mit

Kobanê ve Irak’ta öldürülen MİT’çilerin isimleri!

Sol Defter- Haber - 10 Aralık 2014 - Dünya / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Türkiye ile DAİŞ (IŞİD) çetelerinin ilişkilerine dair birçok iddia gündeme gelmişti. Yine 29 Kasım’da Mürşitpınar Sınır Kapısı’na bombalı araçla saldırı düzenleyen DAİŞ çeteleri Türkiye topraklarını kullanarak, saldırılarını gerçekleştirmişti. Türkiye-DAİŞ ilişkilerine ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Ehlibeyt Haber Ajansı (ABHA) Musul ve Kobanê’de DAİŞ çeteleri sanılarak öldürülen MİT ve özel hareket görevlilerinin isimlerini açıkladı.

ABNA’nın haberine göre, Musul ve Kobanê’de DAİŞ çeteleri zannedilerek öldürülen Türk istihbaratçılarının isim listesinde, emekli asker MİT görevlisi ve özel hareket timleri var.

MUSUL’DA ÖLDÜRÜLENLERİN İSİMLERİ

ABNA, farklı zamanlarda Kobanê ve Musul sahasında öldürülen 12 Türk istihbaratçı ve özel harekat görevlisinin isimlerine ulaştıklarını belirterek, haberinde şunları kaydetti: “Musul rehine olayının olduğu sıcak günlerde gerçekleşen bir saldırıda Irak Ordusuna ait topçu bataryasının (veya tankların) vurduğu bir ev MİT’e ait ‘güvenli ev’ olarak bilinen ajanların kaldığı bir evdi. Medya Center kaynağı evde bulunan Türk istihbaratçılarının IŞİD militanı gibi giyindikleri için ‘yanlışlıkla’ Irak Ordusunun hedefi olduğunu bildirdi. Burada öldürülen Türk MİT’ine mensup istihbaratçıların bir kısmı konsolosluk bünyesinde (muhtemelen Kültür Ateşeliği) perde görevler yapıyor görünüyor ama konsolosluğa hiç uğramıyorlardı.  Bu kişilerin isimleri şöyle:

1- İskender Demir

2- Murat Tin

3- Serdar Karaçam (veya Karaçay)

4- Hikmet Y. (üzerinde Muhammed Hammash adına düzenlenmiş bir Ürdün pasaportu da bulundu)

(cesetleri Türkiye tarafından alındı, olayda yaralanan bir başka isim daha olduğu bildirilirken bu isim verilmedi)”

KOBANÊ’YE SIZMAYA ÇALIŞIRKEN ÖLDÜRÜLDÜLER

ABNA’nın haberine göre, Kobanê’de ise, trenyolu hattından sızarken vurulan bir araçta 5 özel harekat görevlisinin öldürüldüğü belirtildi. Haberde Kobanê’ye sızmaya çalışırken öldürülen MİT ve özel harekat görevlilerine ilişkin şunlar kaydedildi: “Öldürülen kişilerin üzerlerinde çıkan gereçlerden bu kişilerin Türk istihbaratçısı ve özel harekat görevlisi olduğunun anlaşıldığını fakat ölenlerin IŞİD militanları gibi giyindikleri uzun sakallı ve kısa bıyıklı oldukları görüldü. Ölen istihbaratçılar uydu destekli navigasyon cihazları ve Kobanê’de MİT adına çalışan bazı kişilerin iletişim bilgilerini taşıyorlardı. Bu kişilerin IŞİD militanı değil özel harekat görevlisi olduğu anlaşıldı. Bu kişilerde aynı zamanda IŞİD’in kendi savaşçılarına verdiği kimlik kartlarından çıktı.

Ölen 5 kişiden 4’ünün ismi şöyle:

1- Mustafa Turan

2- Halil İbrahim T.

3- Hızır K.

4- Murat Çolak  (kimlik bilgilerinden yola çıkılarak bu kişinin bazı yardım kuruluşlarının kimliğini kullanarak Irak ve Suriye’ye geçtiği belirlenmiş)

(İsmi belirlenemeyen diğer bir ceset sınır bölgesinden giren Türk askerleri tarafından kaçırılmış)

IRAK’TA ÖLDÜRÜLEN 3 KİŞİ

ABHA’nın haberine göre, farklı zamanlarda Irak sahasında girilen çatışmalarda ele geçirilen veya öldürülen 3 kişinin MİT ve askeri istihbarat ile alakası oldukları belirlenmiş. Haberde söz konusu kişilere ilişkin şunlar belirtildi: “Bu kişilerin üzerlerinde çıkan bazı adreslerde Türk istihbaratının ‘güvenli ev’ adresleri veya MİT ile direk bağlantılı kişilerin adres bilgileri veya telefon numaraları çıkmış. Cesetler Türkiye tarafından olayın ertesi günü alınmış.

Bu kişilerin ismi şöyle:

1- Necmettin Tuna (veya Turna )

2- Çağrı Ceyhan (Pilot Üsteğmen, Kocaeli’de bir helikopter kazasında öldüğü söylensede gerçekte Irak sahasında gizli bir görevde öldürülmüş, ailesinin bile gerçeklerden bihaber olduğu söyleniyor)

3-Deniz M.”

ANF

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: IŞİD / Kobane / MİT /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.