disk_bakanlik_onu_2

İşçiler, Çalışma Bakanlığı’nı mühürledi: 18 gözaltı!

Sol Defter- Haber - 5 Kasım 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

AKP’nin yarattığı Taşeron Cumhuriyeti’nde işçilerin payına her geçen gün daha fazla ölüm düşerken, taşeronlaştırmaya ve güvencesizleştirmeye bağlı iş cinayetlerinin yoğun yaşandığı enerji, inşaat ve liman-tersane işkollarında çalışan DİSK üyesi işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kapısına dayandı. Enerji-Sen, Limter-İş ve Dev Yapı-İş başkanları ve üyelerinden oluşan 18 kişi, çalışmayan Çalışma Bakanlığı’nı mühürledi.

İşçiler adına konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman; Soma, Torunlar İnşaat ve Ermenek’te yaşanan işçi katliamlarını hatırlatarak “Artık yeter” dedi. Duman, taşeronlaştırma ve rödovans gibi güvencesiz çalışma ilişkilerine son verilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında özerk-demokratik bir kurumsal yapı oluşturulması ve sendikal örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması taleplerini yineledi, işçilerin geleceklerini karartan ölüm düzenine direneceklerini dile getirdi.

DİSK üyesi işçiler, eylemlerini sürdürürken bakanlık önünde barikat kuran çevik kuvvet polisi saldırıya geçti. Polis, üç sendikanın başkanının da aralarında olduğu 18 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların bir kısmı ekip araçlarına bindirildi ancak araçların yeterli gelmemesi üzerine işçilerden bazıları kelepçelenerek yerde bekletildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çalışma Bakanlığı / DİSK / iş cinayetleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.