Gezi AKM

Sosyalistlerden seçim değerlendirmeleri…

Sol Defter- Haber - 11 Ağustos 2014 - Teorik Tartışmalar / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Recep Tayyip Erdoğan’ın oyların %51.80′ini alarak kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında sol ve sosyalist parti/örgütlerden ilk açıklamalar geldi.

Sol ve sosyalist partilerden şu ana kadar HDP, Komünist Parti, Halkın Türkiye Komünist Partisi ve Halkevleri birer açıklama yayınladı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin bir açıklama yayınlayarak birleşik bir seçeneğinin yaratılması için sorumluluk çağrısını yineledi. Komünist Parti, “O cumhurbaşkanı oldu diye dünya tersine dönmeyecek, bu halk diktatöre asla boyun eğmeyecek” başlıklı açıklamasında toplamda 34 milyon seçmenin Erdoğan’a hayır dediğine dikkat çekerek, “Gericiliği yenmek için karşısına yeni bir düzenle, sosyalizmle çıkmaktan başka çare yoktur” dedi. Halkın Türkiye Komünist Partisi “Gericilik yarışı bitti, meşruiyet krizi sürüyor. Bize yeni bir cumhuriyet gerek!” başlığıyla yaptığı açıklamada seçimde ortaya çıkan sonucun, AKP öncülüğünde kurulmaya çalışılan gerici rejimin meşruiyet sorunu yaşadığını bir kez daha gösterdiğini halkın en az yarısının ikna olmadığı bu rejimin, istikrara kavuşması mümkün görünmediğini söyledi. Kadın düşmanlığı, işçi düşmanlığı, doğa düşmanlığı ile geçen 12 yıllık iktidarının ardından Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasının gayrimeşru olduğunu söyleyen Halkevleri, #diktatöremeydanokuyoruz diyerek bugün saat 18:30′da Güvenpark’a çağrı yaptı.

Yüksekdağ: İlkelerimizin büyüyen ve gelişen bir karşılığı var

ButMtTVCYAIsUcjTürkiye halklarının tarihinde ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gittiğini belirten Yüksekdağ, seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. Seçim sonuçlarının Türkiye demokrasisine katkı sunacağına inandığını belirten Yüksekdağ, “Yoğun bir tempoda çalıştık. Sonuçlar Türkiye’nin bundan sonraki yürüyüşüne dair önemli veriler sundu. Umudun ve güneşin adayını destekleyen herkese teşekkür ediyoruz. Tüm halkımızın ve bu kampanyaya gönül veren emek katan, değişim umudu olan arkadaşlarımızın çabasıyla sonuçlandırdık” dedi.

Demirtaş ve onun ismi etrafından ortaya konulan iradenin Türkiye siyasetindeki farkı ortaya çıkarttığını kaydeden Yüksekdağ, “Türkiye toplumu dayatılan statükonun ve dengelerin dışına çıkma sancısı yaşıyordu. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle bunun dışına çıktı. Yeni olan şey, Demirtaş’a verilen oy ve bununlar ortaya çıkan sıçrama başarıdır. Bu başarı sadece bugün için değil, bizim açımızdan bir gelecek görüş açısıdır. Halklar, ‘umut ediyoruz, değişim istiyoruz’ demiş oldu. Sonuçlarda bunu net olarak gördük. Büyütülmesi ve ilerletilmesi gereken bir değişim gücüdür bu.Türkiye siyaseti için yeni bir dönemin kapısı açıldı. Aslında halklarımızın belli dönemde içerisine girdiği değişim arayışı bugün çok daha somut bir şekilde ve siyasi merkezde kendisini gösterdi” dedi.

ÖDP: İhtiyaç Birleşik Bir Seçeneğin İnşasıdır

140811133612ÖDP Eş Genel Başkanlar Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya’nın açıklamasında, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının mevcut durumu değiştirmediği ancak değişmesi gereken bir durumu ortaya koyduğu belirtilerek birleşik bir mücadelenin altı çizildi. Açıklamada “Sol-sosyalist hareket açısından CB seçimi uyarıcı niteliktedir. Önümüzdeki daha zorlu ve çetin geçecek mücadelenin ihtiyaçlarına yanıt verecek birleşik bir direnme zeminini ve seçeneğini hep birlikte inşa etmeliyiz. Eğer bu yaratılamazsa devrimci direniş imkanının umutsuzluk içerisinde boğulmasının önüne de geçilemeyecektir. Sol-sosyalist hareket bu sorumluluğunu yerine getirebildiği oranda etkili olabilecektir.” denildi.

ÖDP’nin açıklamasının satır başları şu şekilde:

“Erdoğan, adaletsiz ve eşitsiz olmayan bir seçim sonucunda Cumhurbaşkanı oldu. Devletin tüm imkanları seferber edildi. Ele geçirilmiş medyanın ve yandaş anket şirketlerinin manipülasyonları ekranları doldurdu. Erdoğan, her ağzını açtığında etnik, mezhepsel ve cinsiyetçi ayrımcılıkla halkı tehdit etti. Erdoğan bütün bunlara rağmen ancak sınırda ve azınlık oylarıyla seçilebildi. Halkın çoğunluğu Erdoğan’a HAYIR dedi.”

“Selahattin Demirtaş’ın başarısı bu anlamda bir işaret olarak okunabilir. Türkiye’nin bütününe seslenebildiği oranda etki alanını genişleten Selahattin Demirtaş’ın adaylığı tüm muhalefet dinamiklerini de kapsayan daha geniş tabanlı bir ortaklık olarak gelişebilseydi kazanılan başarının çok daha ötesine geçilebileceği görülmüştür.”

 

Komünist Parti: Gericiliği yenmek için sosyalizm!

kpgerCumhurbaşkanlığı seçim sonuçları hakkında bir açıklama yayımlayan Komünist Parti, toplamda 34 milyon seçmenin Erdoğan’a hayır dediğine dikkat çekerek, “Gericiliği yenmek için karşısına yeni bir düzenle, sosyalizmle çıkmaktan başka çare yoktur” dedi. Komünist Parti Merkezi Komitesi tarafından yapılan “O cumhurbaşkanı oldu diye dünya tersine dönmeyecek, bu halk diktatöre asla boyun eğmeyecek” başlıklı açıklamanın satır başları şu şekilde.

“21 milyon oyla Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan ülkemizde bir başka ilki de gerçekleştirmiş oldu: Artık hırsızlığı soruşturma dosyalarında belgelenmiş, ülke içinde cinayet azmettiricisi, ülke dışında savaş suçlusu olduğu kabül görmüş bir Cumhurbaşkanımız var.”

“Tayyip Erdoğan’ın beklenen balkon konuşmasında dile getirdiği iddia da karşılıksızdır: Tayyip Erdoğan’ın arkasındaki desteği artırarak Cumhurbaşkanlığı’na tırmandığı doğru değildir.”

“Gericiliğin karşısına onun başını okşayarak çıkamazsınız, gerici bir düzenin karşısında “15 yıl öncesine dönelim” diyerek duramazsınız. Gericiliği ancak daha ileri olanla yenebilirsiniz.

Gerçekçi olan budur. Gerçekçi olan sosyalizmdir.”

Halkın Türkiye Komünist Partisi: Gericilik yarışı bitti, meşruiyet krizi sürüyor. Bize yeni bir cumhuriyet gerek!

10410748_260079860859423_3800378962276380616_nHalkın Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite tarafından yapılan açıklamada seçimde ortaya çıkan sonucun, AKP öncülüğünde kurulmaya çalışılan gerici rejimin meşruiyet sorunu yaşadığını bir kez daha gösterdiğine dikkat çekilerek  halkın en az yarısının ikna olmadığı bu rejimin, istikrara kavuşması mümkün görünmemektedir denildi.

HTKP’nin açıklamasının satır başları şu şekilde:

“Seçimde; boykot, sandığa gitmeme ya da bilinçli bir tercihin ürünü olan geçersiz oylarla kendini ortaya koyan tepki önemlidir. Yaklaşık 15 milyon yurttaşımız sandığa gitmemiş, 750 bin yurttaşımız geçersiz oy kullanmıştır. Seçime katılım üzerinden yüzde 52, seçmen sayısı üzerinden ise yüzde 37′ye denk düşen bir oy oranı; hırsızlığı, zorbalığı ve emek düşmanlığı tescilli bir kişinin suçlarının üzerini örtmeye yetmeyecek, cumhurbaşkanlığı için gerekli meşruiyeti sağlamayacaktır. İktidar ve devlet olanaklarının tamamını kullanan Recep Tayyip Erdoğan’a halkın yüzde 60′ından fazlası onay vermemiştir. 2. Cumhuriyet rejimi bu zemin üzerinden yol alamaz!”

“HDP’nin adayı olan Selahattin Demirtaş, seçimde önemli bir çıkış yapmıştır. Bu çıkışın hangi yönde ilerleyeceği, AKP rejiminin ülke içindeki ve bölgedeki politikalarına karşı köklü bir mücadele sergilenip sergilenmeyeceğiyle ilgilidir. Sosyalistler açısından Türkiyeli bir siyaset, Türkiye’nin gerici, işbirlikçi, özgürlük ve emek düşmanı bir rejime mahkum olmadığı haykırıldığı derecede değer taşır.”

“10 Ağustos’ta sandık başına giden ve seçim sonuçlarıyla umutsuzluğa kapılan yurttaşlarımız bilmelidir ki, gericiliğin karşısına başka bir gericilikle çıkılamaz. Bu ülkenin kurtuluşu ancak ve ancak soldadır.”

Halkevleri: Mücadeleye devam

halkevleriSon 12 yılın en düşük katılımıyla gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesinin ardından Halkevleri sokağa çağırdı. “Mücadeleye devam” diyen Halkevleri 11 Ağustos pazartesi saat 18.30’da Güvenpark’ta bir araya gelecek.

Saat 18.30’da Güvenpark’a çağrı yapan Halkevleri, “Saygı, onur ve özgürlük için sokağa çıkan milyonlarca insanın devlet şiddetiyle bastırılmaya çalışıldığı, on binlercesinin yaralandığı, 22 kişinin gözünü kaybettiği ve Ali İsmail Korkmaz’ın, Ahmet Atakan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Berkin Elvan’ın, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit Gedik’in öldürüldüğü, bir ülkede ‘Emri ben verdim’ diyen Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı gayrimeşrudur. Grevlerin yasaklandığı, taşeronun/güvencesizliğin temel çalışma biçimi olduğu Türkiye’de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı gayrimeşrudur. Roboski’de 34 Kürt’ün bombalandığı, Uğur’un, Ceylan’ın, İbrahim’in henüz 15′ini göremeden katledildiği, 15 bin Kürt siyasetçinin hapishanelere doldurulduğu Türkiye’de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı gayrimeşrudur. Kadının erkekle eşit görülmediği, kadın cinayetlerinin %1400 arttığı, ‘eşcinsellik hastalıktır’ diyen bakanların yönetiminde her gün bir nefret cinayetinin işlendiği, binlerce kız çocuğunun yaşı büyütülerek evlendirildiği bir Türkiye’de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı gayrimeşrudur” dedi.

SYKP: AKP gerçekliğine göz yuman kaybetmeye yazgılı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP): Uzun süredir Türkiye’nin demokratikleşmesinin biricik yolunun Kürtlerin özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle, işçilerin, Alevilerin, demokrat Müslümanların, kadınların, LGBTİ’lerin, gençlerin özgürlük ve eşitlik mücadelesinin asgari demokrasi programı etrafında birleşmesi olduğunu savunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin yapacağımız ilk tespit seçimin asıl kazananın Demirtaş’ın adaylığında HDK/HDP’nin bu çizgi olduğudur.

İkinci tespit ise Erdoğan reel anlamdaki oy kaybına rağmen halen kitlelerden ciddi bir destek almakta, arkasındaki güçleri konsolide edebilmektedir. Bu gerçekliğe gözünü yuman, yokmuş gibi davranan, küçümseyen tüm yaklaşımlar kaybetmeye yazgılıdır.

Seçimin üçüncü sonucu ise tam bir zavallılık hikayesidir. Erdoğan’a karşı birleşen Cemaat, MHP ve CHP’nin uğradığı hezimettir. Bu ülkenin özgürlükçü ve demokratik güçlerine yanaşmak yerine faşist ve gerici güçlerine yanaşan CHP’yi derin hesaplaşmalar bekliyor şimdi. Buradaki gerçek demokratlar artık CHP’den kurtulmalı ve umudun adresinde kendilerine benzerlerle birlikte yürümelidir. Bu göze alınmadığı sürece sürünmeye ve sürüncemeye mahkumiyet kaderleri olacaktır. MHP ise tabanını AKP’ye kaptırmanın telaşıyla kadir-i mutlağı beklemeden Bahçeli’den kurtulmanın yolunu arayabilir.

Bu tablo genel seçimlerle birlikte düşünüldüğünde, Türkiye sosyalistlerine, feministlerine, yurtseverlerine ve demokratlarına inanılmaz fırsatlar sunmakta ve sorumluluklar yüklemekte. Ya hep beraber bu fırsatları değerlendirip sorumluluklarımızı yerine getiririz ya da tarih hepimizden hesap sorar.

SYKP olarak bu imkanı emekçi ve ezilen halklarımız lehine sonuna kadar değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Tüm demokrasi güçlerini de bölgedeki ve ülkedeki gelişmelerle birlikte pozisyonlarını gözden geçirmeye ve ortak mücadeleyi güçlendirecek bir konumlanışa yönelmeye davet ediyoruz.

SDP: Erdoğan’ın başkanlık hedefi zora girdi

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP): “Demirtaş seçimin tartışmasız esas kazananıdır. Oylarımız Türkiye ve Küdistan’da ortalama yüzde 50 oranında arttı ve temsil ettiğimiz ilkeler halk tarafından hüsnü kabul gördü.

“Erdoğan geçen yerel seçimde aldığı oya denk bir oy elde etti. İttifak adayı İhsanoğlu ise ittifak güçlerinin oy toplamına dahi erişemedi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmış olmasının temel sebebi ittifak güçlerinin basiretsizliğidir.

“HDP projesi batıda da güçlü destek gördü. Seçimlerde siyasi demokrasi mücadelesi ekseninde kurulan dil ve propaganda yöntemi, var olan pek çok imkansızlığa rağmen elde ettiğimiz başarının önemli sebebidir. Solun HDP’yi marjinalleştireceğine dair iddialar anlamını yitirdi.

“Seçimlere ön gelen günlerde bizatihi HDP’nin seçime girmesini bile Erdoğan’a destek olmakla özdeş tutan, hatta ikinci turda HDP’nin Erdoğan’ı destekleyeceğini iddia eden, bir uçta CHP’nin bir uçta sol bazı yapıların yer aldığı koalisyon iddialarıyla birlikte çöktü.

“Bu koalisyon seçime gitmeyerek ya da adaylarına oy vermeyerek ilk turda Erdoğan’ı koltuğa taşıdı.Chp’nin sağa açılma politikaları da çökerken, Kürt hareketinin sosyalist solla ittifak politikaları destek gördü. Erdoğan’ın 2015 sonrası başkanlık hedefi zora girmiş, koalisyon hüsrana uğramış durumda. HDP ise güçlenerek ve iddialarıyla yola devam ediyor.”

toplumsol ve bianet’ten derlenmiştir

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ESP / HTKP / ÖDP / SDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.