ptt_isbirakma_1

PTT kargo-dağıtımda direniş kazanımı getirdi

Sol Defter- Haber - 14 Eylül 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

İstanbul’un her iki yakasındaki PTT’lerde dağıtım ve kargoda taşeron Asgün şirketinde çalışan Nakliyat-İş üyesi işçiler, geciktirilen ve ödenmeyen maaşları için yürüttükleri mücadelede kazanıma ulaştı.

9 Eylül günü Beşiktaş, Kağıthane ve Sultangazi’de iş bırakarak maaşlarının yatırılmasını isteyen işçiler, eylemlerinin karşılığını hızlı aldı. Şirket aynı gün dağıtım bölümündeki işçilerin maaşlarını yatırdı. İşçiler buna karşın kargo bölümündeki arkadaşlarının da hakkını alabilmesi için mücadeleyi sürdürme kararı aldı.

10 Eylül günü ise iş bırakma eylemi Kağıthane, Topkapı, Bahçelievler, Sultangazi, Beylikdüzü ve Başakşehir’e yayıldı. Katılımın yoğun olduğu iş bırakma eyleminde maaşlar yatırılana kadar eylemin süreceği ilan edildi. Avrupa yakasındaki direniş ikinci günün sonunda tüm işçilerin maaşlarının yatırılması ve kazanımla sonuçlandı.

ptt_isbirakma_2Avrupa yakasından Anadolu yakasına

Maaş hakkı için direniş 11 Eylül günü ise Anadolu yakasındaki bölgelere sıçradı. 11 Eylül’de Maltepe, Kartal, Ataşehir, Pendik ve Tuzla’da Nakliyat-İş’in çağrısıyla iş bıraka eylemi gerçekleşti. Şirket ise aynı gün maaşların ancak bir kısmını yatırabildi.

Maaşları yatırılmayan işçiler direnişlerini cuma günü de sürdürdü. Cuma itibariyle Anadolu yakasındaki işçilerin tümünün de maaşları yatırılmış oldu.

Nakliyat-İş’ten örgütlenme çağrısı

Direniş ve kazanımın ardından Nakliyat-İş’ten de bir açıklama yapıldı. Maaş ödeme sorunlarının tamamen ortadan kalkmadığını hatırlatan sendika, Türkiye genelinde pek çok PTT’de benzer durumda olan işçilerin mağduriyetlerine değindi.

Torba yasanın emekçilerin beklentilerinden çok uzak olduğunu kaydeden Nakliyat-İş, örgütlenme ve sendikalaşma çağrısı yaptı.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Nakliyat-İş / PTT Kargo /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.