maden karaman

14 bin madende makineler sigortalı, işçiler Allah’a emanet!

Sol Defter - 10 Kasım 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye madenlerdeki denetimsizliği tartışırken, maden işletmelerinin kullandıkları makineleri istisnasız olarak sigortalattığı ve poliçeleri her yıl yenilettiği ortaya çıktı. Diğer taraftan, Türkiye’deki 14 bin madenden sadece 1800’ündeki işçiler sigorta kapsamında.

‘Makineye var işçiye yok’

Hürriyet’ten Noyan Doğan bugün yayımlanan ‘Makineye var işçiye yok’ başlıklı yazısında, Türkiye’deki 14 bin madenden sadece 1800’ünde işçilerin sigortalı olduğunu, 14 bin madendeyse makinelerin tamamının sigortalı olduğunu yazdı.

makinelerin sigortası yapıyor

Maden şirketlerinin, tüm makineleri ya finansal kiralama şirketlerinden kiraladığını ya da bankadan kredi kullanarak aldığını söyleyen Doğan, “Hal böyle olunca da gerek finansal kiralama şirketi gerekse de banka önce sigortayı yapıyor, her yıl da poliçeyi otomatik yeniliyor” diye yazdı. Doğan, maden şirketlerinin sıra işçilere gelince ‘primi yüksek‘ bahanesiyle sigorta yapmaktan kaçtığına dikkat çekti.

‘Kömür yatırımı devam edecek, işçi ölümleri artacak’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen hafta açıkladığı ekonomide dönüşüm paketinde hükümetin kömür üretimini arttırmayı düşündüğünü, bunun da işçi ölümlerinin devam edeceği anlamına geldiğini söyleyen Doğan, paketin ne anlama gelebileceğini şöyle anlattı:

“Ekonomide dönüşüm paketine göre, yerli kömür kaynaklı elektrik enerjisi üretimi 2018’de iki katına çıkarılacak, aynı şekilde linyit havzalarında da termik santral kurulacak. Yani, önümüzdeki 5 yılda kömür yatırımı artarak devam edecek. Peki, bu ne demek? Biz bugün işçi ölümleri nedeniyle kömür ocaklarını kapatmayı tartışıyoruz,değil mi? Demek ki, hükümetin 5 yıl için böyle bir tasarrufu yok, aksine daha çok kömür üretilmesi gerekiyor. Bu birincisi. İkincisi ise, mevcut haliyle devam edersek, önümüzdeki 5 yıl biz daha çok Soma ve Ermenek faciaları yaşarız demek.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayetleri / İş Güvenliği / maden işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.