şişecam 2

Şişecam patronu “eylem” yapıyor, sendika “basın açıklaması”!

Sol Defter - 22 Kasım 2014 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Şişecam yönetimi, grevin acısını çıkartmak üzere hareket ettiğini sendika da kabul etti. Hatırlanacağı gibi Şişecam fabrikalarında 5 bin 800 işçi greve çıkmış, grev hükümetçe ertelenmiş, ardından ise, işçilerin (az farkla da olsa) referenardumda hayır oyu kullanmasına rağmen sendika genel merkezi sözleşmeyi imzalamıştı. Peşinden de saldırılar başladı. Sendika Genel Başkanı Bilal Çetintaş imzasıyla yayınlanan basın açıklaması, bu saldırıları özetliyor… Ancak saldırıları durdurmak için, fiili mücadele gerekli. Patron eylem yapıyor, sendika ise, basın açıklaması! İşçinin iradesine rağmen sözleşmeyi imzalayan sendika genel merkezinin Şişecam patronuna karşı kavga yürütmek üzere işçilerin güvenine sahip mi? Bunu hep birlikte göreceğiz… (Sol Defter)

“Şişecam Cam İşçilerinden ve Kristal-İş’ten Grevin İntikamını Almaya Çalışıyor” başlıklı, 18 Kasım tarihli basın açıklaması şöyle:

Şişecam fabrikalarında Haziran 2014’te sendikamız tarafından uygulanan ve Bakanlar Kurulu Kararıyla  yasaklanan grevin ardından, Şişecam yönetimi sendikamıza ve cam çalışanlarına karşı yoğun bir saldırı başlattı. İşveren hak, hukuk tanımaz bir biçimde işçileri işten atıyor, cezalandırıyor, bu yolla grevin intikamını almaya çalışıyor.

Şişecam yönetiminin son dönemde sendikamıza ve üyelerimize yönelik uygulamaları şunlar oldu:

Şişecam işvereni, görevi biten Gebze Şube Başkanımız Orhan Koç’u toplu iş sözleşmesinin açık hükmüne rağmen işe almayacağını tebliğ etti. Toplu iş sözleşmesi hükmünü çiğneyerek, yasadışı ve hukuksuz bir biçimde şube başkanımızı işten attığını duyurdu.

İşverenin grevi kırmak için görevlendirmek istediği kapsam dışı personelden 10 arkadaşımız, “ben grevdeki işçinin işini yapmam” dediği ve hukuka, akla ve vicdana uygun davrandığı için işten çıkarıldı. Yine kapsam dışındaki 12 arkadaşımız ise, aynı gerekçe ile istekleri dışında emekliliğe sevk edildi.

İşveren aynı hasmane tutumu grev sırasında da sergilemiş, Tamer Balcı ve İsmail Çalışkan arkadaşlarımızı işten atmıştı. Grev sırasında işten atılan arkadaşlarımız hâlâ işlerine geri döndürülmedi.

Bilecik’te kurulu Camiş Madencilik işyerinde çalışan 118 işçinin sendikamıza üye olmasının hemen  ardından Şişecam 8 işçiyi işten attı. İşveren Bakanlık tarafından sendikamıza verilen toplu iş sözleşmesi yapma yetkisine de itiraz etti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği amacıyla takılan kameralar, amacı dışına çıkılarak işçiler üzerinde baskı ve özel hayata müdahale aracı haline getirildi. Buna karşı ortaya konulan itirazlar disiplin cezalarıyla cezalandırıldı.

Şişecam işvereni, kerameti kendinden menkul disiplin kurulu kararlarıyla üyelerimiz ve temsilcilerimize işten uzaklaştırma cezaları verdi. Yönetici ve temsilcilerimiz hakkında savcılıklara suç duyurularında bulundu. Şişecam yetkilileri bununla da yetinmedi, toplu iş sözleşmesine açıkça aykırı bir biçimde, disiplin kurulunu dahi toplamadan üyelerimize ihtar cezaları vermeye başladı.

Şişecam yönetimi Şişecam tarihinde ilk kez bir fabrikada, Trakya Polatlı Cam Sanayi A.Ş’de grev oylaması yoluyla işçilerin grev hakkını ellerinden almak istedi. “Greve hayır” çıkması için fabrikaya kamp kurup, tehdit, şantaj ve rüşvet yoluyla işçilerin tutumunu değiştirmeye çalıştılar. Ancak, genç cam işçileri “greve evet” diyerek bu oyuna gelmeyeceklerini gösterdiler.

Şişecam, sendikamızla arasında var olan işyerlerinde taşeron çalıştırılamayacağına ilişkin protokolü de çiğneyerek, Trakya Polatlı Cam Sanayi A.Ş’de yükleme rampasını taşerona verdi.

Birbiri ardına gündeme getirilen ve iş barışını dinamitleyen, endüstri ilişkilerini  zehirleyen bu uygulamaların tek bir anlamı olduğunu düşünüyoruz: Grevin intikamını  almak.

Sırf insanca yaşayacak bir ücret istedik diye, dünya devi, yüzlerce ülkeye ürün ihraç eden bir şirketin çalışanları olarak yarattığımız kaynaktan payımızı istedik diye bizi cezalandırmak istiyorlar.

Boyun eğmedik, greve çıktık ve hakkımızı aradık diye bize diş biliyorlar. Öyle anlaşılıyor ki, hükümeti arkalarına alarak grevimizi yasaklatmak, antidemokratik yöntemlerle işçinin hakkını gasp etmek onlara yetmemiş, şimdi de hesaplaşmak istiyorlar. Bütün bunlar Şişecam yönetiminin sosyal ve sendikal haklara, çalışanların haklarına ne kadar tahammülsüz olduğunun açık kanıtıdır.

Şişecam işvereninin kamuoyu önünde bir kez daha bu hak ve hukuk tanımaz tutumdan vazgeçmeye, atılan mavi ve beyaz yakalı arkadaşlarımızı işe geri almaya, davaları ve suç duyurularını geri çekmeye, disiplin kurulu kararlarını iptal etmeye ve Camiş Madencilik’te yetkimize yaptığı itirazı geri çekmeye çağırıyoruz. Şişecam yönetimini çalışma barışını zehirleyen tutumdan vazgeçmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.

Kristal-İş sendikası 50 yıllık geçmişiyle, birikimiyle, çok badireler atlatarak bugünlere geldi. Çeşitli girişimlere rağmen sırtı yere gelmedi. Şişecam bu hukuksuz ve keyfi tutum ve uygulamalarından vazgeçmezse Kristal-İş Sendikası olarak demokratik ve meşru yollarla mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyoruz

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kristal-İş / Şişecam Grevi / Şişecam işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.