insaat isci

Seçimlere para var, asgari ücrete yok!

Sol Defter- Haber - 3 Kasım 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

2015, düşük-orta gelir düzeyine denk gelen memur, emekli ve asgari ücretliler için zor geçecek. Hükümet 2015 yılı programında ücret artışlarında ‘mütevazı’ artışlar yapacağını duyururken, seçimler için ayrılan ödenekler aynı ‘sıkı tasarruf tedbirleri’nden etkilenmeyecek.

Tasarruf emekçinin cebinde

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılı programında memura, emekliye ve asgari ücretliye 2015’te verilecek zam yüzde 3’ü geçmeyecek.

Buna göre, brüt 1134 TL olan asgari ücret için gelecek yıl Ocak ayında yüzde 3, Temmuz ayında da yüzde 3 oranında zam verilmesi planlanıyor. Gelecek yıl için enflasyon öngörüleri ise geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamalarına göre, yüzde 4,6-7,6 aralığında.

2015, emekli ve memurlar için de zor geçecek

emekli

Bakanlar Kurulu programında yer alan bilgilere göre, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da hükümetin aynı ‘tasarruf’ politikalarından etkilenecek. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 oranında artırılacak. Memurlar için ise ocak ayında yüzde 3 ve Temmuz ayında yüzde 3.63 oranında maaş artışı söz konusu olacak.

‘AK Saray’a 700 milyon TL harcayan devlet kırtasiyeden tasarruf edecek

aksaray video1Son yıllarda başta yapımı için yaklaşık 700 milyon TL harcanan Cumhurbaşkanlığı Konutu olmak üzere kamu binalarına büyük bütçeler ayıran hükümet bu yıl kamu harcamalarında ‘sıkı tasarruf’a gitmeye kararlı.

Buna göre, kırtasiye ve büro malzemesi alımları, temizlik hizmetleri, temsil, tanıtma ve personel taşıması hizmetlerinde tasarruf edilecek. Savunma ve güvenlikte ise reel giderleri sabit tutacak kadar harcama yapılacak.

Seçim giderleri tasarruftan etkilenmeyecek

20140317 secim5

Diğer yandan, 2015 yılında genel seçimler için partilere ayrılacak ödenek ‘sıkı tasarruf tedbirleri’nden etkileneceğe benzemiyor. 30 Mart yerel seçimleri için toplam 322 milyon lira ödenek alan partilere gelecek yıl yardım için ayrılan kaynak 500 milyon TL; seçimlerde genel giderlere yönelik olarak ise 300 milyon TL ödenek ayrılacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2015 Seçimleri / Asgari Ücret / ekonomik kriz /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.