ülker 2

Ülker patronu, işçinin sendikal tercihine saygı duyacak!

Sol Defter- Haber - 12 Kasım 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 8 işçinin grevi  Ülker fabrikası önünde sürerken, firmayla ilgili bir detay ortaya çıktı. İşçilerin sendika değiştirmelerine karışan firmanın söz konusu örgütlülük kendisine gelince sınır tanımadığı gözleniyor. Son zamanlarda yaptığı şirket alımlarıyla da dikkat çeken Ülker, şu an 20 işveren örgütüne üye durumda.

Öte yadan grevdeki işçilerin aktardığına göre işçisine ortalama 1000 TL ücret veren firmanın 2014 yılı ilk 6 ayındaki sadece Ülker ailesi 9 milyon 708 bin 342 TL aldı. Toplam 6 aylık hasılatı 1 milyar 450 milyon 530 bin 307 TL olan firmanın net karı ise 119 milyon 606 bin 59 TL. Bu kardan yine Ülker ailesinin sahibi olduğu Yıldız Holding’e aktarılan para da 56 milyon 392 bin 763 TL.

Bir aile binlerce kişiden çok alıyor

Ülker ailesi firmanın karından milyonlar alırken sayısı binler bulan işçilere ise ücret, prim vb için ailenin aldığı orandan bile az para harcanmış. İşçilere ve masraflarına 9 milyon 168 bin 637 TL verilmiş. Dahası genel yönetimin harcamaları da işçilere verilen parayı katlamış ve yönetime 48 milyon 993 bin 579 TL gitmiş.

Yine grevdeki işçileri aktardığına göre işçiler Ülker’de zorunlu olarak mesaiye bırakılıyor ve günde ortalama 12 saat çalışıyorlar. Mavi yakalı olarak geçen işçilerin durumu buyken, Yıldız Holding insan kaynakları bölümünde hangi çalışana değer verdiğini orya koyuyor. Beyaz yakalı işçilere ödüllendirmelerle çeşitli ödenmeler yapacağını taahhüt eden firma, bu işçilerin çalışma saatlerini de şöyle belirlemiş: “ Yıldız Holding’te beyaz yaka çalışanlarımızın haftalık çalışma süresi 45 saattir. Çalışma saatleri hafta içi (Pazartesi-Cuma) olmak üzere 08.30-18.30 arasındadır. Fabrikalarımızda ise üretim programlarına bağlı olarak vardiyalı çalışma düzeni uygulanabilmektedir.”

20 patron örgütüne üye

Ülker firmasının üye olduğu örgütlerin listesi şöyle: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Sanayi Odası, Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu, Türkiye Gıda İşveren Sendikası, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği, Türkiye Genç İş Adamları Derneği, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu, Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği, Şekerli Mamül Sanayicileri Derneği, Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği, Meşrubatçılar Derneği, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Derneği, Bebek Besinleri Sanayicileri Derneği, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği, Diyabetik Fonksiyonel Gıda Üreticileri Derneği.

Evrensel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: gıda işçileri / Gıda-İş / Özgıda-İş / Ülker /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.