kar korsanları

‘Kar Korsanları’ Berlin Film Festivali’ne seçildi

Sol Defter- Haber - 16 Aralık 2014 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yılın merakla beklenen film festivallerinden Berlin Film Festivali’nin önemli bölümlerinden Generations’da bu yıl Türkiye ’yi ‘Kar Korsanları’ temsil edecek. Faruk Hacıhafızoğlu’nun ilk uzun metrajlı filmi ‘Kar Korsanları’, dünya prömiyerini 5-15 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 65. Berlin Film Festivali’nde yapacak. Üç çocuğun evlerini ısıtabilme uğruna kömür bulmak için verdikleri mücadeleyi, 12 Eylül darbesinin gölgesinde, Kars’ın benzersiz atmosferinde, şiirsel bir görsellikle izleyiciye aktaran ‘Kar Korsanları’, İngiltere, Kanada, İsveç, Almanya, İtalya, Danimarka, Hindistan, ABD , Avustralya ve İrlanda’dan 13 filmle birlikte Kristal Ayı Ödülü için yarışacak. 

KAR KORSANLARIYıl 1981… Türkiye, tarihinin en acımasız askeri darbelerinden birinin henüz başlarında ve son yılların en ağır kışını yaşıyor. Doğunun en ücra köşesinde, aylarca karların kalkmadığı, tarihi bir kent olan Kars’ta o yıl, halk için kömür ihtiyacı özgürlük ihtiyacıyla yarışmakta. Birkaç devlet kurumu ve ayrıcalıklı kişi dışında parası olanlar için bile o kış kömüre ulaşabilmek imkansız. Darbe, şehri soğukla cezalandırmakta. Tek servetleri kızakları ve hayalleri olan Serhat, Gürbüz ve İbo da bembeyaz karlara tezat, simsiyah kömürün peşinde dayanışmanın gücünü keşfedecekleri bir yolculuğun başındadır. Askeri darbenin gölgesinde evlerini ısıtmak için başladıkları bu masum macera, hayatın sorumlulukları ve gerçeklerle tanıştıkları bir dönüm noktası olacaktır. 

Faruk Hacıhafızoğlu kimdir? 


1965 yılında Kars’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Londra Westminster Üniversitesi Çağdaş Medya Pratikleri bölümünden mezun oldu. Muhabir, fotoğraf editörü, yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. “İnsanın en özel, en masum yıllarına, çocukluğa dair bir hikaye” olarak tanımladığı ‘Kar Korsanları’, yönetmenin ilk uzun metraj kurmaca filmi. (Radikal)
https://www.facebook.com/SnowPirates

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 12 Eylül / Berlin Film Festivali / Kar Korsanları / Kars /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.