pahalilik sebze

Pahalılık artacak!

Sol Defter- Haber - 10 Kasım 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre son 7 aydır gıda fiyatları aralıksız düşüyor. Türkiye’de ise fiyatlar zirveye koşuyor.

Türkiye’de şimdiden mutfağın olmazsa olmazı sebze fiyatları tavan yaptı.

Ekim ayında üreticinin 50 kuruşa sattığı ıspanak markette 2 lira 50 kuruş, 10 kuruşa sattığı maydanoz 70 kuruşa satıldı.

Salatalık, lahana, sivri biberde herhangi bir üretim kaybı olmayan ekim ayı itibarıyla fiyatların düşmediği, ancak market fiyatlarıyla üretici fiyatları arasında farkın yüzde 200’ün üzerinde seyrettiği görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) açıkladığı verilere göre, ekim ayında enflasyon yüzde 1.90 artışla dokuz ayın en yüksek düzeyine ulaştı ve ekimden ekime yıllık enflasyon da yüzde 8.96 olarak gerçekleşti.

Ancak gıda ve alkolsüz içki fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 12.56’da zirvede duruyor.

Bu nedenle Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamı, mutfaktaki gerçek enflasyonu, halkın canını acıtan enflasyonu yansıtmıyor.

Gıda fiyatları son bir yılda yüzde 109 oranında artarken halkın en çok tükettiği temel gıda maddelerindeki artış yüzde 41’e ulaştı.

Neden artıyor? 
“İthal girdi” dolayısıyla tarımda hem maliyet artıyor, hem de üretim düşük olduğu için pazara az mal sürülüyor, bu da fiyatların artmasına yol açıyor.

tarım alanlarının imar rantlarına açılması, tarımsal üretimin dışa bağımlı hale gelmesiyle üretim düşüyor, dolar kuru nedeniyle daha maliyetli hale geliyor ve tüm bunlar tüm dünyada fiyat düşüşü yaşayan gıdayı Türkiye’de pahalılığın zirve noktasına oturtuyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: gıda fiyatları / Pahalılık /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.