G20

G20’nin gündemi “Ukrayna krizi”

Sol Defter- Haber - 16 Kasım 2014 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenen G20 Zirvesi’nde ekonomik konulardan çok, Batı ile Rusya arasında büyük sorunlara yol açan Ukrayna krizi tartışıldı. Zirve boyunca özellikle ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile Rusya lideri Vladimir Putin tarafından söylenen sert sözler de dikkat çekti.

Obama, bir konuşmasında Rusya’nın Ukrayna krizi boyunca sürdürdüğü politikaların ‘dünya için tehlike’ oluşturduğunu söylemişti. ABD Başkanı, Rusya’nın Ukrayna’yı destabilize ettiğini savunmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Obama’nın suçlamalarını reddederken, Ukrayna’nın doğusunu elinde bulunduran Rus grupların ‘yok edilmesine’ müsade etmeyeceğini söyledi. Alman ARD televizyonuna konuşan Putin, Batı yanlısı Ukrayna hükümetinin tüm muhaliflerinin devre dışı bırakılmak istendiğine dikkati çekmişti.

Zirve kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Vladimir Putin arasında dün 3 saati aşkın bir görüşme gerçekleşti. Görüşmenin detaylarına ilişkin henüz bilgi verilmezken, Merkel’in ‘krizlerin özellikle gelişmiş ülkelerin ekonomik büyümesine zarar verdiği’ tespitinde ısrar ettiği bildiriliyor. Almanya, Rusya’nın en önemli ticari partnerlerinden biri olarak biliniyor.

G20 Zirvesi’nde her ne kadar arka planda kalsa da, ekonomik konular da görüşüldü. Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasındaki Serbest Ticaret Antlaşması (TTIP) konusu görüşülürken, ekonomik büyümeye ilişkin konular ele alınıyor. TTIP’ye ilişkin müzakerelerin hızlandırılmasından yana olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, ABD ile benzeri antlaşmaları görüşen ülkelerden daha ‘enerjik’ bir tavır almalarını istediği kaydediliyor.

Zirveye ev sahipliği yapan Avustralya Başbakanı Tony Abbott, önümüzdeki yıllara ilişkin bir ‘aksiyon planının’ karar altına alınacağını söyledi. Abbott, planın dünya ekonomisindeki büyümenin önümüzdeki 5 yılda yüzde 2’nin üzerinde olmasını ve milyonlarca kişiye istihdam sağlanmasını temel alacağını dile getirdi. Avustralya Başbakanı, büyük alt yapı projelerine yapılacak yatırımlara ilişkin kararlar alınacağını da söylemişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: G20 / Rusya / Ukrayna /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.