madenci-yuruyus3

60 işçinin atıldığı ocakta madenciler kararlı: Söz alana kadar yeraltından çıkmayız!

Sol Defter- Haber - 18 Aralık 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

NUR BANU KOCAASLAN

diken.com.tr

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘telefonla yerli uçak istediği işadamı’ olarak bilinen Mehmet Hattat’ın sahibi olduğu Hema Kömür İşletmeleri’nin Kandilli ocağında kendilerini yeraltına kapatarak direnişe geçen işçiler, talepleri yerine getirilene kadar ocaktan ayrılmayacaklarını söyledi.

İlk direniş değil

Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait Zonguldak Ereğli’deki Kandilli ocağı, 2006 yılında rödovans sistemiyle Hattat Holding’e devredilmiş, ocağın açılışını dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan yapmıştı. Sekiz yıldır kömür çıkarılan ocak, son dönemde sık sık işçi direnişlerine sahne oluyor.

Eylülde 29 arkadaşlarının işten atıldığını öğrenen 500 işçi direniş başlatmış, Zonguldak’a yürüyerek arkadaşlarının işe geri alınmasını talep etmişti. Bugün aynı işçiler bir kez daha direnişe geçti. Bu kez yürümek yerine kendilerini madene kapattılar…

‘Tam çocukların geleceğini kurtardım derken’

maden iscileri3

 

Sabah saatlerinde, ‘TTK’nın yeni galeri açmak için hazırlık çalışmalarına ek süre vermediği’ gerekçesiyle 60 arkadaşlarının işten atılması üzerine bir kez daha direnişe geçen işçiler Diken’e konuştu. İşini kaybetme endişesiyle ismini vermek istemeyen bir işçi, “Son altı aydır üretimde askıya alınmış durumdayız. 2010’dan beri ekmek yiyorum burada, tam çocuklarımın geleceğini kurtardım derken başımıza bu geldi” diye konuştu.

Ocağı Erdoğan’ın açtığını vurgulayan işçi, “Şirketin Eylül ayında 489 işçinin işçiyi işten çıkaracağını SGK’ya bildirdiğini biliyoruz. Bize 30 Aralık’ta burasının kapanacağını söylediler. Bize söylenenin gerçeklik payını da bilmiyoruz. Torba yasayla madencilerin haklarının iyileştirilmesi şirkete külfet doğurdu galiba” dedi.

Aynı işçi, madendeki tüm arkadaşlarıyla ‘bir bütün olarak direnişe geçtiklerini sonuna kadar mücadele edeceklerini’sözlerine ekledi.

‘Fişimiz çekilmiş’

Maden iscileri

Kandilli’de sekiz yıldan beri çalışan bir diğer işçiyse, “Fişimiz çekilmiş, bomba elimize verilmiş. Aklınıza gelebilecek ne varsa yaptık şu zamana kadar, Meclis’e kadar gittik, bir sonuç öğrenemedik. Sonuç belli gibi ama biz yine de ekmeğimiz için savaşıyoruz” dedi.

29 yaşında olduğunu ve iki yıllık okulun ardından madende çalışmaya başladığını söyleyen işçi, şöyle devam etti: “Burada 100 bin kişi yaşıyor, 15 bini işsiz. Biz de sıraya gireriz artık. İşten atılırsam ne yapacağım, çay ocağına, kahveye girerim artık ama biz ocağımız kapatılsın istemiyoruz. Yetkililer bize kesin olarak söz verene kadar, arkadaşlarımız aşağıyı terketmeyecekler. Onlar kendilerini oraya kitledi ve biz de onlara buradan destek veriyoruz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

İşçilerden edinilen bilgiye göre, direniş civar köylerden desteğe gelen insanlarla büyümeye devam ediyor.

Sahibi de, “Bu işin fıtratında var’ demişti

erdogan komur

 

Hattat Holding’in rödovanslı maden ocağı sadece Ereğli’yle sınırlı değil, Bartın’ın Amasra ilçesinde de taş kömürü madeni ve ‘şehrin göbeğinde’ diye nitelenen bir termik santral projesi bulunuyor.

Öte yandan 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından torba yasayla maden işçilerine getirilen özlük haklarıyla Hema Kömür İşletmeleri’ne ait ocaklarda ‘işler pek iyi gitmiyor’.

Eylülden bu yana şirketin Amasra ocağında üç Çinli işçi hayatını kaybederken, Holding Yönetim Kurulu Mehmet Hattat, “Maalesef Reis-i Cumhurumuzun söylediği gibi bu işin fıtratında kaza var” demişti. Hattat, madende Çinli işçilerin çalışmasını ise “Çinlilerin bu işten anlamasına’ bağlamıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hema Kömür İşletmeleri / işyeri işgali / maden işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.