is-guvenligi-paketinden-patronlara-tesvik-cikti

İş Güvenliği paketinde patronlar ödül, işçilere yine ölüm var!

Seyfi Adalı - 12 Kasım 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yardımcısı Ali Babacan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı yanına alarak, yeni iş güvenliği paketini açıkladı. Yeni yasal tedbirler almaktan söz etti. Dışarıdan bakıp, başbakanın açıklamalarını dinleyen biri, sanki Soma, Torunlar Center ve Ermenek’te yaşanan işçi ölümlerinin kaynağında eksik yasaların olduğunu sanır. Ya da işverenlere yeterince ödül verilmediği için kazaların yaşandığını düşünecektir. Başbakanın ağzından “taşeron işçilik, aşırı kar, yüksek üretim baskısı” ifadelerini bile duymadık.

Oysa ki, maden patronlarına en büyük ödül, ta en başından verilmişti ve bu devam etmektedir: Sendikasızlaştırma, taşeron işçi çalıştırma ve iş yasalarına uymadıklarında ise, hiçbir caydırıcı önlemin bulunmaması… Açıklanan paketin ardında da bu işleyişi değiştirecek tek bir ciddiye alınabilecek cümle yoktur. Nitekim, DİSK’ten yapılan açıklamaya göre, sendikaların sunduğu görüşler dikkate bile alınmamıştır.

Başbakan, işsizlik koşullarında; özellikle de Soma ve Ermenek gibi başka iş olanağının olmadığı koşullarda ya da Torunlar Center inşaatında olduğu için, şehre göç edip her şartta çalışmayı göze alacak kadar yoksullaştırılmış insanların varlığı koşullarında, işçinin çalışma koşullarına itiraz edebilme olanağı varmış gibi, “önemli olan işçilerimizin kendi can güvenlikleri konusunda bilinçlendirilmesidir” diyebiliyor! İşçinin hak aramasına olanak verecek bir çalışma düzeni var ve işçi bilinçsiz olduğu için hakkını aramıyormuş gibi konuşuyor. Bu Başbakan, hangi sarayda yaşıyor?

Davutoğlu, “İşçilerimiz bozuk asansöre binmeme hakkına sahip olduklarını biliyorlar mı acaba?” diye soruyor.

Ey Başbakan, işçiler bu hakkı diyelim ki bilmiyor; bilip de itiraz ettiklerinde işten çıkartılırsa, işverenlerin onları işten atacağını, işçi işe iade davasını kazansa bile işverenin bu işçileri işe geri almayabileceğini Başbakan biliyor mu?

Davutoğlu “çok tehlikeli işlerde 2 milyon 700 bin çalışan” olduğunu da açıkladı ve peşinden de aileleriyle birlikte 10 milyonu ilgilendiren bir konuda, “cek, cak…” deyip durdu.

Hükümetin en büyük buluşu ise, “ödül/ceza dengesi”. İş kazası olmayan iş yerleri ödüllendirilecek, iş kazası olan yerlere ekstradan yaptırımlar getirilecek.

Yaptırım belli mi? Yok!  “İdari para cezası” genel geçer bir laftır. Milyon dolarlarla oynayan maden ve inşaat işletmelerinin sermayeleri için caydırıcı olacak bir ceza miktarı açıklandı mı? Hayır! Torunlar Center inşaatının sahibi Aziz Torun ölümlerine sebep olduğu 10 işçi için 500 ile 700 bin lira arasında kan parası verebilecek ekonomuik güce sahipken, hangi idari para cezası caydırıcı olabilir? Para cezası, ölen işçileri geri getirir mi? Aziz Torun hakkında dava bile açılamadı…

Hükümetin açıkladığı pakette yok, yok!

Taşeron çalışma kalkacak mı? Hayır!

Rödovans, kiralama sistemine son verilecek mi? Hayır!

Yaşam Odaları kurulacak mı? Hayır!

Sizin açıkladığınız paketten işçi için hiçbir olumlu şey çıkmaz! Sadece laf kalabalığı; dedik ya, “cek, cak”.

Başbakan’ın aklına Alo 171’e ek hat açmak, madenden çıkış yönününü gösterecek “fosforlu hayat hattı” yaptırmak, zorunlu “özel sigorta” aracılığıyla madenleri sigorta şirketllerine denetletmek geliyor ama, işçilerin sendikalaşması önündeki engellerin kaldırılması, madenleri işçilerin denetlemesi için önlemler almak gelmiyor? Örneğin, madencilik işkolunda işkolu barajını sıfırlamak, işyeri çoğunluğu engelini kaldırmak, sendikalaşan işçiler eliyle maden şirketlerini denetlemenin önünü açmak akıllarına gelmiyor? Geliyor tabii ki de, çıkarlarına gelmiyor. Çünkü AKP hükümetinin görevi patronları kollamaktır, işçileri değil!

Nitekim Davutoğlu işverenlere ödül verirken, işçilere ve sendikalara da “bilinçlenme ve eğitim” öneriyor.

Bu nedenle, hükümetin açıkladığı pakette işçi ölümlerini önleyecek önlemler yok, hafta başında açıklanan bir başka pakette yer aldığı gibi, madenlere yeni özel yatırımlar için teşvikler var, yatırım yapan ve ölümleri gizleyebilen sermayeye de işsizlik sigortası primlerinde indirim yapmak suretiyle, yeni ödüller var!

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayetleri / maden işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.