berkin elvan sokagi

Yavuz Bingöl Sokağı, Berkin Elvan Sokağı Oldu

Sol Defter- Haber - 4 Aralık 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Narlıdere Belediyesi İzmirlilerin protestoları üzerine Yavuz Bingöl Sokağı’nın ismini, Berkin Elvan Sokağı olarak değiştirdi.

Şarkıcı Yavuz Bingöl, dün Ahmet Hakan’a verdiği röportajda “Ölmüş annesine sokaklarda küfredildiği zaman ertesi gün o (Cumhurbaşkanı Erdoğan) da Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı. Bu çok insani bir şey” demişti.

Temmuz 2014’te Erdoğan’ın verdiği iftar yemeğine katılması üzerine Yavuz Bingöl’ü protesto eden Narlıdere Dayanışması, İzmir’de 2001 yılında bir sokağa verilen Yavuz Bingöl sokağının ismini değiştirerek Berkin Elvan sokağı yapmıştı.

“Bizce Berkin Elvan olmalıdır”

Ahmet Hakan’a verdiği röportajda Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’a yönelik tepki çeken sözleri üzerine bugün Narlıdere belediye meclisi olağanüstü toplanıp saat 12’de toplanıp sokağın adının Berkin Elvan olarak değiştirildiğini açıkladı.

Öte yandan Narlıdere’deki Yavuz Bingöl Sokağı’nda toplanan yurttaşlar ‘Dayanışma büyüyor, mücade sürüyor’, ’15’inde bir fidan Berkin Elvan” sloganlarıyla basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Rojova’da, Irak’ta ve Gazze’de katliamlar yaşanırken seyredenler, iktidarın zengin iftar sofralarında oruç açıp selfie çektiren, yandaşlıkta sınır tanımayan güzide sanatçılarımız arasında mağrur ve gururlu bir ifade ile yer alan Yavuz Bingöl’ün içler acısı durumuna bir nebze ilaç niyetine, adının yazılı olduğu sokak tabelasındaki ismini Berkin Elvan kardeşimiz olarak değiştirme kararı aldık. Ölümsüz bir isim bu sokağa adını verecekse bu isim bizce Berkin Elvan olmalıdır” denildi.

Belediye Meclisi’nin açıklaması

Narlıdere Belediye Meclisi CHP Grubu’nun toplantısı sonrası Belediye Başkanı Abdül Batur kamuoyuna açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere, sanatçı Yavuz Bingöl’ün adını 2001 yılı Mayıs ayı Meclis toplantısında Narlıdere’de sanatın öne çıktığı Güzel Sanatlar Fakültesi yanındaki sokağa verilmişti. Bingöl’ün İzmir’de yetişen ilerici, demokrat, ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayan bir sanatçı kimliği olması Belediye Meclisi kararında etken olmuştu. Sanatçılarımızın siyaset kurumlarıyla ilişkisi, düşüncelerini açıklaması, bunların farklılık içermesi doğaldır.

Ancak son günlerdeki tutum ve davranışlarıyla, açıklamalarıyla ve en son Gezi Parkı Direnişinde yitirdiğimiz ve asla masumiyeti tartışılmayacak çocuğumuz Berkin Elvan ve ailesi ile ilgili açıklamaları kabul edilebilir değildir. Bu isim ve onur Yavuz Bingöl’ün bugün yaşanan yalaka kimliğine değil, o günkü sanatçı ve aydın duruşuna verilmişti. Bu tutum ve davranış ve açıklamalar sadece bizleri de değil yakından tanıdığımız ve değer verdiğimiz sanatçı annesi Şahsenem Bacı başta olmak üzere Bingöl ailesinin diğer fertlerini ve Yavuz Bingöl’ü geçmiş kimliği ile sevenleri de derinden yaralamıştır. Bu arada yaptığı değerlendirmeler ve özellikle son röportajındaki üslup ve açıklamalar bizlerde derin kaygı ve üzüntü yaratmıştır.

Belediye Meclis Grubumuz ile birlikte duyarlı Narlıdere halkı ve Sivil Toplum örgütlerimizin ortak kararı ile Yavuz Bingöl isminin bu sokaktan kaldırılarak, adının Berkin Elvan Sokak olarak değiştirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir. Bu istem sadece Narlıdere halkının değil, Gezi Direnişinde mücadele edenlerin kararıdır. Narlıdere halkı adına Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’dan özür diliyor, bu grup kararımızın ilk meclis toplantısında karara bağlanacağını kamuoyunun bilgisine sunuyorum. “

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan / Yavuz Bingöl /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.