ülker ilanı protesto

BirGün ve Evrensel gazetesi, işçiyi sokağa atan Ülker’in ilanını yayınladı, patronu mutlu etti!

Seyfi Adalı - 23 Kasım 2014 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Twitter, dün gece radikal.com.tr muhabiri İsmail Saymaz’la Radikal gazetesinin eski yazarlarından Yıldırım Türker arasında bir tartışmaya sahne oldu.

Tartışma, BirGün ve Evrensel gazetelerinin, Ülker firmasının reklamını alması nedeniyle patlak verdi. Ülker reklamı BirGün gazetesi birinci sayfada sürmanşetten, Evrensel ise arka sayfasında ‘tam sayfa‘ olarak yer verdi. Cumhuriyet gazetesi de ilanı yayınladı.

Bu tartışmanın twitter’daki taraflarına dair söz söylemek olayı kişiselleştirecek. Ancak, bu ilan meselesi basite alınamayacak kadar önemli bir tercihin somut ifadesi olmuştur.

***

Ülker ilanı

Bu iki gazetenin yöneticileri ve gazetelerinin siyasal tarafları (ÖDP ve EMEP) gayet biliyor ki, ne Evrensel ne de BirGün sadece birer gazetedir; belirli misyonları ve hedefleri olan, siyasal duruşları olması gereken gazetelerdir. Ülker patronunun sendikal tercih yaptığı için işten attığı 13 işçi ve direnişi devam ettiren 8 işçi, inatla ve kararlılıkla tercihlerinin arkasında dururken, bu iki gazetenin Ülker patronunun 70. yıl kutlama ilanını manşetten ve tam sayfa olarak yayınlaması, direnişteki işçilerin tercihleriyle zıt yöndedir.

Direnişteki işçiler bir yanda Ülkerin dev ilanını diğer yanda kendileriyle ilgili yapılmış küçük bir haberi yanyana gördüklerinde ne hissetmişlerdir?

8 ülker işçisi, Ülker patronunun ve Hak-İş’e bağlı Özgıda-İş sendikasından istifa edip DİSK’e geçerken, aslında BirGün ve Evrensel gazetelerinden yana bir tercihte bulunmuştu. Fotoğraflarını görünce de anlayacaksınızki, mütedeyyin, cemaat üyesi işçilerdir ve haklarını savunacağı sözünü veren DİSK Gıda-İş’e üye olarak, siyasi geleneklerine karşı da bir tutum almışlardır.

Ve bu tercihinin sonucunda kimi 12 yıllık, kimi 21 yıllık işçiler toplamda belki de o iki ilandan alınan paranın karşılığındaki haklarını ellerinin tersiyle itip, DİSK Gıda-İş’e geçtiler. İşçilerle ilgili neredeyse hergün haber yapan Evrensel gazetesi, işçilerin hangi durumda olduklarını ve nasıl büyük bir tercih yaptıklarını bizden daha yakınen biliyor.

Ülker işçisi tercihini ekonomik ve siyasi bedel ödeyerek yaparken, BirGün ve Evrensel gazetelereinin yayın kurulları, ne yaptı? Tercihlerini reklam gelirinden yana yaptılar. Hiçbir bedel ödemeyi ve siyasal tercih yapmayı akıllarından geçinmediler. Daha doğrusu, tercihlerini bedel ödememekten, siyasal tercihlerini de İslamcı sermayeden yapılar.

İşsiz bırakılmış, kıdem tazminatı bile ödenmemiş, kirada oturan ve kiralarını da ödeyemeyen işçilerin onurlu duruş ve tercihlereiyle Evrensel ve BirGün gazetelerinin tercihleri aynı kaygıları, aynı çıkarları temsil etmiyor. Bu yüzden, laf olarak ne söylerlerse söylesinler, bu iki gazete de işçi sınıfı mücadelesinde birkez daha sınıfta kaldılar.

Evrensel gazetesi, Ülker’in ilanını protesto eden işçilerin haberini yapmıştı… 

Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Ülker işçileri, gazete ve televizyonlara verdiği ilanla 70. yılını kutlayan Ülker’e yanıt verdi.

İşçiler, üyesi oldukları DİSK/Gıda-İş Sendikası’nın imzasıyla yaptığı “Sizi biz mutlu ettik, siz bizi işten attınız” açıklamada şu sözlere yer verildi: “70 yıldır bize her gün ‘Mutlu et ki mutlu ol’  diyenler,  70 yıldır emeğimizi sömürüyor. Her Ülker’ in içine küçük bir mutluluk anı gizleyenler, işçinin emeğinden, alın terinden çaldıklarını da gizlediler. Bugünü her yıl kutlama ilanları verenler mutlu sadece. Fabrikalarında üç kuruşa gece gündüz çalışan işçiler mutsuz. Siz dünya devi oldunuz ama işçileriniz, akşamları çocuklarına bırakın çikolata götürmeyi, ekmeği bile zor götürüyorlar. Emeğe biraz daha saygı gösterseniz ülkece her günümüz biraz daha güzel geçmez mi?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BirGün / Evrensel / Ülker işçisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.