okmeydanı-kentsel-dönüşüm-planı

Okmeydanı “yağma planı” Belediye Meclisinden geçti…

Sol Defter- Haber - 13 Aralık 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Beyoğlu’nda 1 milyon 650 bin metrekarelik alanı kapsayan Okmeydanı planlarına bir kez daha (12 Aralık) onay çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeniden kabul edilen Nazım İmar Planı ile ilgili Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Yeni Okmeydanı’na, tıpkı Paris Champs-Elysees Meydanı girişi gibi dev kapı yapılacak. Projeye göre meydanda dört binanın üzerine konumlandırılan bir restoran ve seyir terası yapılacak. Bina yükseklikleri 9 katı geçmeyecek yeni Okmeydanı’nda 100 bin kişi oturacak” dedi.

13 Ağustos 2012 tarihinde İBB Meclisi’nde kabul edilen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına, yapılan itiraz sonucu 6. İdare Mahkemesi 3 Temmuz 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bunun üzerine Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yeniden plan çalışması başlatmıştı. 80 bin kişinin yaşadığı Okmeydanı için hazırlanan plan, CHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık meclisten geçti.

Oylamanın ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, planları revize edilen yeni Okmeydanı’nın maketini İBB Meclis Salonu’nda sergileyip, yeni Okmeydanı’nı anlattı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: imar planı / İstanbul Büyük Şehir Belediyesi / kentsel dönüşüm / Okmeydanı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.