bol bol video ve resim çektiren, milletvekilleriyle ve gazetecilerle görüşen şüphelilerin “psikolojik işkenceye maruz kaldığını” öne sürdü.

Avukat Kamil Ata ise polislerin casusluk ile suçlanmasına dikkat çekti. Ata, “Bu suçlamanın haksız olduğunu biliyoruz. Mahkemenin tutuklama yapacağına emindik. İstenen buydu zaten. Bu nedenle de mahkemenin tutuklama yapacağına hazırdık. İçerideki insanlar da hazırdı; ancak mahkeme kısmi bir karar verdi” dedi.

"Psikolojik işkence" gördüklerini söyleyen polisler, gözaltındayken bol bol video ve fotoğraf çekti, resimdeki gibi iftar sofraları kurdu.

Psikolojik işkence görmüşler

Serbest kalan polisler de adliye çıkışında peş peşe açıklamalar yaptı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Ömer Köse, tüm yaptıklarının hukuk içinde olduğunu iddia ederken, Bülent Arınç’ın “özür” açıklamasına atıf yaparak “Özür dileyecek bir şey yapmadık. Yürüttüğümüz soruşturmanın arkasındayız” dedi.

Emniyet Amiri Gaffur Ataç da gözaltında yaşadıklarının kanunsuzluk olduğunu, psikolojik baskı gördüklerini, namaz kılmalarının engellendiğini ve hakkını helal etmediğini ifade etti.

Eski Emniyet Müdürü Kazım Aksoy ise yürüttükleri soruşturmaları Adnan Menderes’in demokrasi mücadelesine benzetirken, bir diğer Emniyet Amiri Oğuzhan Ceylan ise Kürt coğrafyasında “terörle mücadele ettiği” vurgusu yaptı.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Cemaat / Polis /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.