mahir çetin

‘Pis Kürtler’ deyip döve döve öldürdüler

Sol Defter- Haber - 7 Eylül 2014 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Antalya’nın Kaş ilçesinde ırkçı bir bir grubun saldırısı sonucu Mahir Çetin adlı Kürt genci beyin kanaması geçirerek, yaşamını yitirdi. Olaya tanıklık eden kuzeni Vedat Çetin, 20-30 kişilik grubun “Pis Kürtler” diyerek kendilerine saldırdığını ifade etti. Mahir Çetin’in babası Abdulsamet Çetin ise, sadece 1 kişinin tutuklandığına dikkat çekti.

DİHA’nın haberine göre, 3 Eylül akşamı Antalya’nın Kaş ilçesinde bir otelde çalışan Mahir Çetin (20) ve Vedat Çetin adlı gençler, 20-30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırı sonucu ağın yaralanan Mahir Çetin, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Ölümü ardından hazırlanan otopside Çetin’in darp sonucu beyin kanaması geçirmesine bağlı olarak hayatını kaybettiği kaydedildi. 

Çetin’in cenazesi 5 Eylül günü Batman merkeze bağlı Sinan köyüne getirilerek, köy mezarlığında toprağa verildi.

1 kişinin hayatını kaybettiği bir kişinin ise yaralandığı olayla ilgili Kaş Emniyet Müdürlüğü’nce 7 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili ifadelerinin alınmasından sonra 6 kişi serbest bırakılırken sadece Mehmet Ali Çakmak isimli bir saldırgan tutuklandı.

Aynı saldırıda yaralanan Vedat Çetin, Mahir ile sohbet ettikleri esnada, Mahir’in daha sonra kendilerine saldıran gurupta yer alan birisini, başka bir arkadaşına benzettiğini, benzettiği kişinin ise anlaşılmaz şekilde benzetildiği için tepki göstermesi üzerine aralarında kısa süreli bir tartışma yaşandığını, ancak Mahir’in söz konusu kişiden özür dilemesi üzerine o kişinin yanlarından uzaklaştığını anlattı.

Sohbetlerine devam ederken kısa bir süre sonra aynı kişinin kalabalık bir grupla yeniden yanlarına geldiğini söyleyen Çetin, 20-30 kişilik grubun kendilerine tekme tokat saldırdığını belirterek, “Bize ‘Pis Kürtler’ diyerek şeklinde hakaretler ve küfürlerle saldırdılar. Mahir’i korumaya çalışırken bira şişesiyle kafama vurmaları üzerine baygınlık geçirdim” dedi.

Baba Abdulsamet Çetin de kalabalık bir grubun saldırmasına rağmen sadece 1 kişinin tutuklandığına dikkat çekerek olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Antalya / ırkçılık / Kürtçe /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.