izenerji-iscilerinden-ihale-protestosu4

İzmir’de ihaleyi, belediyenin şirketi aldı…

Sol Defter- Haber - 26 Kasım 2014 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nde belediye şirketlerinde çalışan binlerce çalışanı tedirgin eden hizmet alımı ihalelerine iki gün üst üste özel taşeron firmalar katılmayınca işçi rahat nefes aldı. İZENERJİ’nin tek başına teklif verdiği 4 bin 726 işçiyi kapsayan 24 Kasım yapılan ihaleden sonra bugün de 2 bin 4 işçiyi ilgilendiren hizmet ihalesine sadece belediye şirketi İZELMAN teklif verdi. Böylece, daha önce özel taşeron şirketlerin aldığı ihaleler ve işçiler arasında hayli güvencesiz kabul edilen şartlar, anakent belediyesine ait şirketlerein ihaleyi almasıyla kısmi bir rahatlama yarattı. İşçiler belediyenin kadrolu çalışanları olmasalar da, belediyenin yükümlülük aldığı taşeron şirketlerde 3 yıl çalışma güvencesine sahip oldular. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan park ve bahçe işleri çalışanların kapsayan üç aylık ihalesini taşeron firmanın kazanması üzerine bugüne kadar bu birimde çalışan bin 170 İZENERJİ çalışanının yaşadığı tedirgin günler ve eylemlerde sona gelinirken, yeni ihalelerle de heyecanlı dakikalar yaşandı.  İhale dosyasını 6 firma almasına karşın ihale saatine kadar sadece belediye şirketi İZELMAN teklif verdi. Yaklaşık bedeli 268 milyon 386 bin 736 TL 53 kuruş olan ihalede İZELMAN 267 milyon 627 bin 663 TL teklif verdi. Yapılacak değerlendirme sonrasında karar 15 gün içinde açıklanacak.

Bürokratik bir aksilik veya evrak eksikliği olmazsa İZELMAN’ın kazanacağı ihale sonrası 3 yıl süreyle çalışma koşulları sağlanmış olacak. İhale kapsamındaki iş sürese 1 Ocak 2015’te başlayacak. Gruplara göre 1 ila 3 yıl aralığındaki bir süreyi kapsayacak. Bu işçiler belediyenin körfez temizliği, mezarlıkların bakımı ve onarım işleri, teknik hizmetler, destek hizmetleri, fen işleri, temizlik, bakım, altyapı, büro ve temizlik hizmetleri, yeşil alanların bakımı, sağlık hizmetleri, sosyal hizmetler, engelli hizmetleri, ulaşım, gençlik ve spor hizmetleri, basın yayın hizmetleri, sosyal hizmetler, tarım ve zirai hizmetler, kültür ve sanat faaliyetleri gibi alanlarda idari ve teknik personel olarak çalışacak.

 

Ege’nin Sesi gazetesinden yararlanılmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İzelman / İZENERJİ / İzmir Belediyesi / Taşeron Belediye İşçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.