berkin elvan

‘Emniyet Berkin Elvan’ın katillerinin açık kimliklerini gizliyor’

Sol Defter- Haber - 1 Ekim 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Kiraz’ın  ilk bilirkişi raporunda (Ulusal Kriminal Büro)  dayanarak tespit edilen 4 polisin açık kimliğini  İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istediği ancak bu bilgilerin kendisine verilmediği ortaya çıktı.   Bilirkişi tarafından şüpheli olarak tespit edilen ve ismi gizlenen polisler  arasında yer alan bir çevik kuvvet polisinin ise ifadeye  şüpheli olarak değil tanık olarak çağrıldığı da öğrenildi.

ŞÜPHELİ POLİS TANIK OLURSA…

Berkin Elvan, Gezi direnişi sürecinde oturduğu Okmeydanı semtinden sabah ekmek almaya giderken, polisin hedef alarak  ateşlediği gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucunda ağır yaralanmış, Okmeydanı SSK hastanesinde  269 gün boyunca verdiği  yaşam mücadelesi  11 Mart 2014 tarihinde son bulmuştu.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yoğun çabası sonucunda 4 ay önce ortaya çıkan  İlk bilirkişi raporunda(Ulusal Kriminal Büro)  Berkin’i vuran üç polis ve bir komiser yardımcısının eşkâlleri tespit edilmişti.

Bir hafta önce eşkalleri tespit edilen 4 polis  hakkında işlem başlatmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğünden  polislerin  açık kimlik bilgilerini isteyen Soruşturma savcısı Mehmet Kiraz’a bu bilgilerin verilmediği ortaya çıktı.

30 Eylül 2014 tarihinde Bilirkişi raporunda tespit edilen dört çevik kuvvet polisinden  birinin ise şüpheli olarak değil tanık olarak çağrıldığı da öğrenildi. Ancak ismi tespit edilemeyen şüpheli polisin ifade gelmediği  bildirildi.

KATİLLER CEZASIZ BIRAKILMAK İSTENİYOR!

Halkın Hukuk Bürosu avukatları dosyanın üzeri kapatılmak istendiğine dikkat çekti. Berkin Elvan’in 1.5 yıl önce vurulduğunu, 6 ay önce hayatını kaybettiğini, 4 ay önce polislerin eşkâllerinin tespit edildiğini hatırlatan avukatlar, ancak  polislerin açık kimlikleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gizlendiğini bu nedenle de iddianame hazırlanamadığını aktardılar.

Avukatlar  katillerin  cezasız bırakılmak istendiğini vurguladı. söz konusu polislerin kimliklerinin gizlendiğini ve ceza almalarının önüne geçilmeye çalışıldığını vurguladılar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Berkin Elvan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.