Öcalan ışie İsrail'dir

Öcalan: Yaşananlar yüksek yoğunluklu savaştır

Sol Defter- Haber - 23 Eylül 2014 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Öcalan, Rojava ve DAİŞ saldırıları konusunda “Türkiye’nin Rojava siyaseti Kürde karşı savaş siyasetidir” dedi.

“Zaten Davutoğlu iki üç yıl önce açıklamıştı, Rojava’yı ve onun özerkliğini tanımayacağını söylemişti. Tanımama ne demek, size karşı savaşacağım demektir. Orada bir yönetimin oluşmasına müsaade etmeyecek, çökertmek için her şeyi yapacak demektir” diyen Öcalan, KDP lideri Barzani’nin Rojava’ya destek açıklamasını da hatırlattı.

IŞİD’DEN KURTARMAK DEMEK IŞİD’E KARŞI PRATİK ÇABA DEMEKTİR

Öcalan, “Barzani’nin açıklaması aslında farklıdır, farklı anlamı vardır. Ne diyor; ‘Rojava’yı kurtaracağım’ diyor. Rojava’yı IŞİD’den kurtarmak demek, askeri boyut başta olmak üzere soykırımcı IŞİD saldırılarına karşı pratik çabanın sahibi olmak demektir. Aksi durumda Rojavayı IŞİD’den değil, PYD’nin direnişinin kırılmasını bekleyip PYD’den kurtarmak anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu.

IŞİD SALDIRILARI İSRAİL’LE BAĞLANTILI

IŞİD saldırılarının İsrail ile bağlantılı olduğunu söyleyen Öcalan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten bu IŞİD saldırıları İsrail’le bağlantılıdır. Orada o topraklarda bir İsrail yaratılmak isteniyor. Bu topraklarda isimleri bilinen mesela Suruç, İbranice Seruç’tan geliyor. Seruç, İbrahim’in, Musa’nın atasıdır. Harran Musa’nın kardeşi Harrun’dan gelir. Tevrat’ta bunlar geçiyor. Bu topraklarda her zaman bir İsrail kurulması amacı vardır. Aslında GAP da buna hizmet etmektedir. Ben daha Urfa’daydım 78’de, GAP’ın ilk çalışması başladığında. Oradaki halkımızın toprağını ve suyunu ele geçirme projesi olarak tasarlanıyordu. Kimse İsrail politikalarına karşı direnemiyor. Ecevit, biraz buna karşı direnmek istedi ama onu felç ettiler. IŞİD bir İsrail projesidir, AKP de buna karşı direnemez. Tehdit ettiler, Hükümeti düşüreceklerdi neredeyse.”

IŞİD’LE YAŞANANLAR YÜKSEK YOĞUNLUKLU SAVAŞTIR

Öcalan IŞİD saldırıların ile yaşanın “yüksek yoğunluklu savaş” olduğunu kaydederek, “Şu anda devam eden yüksek yoğunluklu savaştır aslında. Daha önce savunmalarımda söylemiştim; düşük yoğunluklu, orta yoğunluklu, yüksek yoğunluklu savaş diye sıralamıştım. Şu anda yaşanan yüksek yoğunluklu savaştır. Daha önce de söyledim. Halkımız tüm yaşamını savaşa göre şekillendirmelidir. İşte Filistin’de Gazze halkı nasıl yaşamını savaşa göre şekillendirmişse, Kürdistan halkı da böyle yapmalıdır. Sıradan yaşamamalıdır. Kürdistan halkı topyekûn bu saldırıya karşı direniş halinde olmalıdır” dedi.

Öcalan görüşmede “Kürt olarak yaşam hakkımız bile tanınmadı” ifadesini kullanarak, “Kürtlerin bu güne kadar bir hukuku oluşmadı. Aslında Kürt olarak yaşam hakkımız bile tanınmadı. Yaşam hakkı temel bir haktır ama bu hakkımız bile elimizden alınmış durumda. Bu anlamda Kürdistanlı hukukçuların, avukatların neyin avukatlığını yaptığını, neyin hukukunu savunduklarını gözden geçirmeleri, sorgulamaları gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

‘BİZDEN İNTİKAM ALINIYOR’

Öcalan kapitalist modernitenin Kürtlere dayattığı yaşama da değinerek, “Burada bir hücrede, hücre koşullarında bile her şey benim üzerime yıkılmış durumda. Aslında felsefik olarak durumum, benden intikam alınma durumudur. Zaten bir kitap yazarsam bunun üzerine yazacağım, konusu bu olur: ‘Apo’dan İntikam Almak’. Benim suçum ne? Suçum ‘özgür yaşam davetim’dir. ‘Niye bizi bu yaşamdan kurtarıp özgür yaşama davet ediyorsun’un intikamı alınmaktadır benden. Halbuki bu asgari yaşam hakkı bile tanınmıyor ki bizlere. Size tanınan ırgatlıktır, köleliktir. İşte Urfa’da 500 bin kişi ırgat. Benim dönemimde Çukurova’ya pamuk toplamaya gidiyorlardı. Günün 20 saati çalışıyorlardı; sağlık hakkı yok, eğitim hakkı yok, güvencesi yok. Aslında yaşam hakkı yok. Sana yaşam hakkı tanımıyorlar ki. Ben bir kez gittim, bir daha tövbe ettim. Bu yaşamı yaşamayacağım dedim. Şu anda da bu hücrede yaşamaya razıyım ama kölece, ırgatça o yaşamı kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

YEREL YÖNETİMLERE ELEŞTİRİ

Öcalan, görüşmede yerel yönetim ve siyaset tarzına ilişkin eleştiriler de yaptı.

“Her alanda özgür yaşam anlayışının hakim olması gerekirken, koltukçuluk hakim olmuş. Acayip bir kendine sevdalılık durumu var. Belediye başkanı oluyor, milletvekili olayım diyor, milletvekili oluyor, bakan olayım diyor. Ama bulunduğu yerin hakkını vermiyor, sistem partileri kadar bile bir araya gelip çalışamıyorlar. Adeta bir ağalık zihniyeti var. Aslında ağa bile bir emek sarf ediyor, çalışıyor” diyen Öcalan, savunmalarındaki “8 boyutu” hatırlattı.

Öcalan, “söylemiştim ‘Suyumuzu, toprağımızı, enerjimizi komünleştirelim, yaşamı özgürleştirelim’ diye. Suyu, toprağı, enerjiyi komünleştirelim derken, belediyeleştirelim diyorum. Bu temelde pratikleşmek elzemdir” ifadelerini kullandı.

ROJAVA’DAKİ DURUM DA ATEŞKES İHLALİDİR

Dinç’in aktardığına göre Öcalan, “çözüm süreci”ne ilişkin de konuştu.

“Barajlar, karakollar, güvenlik yolları ile ateşkes koşulları istismar edilmektedir” diyen Öcalan, Rojava’daki durumun da ateşkes ihlali anlamına geldiğini belirtti.

Öcalan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda Rojava’da fiili çatışma hali mevcut. Burada bize bir kitabı verirken bile beş imza attırıyorlar. Kürt sorunu gibi tarihi, yakıcı bir sorunu çözmek için imzaya yanaşmıyorlar. Ben dağdan inişe de silah bırakmaya da hazırım, onlar müzakereye yanaşmıyorlar. İşte Musul konsolosluk çalışanlarının serbest bırakılması olayında çıkıp açıkça IŞİD’le siyasi müzakere yürüttüklerini söylüyorlar ama bizimle müzakereye yanaşmıyorlar. Hasta tutsakları bile bırakmadılar; bir deri bir kemik hücrelerde çürütülüyorlar. İşte İsrail bir kişiye karşılık binlerce kişi bıraktı. Bu süreç başladığında PKK 50 kişiyi serbest bıraktı, ama onlar insani, vicdani yasal bir zorunluluk olan hasta tutsakları bile bırakmıyorlar. Mahmur’dan dönüşler olacak diyorlar, bunun yasasının olması gerekiyor. Gelenlerin soruşturmaya uğramaması, cezaevlerine girmemesi gerekiyor. Yine gerilla gelecekse aynı şekilde soruşturmaya uğramaması, cezaevlerine girmemesi gerekiyor, cezaevine girmek için gelmiyor. Bunun bir yasasının olması gerekiyor. İmzanın olması gerekiyor sonuçta. Bazı şeylerin imzasının, yani yasal zemininin olması gerekiyor.”

Öcalan, görüşmede başta Rojava’da direnen halk olmak üzere tüm Kürdistan halkını selamladı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Abdullah Öcalan / AKP / IŞİD / Kobani / müzakere süreci /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.